Deň albánskej kuchyne

Dňa 22. 11. 2018 sa študenti SOŠ Gastronómie a hotelových služieb, Farského č. 9 v bratislavskej Petržalke, pod vedením ich majstrov odborného výcviku oboznamovali s cudzokrajnou kuchyňou už po šestnásty raz. Tentoraz to bola albánska. Doteraz takto svoju národnú kuchyňu predstavili od roku 2013 veľvyslanectvá Indonézie (dva krát), Turecka, Gruzínska, Egypta, Japonska, Talianska, Grécka, Izraela, Srbska, Vietnamu, Rakúska, Bulharska, Českej republiky, Číny a Rumunska.  Študenti vítali vzácnych hostí v albánskych krojoch, čo je za dlhé trvanie projektu novinka.

Spoločné foto
Spoločné foto

Tentokrát bola hostiteľkou veľvyslankyňa Albánskej republiky, J. E. Enkeleda Mërkuri. Cieľom projektu je dať študentom školy príležitosť, aby sa oboznámili s takými receptami cudzokrajnej kuchyne, ktoré budú môcť uplatniť aj v praxi. Vo svojom krátkom prejave pani Veľvyslankyňa priblížila prítomným hosťom, novinárom a študentom albánsku gastronómiu, čo doplnilo krátke video o krásach tejto u nás málo známej, hoci neveľmi vzdialenej krajiny. Pán riaditeľ Dr. Jozef Horák ocenil, že projekt „Dni národnej kuchyne“ vstupuje už do druhej päťročnice. Tú prvú mapuje výnimočná edukačná brožúrka, ktorá s podporou BSK predstavuje tento projekt aj iným školám a zainteresovaným inštitúciám. Krst tejto publikácie tak nahradil tradičný kultúrny program. Knižku uviedli do života tí, ktorí sa o jej obsah najviac zaslúžili – rakúsky veľvyslanec J.E. pán Helfried Carl, turecká veľvyslankyňa J.E. Hatice Aslıgül Üğdül, albánska veľvyslankyňa republiky J. E. Enkeleda Mërkuri a riaditeľ Dr. Jozef Horák. Medzi čitateľov publikáciu vyprevadili cukrom, soľou, čiernym korením a červenou paprikou. Bol to asi najveselší krst knihy, aký autor knihy zažil.

Krstenie I
Krstenie I
Krstenie II
Krstenie II

 

   Účasť rakúskeho veľvyslanca a tureckej veľvyslankyne na ceremoniáli je o to vzácnejšia, že mali obaja iný program, prišli teda len na úvod Dňa, a za slávnostným stolom ich zastupovali diplomati ich veľvyslanectiev. Okrem toho na strane pani veľvyslankyne J. E. Enkeledy Mërkuri zaujali svoje miesta aj grécka veľvyslankyňa J. E. Maria Louisa Marinakis, veľvyslankyňa Indonézie J. E. Adiyatwidi Adiwoso Asmady a veľvyslanec Ruskej federácie J. E. Alexey Leonidovič Fedotov. Účasť oboch posledne menovaných je významná aj tým, že obaja prejavili záujem na budúci rok zorganizovať svoj Deň. V prípade Indonézie by sa tak stalo už po tretí krát!

Prípitok II
Prípitok II

   V priebehu slávnostného obeda prišiel medzi VIP hostí aj veľvyslanec Talianska J. E. Gabriele Meucci priamo z letiska.

Za slávnostný stôl zasadli na strane pána riaditeľa Horáka vzácni hostia – Ing. Pavol Konštiak, CSc., predseda predstavenstva a bývalý prezident Zväzu obchodu SR, ako aj generálny riaditeľ spoločnosti Kon-Rad, šéfredaktorka GASTRO-revue pani Vierka Dudášová, zástupkyňa BSK pani Alena Čermáková, prezidentka FIJET-Slovakia prof. Ľudila Novacká a koordinátor projektu Gustáv Murín. Na záver prišiel známy kulinársky odborník Justin Topoľský, ktorý práve priletel z New Yorku.

Prípitok
Prípitok

Médiá zastupovali ešte aj Beatrice Repíková (Slovenský rozhlas), Beata Havranová (kamkam.eu), Thea Bašťovanská (Petržalské noviny), Desana Dudášová (GASTRO-revue), Oľga Valentová (TV Bratislava) a Klaudia Fiolová (WomanMan).

Po prípitku koordinátora projektu Gustáva Murína pohárikom silnej Raki rrushi z juhu Albánska prišiel medzi vzácnych hostí šéfkuchár Gëzim Musliaka, ktorý priletel zvlášť len kvôli tejto udalosti. Stalo sa tak vďaka návrhu i podpore honorárneho konzula Slovenskej Republiky v Tirane, J.E. pána Faika Dizdariho. Ako napísala pani Veľvyslankyňa: „Pán Dizdari sa teší tejto funkcii už 20 rokov a je pozoruhodnou osobnosťou, ktorá prispieva s nadšením a odhodlaním k  posilneniu mostov spolupráce a priateľstva medzi našimi národmi a vládami, propagujúc najlepšie kultúrne a historické hodnoty i tradície Albánska a Slovenska, sústreďujúc sa na spoločné prvky, čo zbližujú naše národy a krajiny“. Tento Deň mal svoj primát aj v tom, že o pánovi šéfkuchárovi poskytla pani veľvyslankyňa životopis, ktorý je skutočne pozoruhodný a stojí za prečítanie (viď na záver). Pán šéfkuchár Gëzim Musliaka predstavil spolu so majstrami a študentami školy prichystané slávnostné menu.

