Mgr. Barbora Lubyová, PhD. (1968) pochodila za vedou kus sveta, dnes dosahuje úspechy na prestížnom Ústave mikrobiológie a imunológie pražskej Karlovej univerzity. Najskôr Kréta, potom Rakúsko, Spojené štáty a nakoniec Praha. Po rokoch strávených v ďalekom zahraničí sa usadila v Česku, kde sa venuje výskumu rakoviny. Po skončení Prírodovedeckej fakulty UK sa rozhodla rozšíriť si svoje vedomosti za hranicami Slovenska. Po niekoľkomesačnom pobyte na Kréte skúsila šťastie vo Viedni (hnonline.sk): „Prihlásila som sa na doktorandské štúdium. Bola som študentkou Viedenskej univerzity, pracovala som v laboratóriu na Ústave molekulárnej patológie. Ústav je finančne veľmi dobre zabezpečený, takže od toho sa odvíja aj jeho vybavenie, ktoré je špičkové.“ Po troch rokoch, kedy ukončila doktorát, sa rozhodla odísť za oceán.
Uchytila sa v Spojených štátoch, na baltimorskej Johns Hopkins School of Medicine (hnonline.sk): „Táto univerzita a jej nemocnica sa vždy umiestňujú na prvých priečkach v starostlivosti o pacienta aj vo vedeckom výskume, takže bolo pre mňa veľkým prínosom pracovať v laboratóriu takej prestížnej univerzity. V podstate na výskume, ktorý som tam začala, pokračujem i na svojom súčasnom pracovisku.“
V Amerike sa jej tak zapáčilo, že dokonca zvažovala zostať tam natrvalo (hnonline.sk): „Rozmýšľala som nad tým. Už po štyroch rokoch som sa stala členkou fakulty, takže som mala na Hopkinse stabilnejšie miesto.“ Všetko však zmenila rodina a narodenie syna. „Rozhodla som sa, že sa po siedmich rokoch v USA vrátim do Európy, aby som bola bližšie k rodine. Predsa len naša európska kultúra je iná a nám bližšia ako americká, a ja som chcela, aby môj syn vyrastal v takom prostredí, ako ja. Premýšľala som, kde v Európe by som mohla pokračovať v mojom výskume. Nakoniec sa mi naskytla zaujímavá pracovná možnosť v Prahe.“
Na 1. Lekárskej fakulte Karlovej univerzity na Ústave imunológie a mikrobiológie sa venovala výskumu príčin vzniku rakoviny u ľudí. Vtedy pre hnonline.sk povedala: „Pracujem na výskume ľudského herpes vírusu 8. Snažím sa zistiť, prečo tento vírus u ľudí s oslabenou imunitou vyvoláva vznik Kaposiho sarkómu, čo je nádorové ochorenie, ktoré postihuje výstelku ciev. Usilujem sa odhaliť, ktorý gén alebo gény sú zodpovedné za nekontrolované delenie buniek… Herpetický vírus je relatívne veľký, kóduje veľké množstvo génov. Keby sa zistilo, čo spôsobuje vznik nádoru, dalo by sa to využiť na účinnú terapiu. Momentálne ľudia, u ktorých je diagnostikovaný tento typ nádoru, zomierajú do šiestich mesiacov, nemajú veľkú šancu na prežitie, nie je tu žiadna účinná terapia.“
Zhodou okolností na rýchly nástup rakoviny zomrela len vo veku 56 rokov jej sestra, Martina Lubyová, i hudobník Vašo Patejdl.
Po siedmich rokoch na Ústave imunológie a mikrobiológie 1.LF UK prešla na Ústav organickej chémie a biochémie AV ČR, kde som doteraz. Tu sa venuje štúdiu vírusu hepatitídy B (HBV). Ide o vírus postihujúci pečeňové bunky, ktorý v štádiu chronickej infekcie vedie k závažnému poškodeniu pečene, vrátene cirhózy alebo rakoviny pečene. Študuje vzájomné interakcie medzi vírusom a hostiteľskou bunkou s cieľom identifikovať a charakterizovať bunkové regulačné dráhy, ktoré významne ovplyvňujú replikáciu vírusu.
Otcom Mgr. Barbory Lubyovej, PhD. je prof. Štefan Luby, ktorý bol dlhoročne vo vedení Slovenskej akadémie vied v pozícii jej predsedu.
Zdroje:
http://hnonline.sk/svet/c1-36968930-slovenka-ktora-patra-po-gene-rakoviny
https://www.uochb.cz/cs/adresar/330/barbora-lubyova
Údaje „in lettris“ priamo od Mgr. Barbory Lubyovej, PhD.
Spracoval: Gustáv Murín