Peter Machajdík tvorí hudbu pre elitu sveta

Peter Machajdík

Peter Machajdík (* 1. jún 1961,Bratislava). Spolupracoval aj s Jonom Andersonom z legendárnej skupiny Yes. K hudbe mal blízko od detstva. Vo veku siedmich rokov sa začal venovať hre na klavíri. Na kompozíciu Vysokej školy múzických umení ho však nevzali (HN): „V tých časoch som bol priveľmi ovplyvnený nepriateľskou západnou avantgardou.“

S Milanom Adamčiakom a Michalom Murinom stál Peter Machajdík koncom 80tych rokov minulého storočia pri zrode súboru pre experimentálnu hudbu Transmusic comp. a Spoločnosti pre nekonvenčnú hudbu – SNEH. S Martinom Burlasom založil skupinu Vitebsk Broken a hosťoval v Ospalom pohybe. Za socializmu bol dopisovateľom amerického hudobného časopisu Keyboard Magazine, mesačníka Medzinárodnej džezovej federácie Jazz Forum a britského periodika Crescendo International. Svojimi článkami prispieval aj do Hudobného života a Vlny.

Po vyštudovaní ekonómie sa zamestnal v podniku Tesla (HN): „Pracoval som tam jeden deň. Tamojšie pracovné prostredie mi však pripadalo dosť depresívne, tak som tam už druhý deň neprišiel.“

V roku 1992 sa na pozvanie Nemeckej akademickej výmennej nadácie odsťahoval do Berlína, aby tam rok žil a tvoril. Pre politickú atmosféru, ku ktorej sa na Slovensku vtedy schyľovalo, sa tam rozhodol zostať. Svoje rozhodnutie nikdy neoľutoval. Okrem iného preto, že na Slovensku sa dá umením iba ťažko uživiť (HN): „Kým na Slovensku sa sponzori nájdu mnohokrát len na lacnú, komerčnú zábavu bez akýchkoľvek umeleckých ambícií, na Západe sú veľké koncerny, ale aj obyčajní ľudia hrdí na to, že podporujú kvalitné umenie.“

V Berlíne pôsobil na súkromnej hudobnej škole Viva la Musica a na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach inicioval vznik Ateliéru zvukového umenia. Je členom SOZA a GEMA.

Podľa skladateľovej oficiálnej stránky: „Diela Petra Machajdíka mali možnosť milovníci hudby počuť v koncertných sálach v Berlíne, New Yorku, Bostone, Ríme, Miláne, Viedni, Amsterdame, Haagu, Utrechte, Calgary, Toronte, Helsinkách, Londýne, Oxforde, Pekingu, Aténach, Varšave, Krakove, Lubline, Cardiffe, Ankare, Istanbule, Prahe, Belehrade, Ľvove, Lugane, juhokórejskom Chuncheone, Káhire, Nairobi a mnohých ďalších mestách. Jeho orchestrálne skladby odzneli pod taktovkou Leoša Svárovského, Benjamina Bayla, Ivana Buffu, Mariána Lejavu, Anu Tali, Balázsa Horvátha, Mirana Vaupotića, Olivera Kentisha, Petra Breinera, Floriana Ludwiga, Pawła Przytockého, Marie Makraki, Ondreja Olosa, Przemysława Zycha, Ivana Markovića, Petra Vrábela, Ondřeja Kukala a mnohých ďalších. Interpretmi Machajdíkovych diel boli renomovaní interpreti a hudobné telesá ako napríklad Nordwestdeutsche Philharmonie, Camerata Europea, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Slovenský komorný orchester, Štátna filharmónia Košice, Janáčkova filharmónia Ostrava, Štátny komorný orchester Žilina, Ensemble Metamorphosis, Pomorská filharmónia Bydgoszcz, FIlharmónia Lublin, Milli Reasürans Oda Orkestrasi, Quasars Ensemble, Alia amnis, harfistky Floraleda Sacchi, Adriana Antalová, Klára Bábel a Megan Morris, violisti Saša Mirković, Martin Ruman, Ivan Palovič, Peter Zwiebel a Peter Vrbinčík, cimbalistka Eniko Ginzery, čembalistky Elina Mustonen, Asako Hirabayashi, Sonia Lee a Faythe Vollrath, Komorný orchester Berg, NeoQuartet, Cluster Ensemble, organisti Carson Cooman, David di Fiore, Marieta Puhovichová, Per Ahlman a Olena Maceljuch, klarinetisti Martin Adámek, Guido Arbonelli a Braňo Dugovič, klaviristi Jordana Palovičová, Fero Király, Magdaléna Bajuszová, Zuzana Manera Biščáková, Ivan Šiller, Katarzyna Musiał, Xénia Jarová, Mayuko Kida, Zuzana Zamborská, huslista Milan Paľa, Mucha Quartet, violončelisti Jozef Lupták, John Alex Heley, Piero Salvatori, Andrej Gál, Darry Dolezal, Eugen Prochác a Ján Bogdan, akordeonisti Boris Lenko, Peter Katina, Milan Osadský, Tibor Iván a Ana Krsmanović, duoAccosphere, Luhanský symfonický orchester, Cappella Istropolitana, Arte Quartett, Československé komorné duo, Chór Warszawski, Ensemble Ricercata, Ensemble Inn, gitaristi Andrea Monarda, Martin Krajčo a Ondrej Veselý, komorný zbor Ave, Proxima Quartet a mnohí ďalší. Peter Machajdík spolupracuje tiež s bývalým spevákom a frontmanom legendárnej britskej prog-rockovej skupiny YES Jonom Andersonom, s mnohými tanečníkmi, choreografmi, výtvarníkmi a filmármi.“

Skladba pre Bratislavu
V roku 2009  sa Machajdík slovenskému publiku predstavil skladbou „Vnútorná zbierka“, ktorú zložil na objednávku Bratislavských hudobných slávností (HN): „Ak vás osloví niekto, koho si úprimne vážite a kto rešpektuje vašu tvorbu, tak sa tvorí veľmi príjemne. Mňa oslovil Vladimír Godár, predseda festivalového výboru. Navrhol mi napísať skladbu pre violončelistu Jozefa Luptáka a Quasars Ensemble, čo je súbor mladých hudobníkov, vedených dirigentom, klaviristom a skladateľom Ivanom Buffom. Toto teleso patrí k tomu najlepšiemu, čo momentálne na Slovensku funguje, takže som sa ponuke nesmierne potešil. Okrem toho uvidia diváci na pódiu aj výnimočného tanečníka Daniela Račeka.“

V roku 2021 bol autorom hudby pre inscenáciu „Čaj a apokalypsa“ Činohry Slovenského národného divadla…

 

Zdroje:

https://www.machajdik.com/slovensky.html

https://sk.wikipedia.org/wiki/Peter_Machajd%C3%ADk

https://www.csfd.sk/tvorca/72929-peter-machajdik/biografia/

https://hnonline.sk/svet/338220-slovak-co-tvori-hudbu-pre-elitu-sveta

 

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články