Na úvod bola ako predjedlo pečená kuracia rolka so zemiakmi a smotanovým krémom.

Predjedlo
Predjedlo

Druhým predjedlom vyriešil šéfkuchár klasický problém, že je zvykom nakladať každému jeho porciu osobne šéfkuchárom, čo trvá niekedy pridlho. Preto bola vzápätí servírovaná pomazánka Fergese s chrumkavými toastami na pochutenie pred ďalším chodom.

Medzijedlo
Medzijedlo

Ako hlavné jedlo bola podávaná jahňacina Tave Elbasani s jogurtom.

Hl. jedlo
Hl. jedlo

Dezert Revani bol podávaný s pomarančovým sirupom a vlašskými orechmi. Jedlá boli chutné a hlavne jednoduché na prípravu.

Dezert
Dezert

Ako digestív bolo podávané známe albánske brandy Skënderbeu.

Pri náročnej skúške v kuchyni študentov školy viedli majstri odborného výcviku Ľuboš Babušek, Zoltán Černák a Žaneta Svobodová. Výzdobu slávnostného stola i obsluhu zvládli na výbornú študenti v odbore čašník-servírka, ktorých viedli Bc. Viera Nižňanská, Bc. Janka Drdacká a Mgr. Helena Grachová. Koordináciu s veľvyslanectvom do všetkých detailov viedla Ing. Janka Krošláková.

Poďakovanie šéfkuchárovi
Poďakovanie šéfkuchárovi

Jedlá boli servírované aj učiteľom, majstrom odborného výcviku a študentom, ktorí sa aktívne účastnili prípravy tohto Dňa. Hostia dostali „na cestu“ bratislavské rožky, ktorými je táto škola vychýrená, čo sa pravidelne odzrkadľuje v rade ocenení. A tak sa aspoň symbolicky predstavila aj tradičná slovenská kuchyňa.

(gm)

 

Šéfkuchár
Šéfkuchár

Gezim Musliaka sa narodil v roku 1962 v Tirane. Absolvoval strednú a vysokú školu technického zamerania. Promoval ako strojný inžinier – technológ v roku 1987. Popri svojom povolaní sa aj zaoberá koníčkom z detstva – maľovaním. Priamočiary vzťah s modelmi, zdokonaľovanie techniky a hľadanie inšpirácie v zmysle realizmu vyústili do dvoch výstav jeho prác: v roku 2005 v Medzinárodnom Centre Kultúry a v roku 2007 v Národnej Galérii Umení. Je vnímavým čitateľom, realistickým maliarom, zvedavým milovníkom hudby a športu, charakteristiky typické pre cestovateľa – objaviteľa najkrajších miest v Albánsku, v jeho susedných krajinách, v Európe, Ázii a širšie. K jeho záujmom o prírodné krásy, architektúru, hudbu a vizuálne umenie sa pridalo aj kuchárske umenie. V skutočnosti sú to prirodzené vlohy gastronomické. V jeho úvahách o jazyku a umeleckej komunikácii badať veľmi dôležitý aspekt, prostredie ponúkajúce stravovanie vo veľmi kultúrnej atmosfére, ktorá umožní spoznať nové duševné dimenzie.

V roku 2006 opúšťa kanceláriu, pracovisko, mesto so svojou každodennou rutinou a sa usadí na vidieku, 14 km od Tirany, v hornatej oblasti s úrodnou pôdou a s bohatou tradíciou rastlinnej a živočíšnej výroby. Za svoje gastronomické umenie je vďačný Gualtierovi Marchesimu v Colorno v ALME, Akadémii v Miláne, a vynikajúcej vzdelávacej gastronomickej literatúre. V roku 2012 štartuje „Gourmet Restaurant Marchesi“ na počesť veľkého svetoznámeho talianskeho majstra. Táto reštaurácia sa hneď stala obľúbeným miestom stretávania predstaviteľov albánskej elity z oblasti umenia, hudby, podnikania, diplomatického zboru a politiky. Šéfkuchár Gezim komunikuje s klientmi a je prítomný aj v televíznych programoch albánskych televíznych kanálov.

V období 2014-2015 sa Gezim stáva súčasťou veľmi obľúbeného programu “Masterchief Albania” v televíznej stanici Top Channel, ako súčasť hodnotiacej poroty v dvoch sezónach. V roku 2015 na ministerstve pôdohospodárstva za účasti prezidenta nadácie Slow Food za biodiverzitu pána Piera Sarda, spoluzakladá alianciu šéfkuchárov s názvom “Slow Food Albania”. Pán Musliaka postupne buduje svoju reputáciu doma i vo svete, ako obľúbený šéfkuchár pre všetky vekové kategórie a všetkých milovníkov tradičnej albánskej gastronómie.

 

 

Podobné články

Gustáv Murín: Perly zo Stredomoria

Stánok s potravinami i posedením Marrea v Tržnici OC NIVY (Hlavná autobusová stanica, Bratislava) ponúka špeciality Stredomoria i podujatia spojené so stredomorskými krajinami.    Gustáv

Apollonia – tri pamiatky v jednom

Albánsko nemá veľa grécko-rímskych pamiatok. Jednu nájdete na polceste medzi prímorskými mestami Durres (Drač) a Vlora pri meste Fier. Hoci v albánskych sprievodcoch nemôže to