Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc. v Prahe zachraňoval aj Václava Havla

Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc. (3. júla 1940, Bratislava), jeho otec Gejza Pafko (* 1910) bol Slovák pochádzajúci zo Solivaru, obce, ktorá sa neskôr stala súčasťou Prešova. Pavel po bratislavskej strednej škole študoval od roku 1957 na pražskej Fakulte všeobecného lekárstva Karlovej univerzity. Pôvodne chcel študovať medicínu v Bratislave, niekdajší komunistický režim však rozhodol inak (Hospodárske noviny): „V 50. rokoch existovali pravidlá, že určitý počet Slovákov musel ísť študovať do Čiech a naopak. No a ja patrím vlastne k tejto „generácii“. Robil som prijímacie pohovory v Bratislave, ale prišla mi odpoveď, že ma berú do Prahy.“ V treťom ročníku sa stal demonštrátorom na Anatomickom ústave,  kde pôsobil do ukončenia štúdia. Po promóciách v 1963 nastúpil na základnú vojenskú službu ako lekár na leteckej základni v Čáslavi. Po návrate na Anatomický ústav FVL UK popri pedagogickej činnosti praktizoval nočné služby na rôznych oddeleniach Nemocnice na Františku. Od júna 1966 začal pracovať na III. chirurgickej klinike FVL UK, kde strávil celý svoj ďalší profesijný život. Jeho učiteľmi chirurgie sa stali najmä prednostka docentka Olga Vaněčková a jej nástupca profesor František Řehák. Pracovné stáže absolvoval okrem iného v New Yorku, Pittsburghu, Toronte, Moskve, Lipsku a Uppsale.

V roku 1968, pred inváziou vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, dostal ponuku na ročný pobyt v západonemeckom Nordhorn, kam odišiel už po vpáde vojsk 17. septembra toho istého roku. Hlavnou náplňou práce bola aplikácia anestézie. Po návrate na pražskú kliniku v roku 1970 pokračoval ako sekundár na traumatologickom oddelení, ktorého vedúcim sa stal v roku 1973. V roku 1981 sa stal kandidátom vied a o päť rokov neskôr bol menovaný docentom Univerzity Karlovej. V roku 1989 dosiahol titul doktor vied (DrSc.). Po Zamatovej revolúcii, roku 1990, bol menovaný profesorom chirurgie Univerzity Karlovej (Hospodárske noviny): Z tých troch tisícok operácií tvorí až šestinu práve hrudná chirurgia. Ako prednosta kliniky však musím zvládnuť všetku prácu, nielen hrudnú chirurgiu.“

V roku 1992 sa stal prednostom III. chirurgickej kliniky. Do širšieho povedomia verejnosti vstúpil chirurgickým odstránením pľúcneho nádoru prezidentovi republiky Václavovi Havlovi v decembri 1996. Inému českému prezidentovi poradil (seznamzpravy.cz): „Panu prezidentovi Zemanovi jsem si dovolil říci větu, že v první polovině života žijeme tak, jak nás stvořili rodiče, v druhé žijeme už podle svého. To znamená, že si svou životosprávou manažujeme vlastní život.“

Od roku 1994 sa začal s tímom pripravovať na transplantáciu pľúc. Absolvoval kvôli tomu študijné pobyty v Londýne a Harefielde. S kolegami dochádzali aj na popredné európske pracovisko Allgemeines Krankenhaus Wien v rakúskej metropole, kde získavali prax pod vedením profesora Waltera Klepetko. V decembri 1997 vo FN Motol vykonal prvú transplantáciu pľúc vo východnej Európe. Priemerná doba pooperačného života pacientov dosiahla sedem rokov. Vedenie transplantácií zanechal profesor Pavel Pafko po stej operácii a roku 2010, opustil aj funkciu prednostu kliniky vo veku 70 rokov (seznamzpravy.cz): „Nikdo mi to nenaznačoval, ale já jsem to pochopil. Věčný byl pouze Lenin. Všichni jdeme nahoru, až dosáhneme nějakého pomyslného vrcholu. Je mi líto lidí, kteří nechápou, že už jsou na vrchu a že cesta z toho vrchu už je jenom pomalu dolů.“

Prezident republiky Miloš Zeman ho v roku 2013 vyznamenal medailou Za zásluhy. V roku 2016 bol pasovaný na rytiera českého lekárskeho stavu a cenu Arnošta Lustiga obdržal za rok 2020.

 

Motto: „Pokud se chce člověk dívat dopředu, měl by se nejdříve ohlédnout dozadu.“

 

Zdroje:

http://hnonline.sk/svet/c1-34106720-slovak-ktory-zachranoval-vaclava-havla

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pavel_Pafko

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-galerie-osobnosti-havel-a-zeman-moji-pacienti-prezidenty-lecim-jako-bezdomovce-rika-pafko-231363

https://www.ukforum.cz/rubriky/alumni/8214-pavel-pafko-kdyz-vstanete-teste-se-a-stesti

https://www.lidovky.cz/relax/chirurg-pavel-pafko-starnuti-dlouhovekost-nemocnice-uraz-chirurgie.A220118_164934_ln_magazin_ape

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články