Asi ťažko nájdeme väčší protiklad, keď talianske mesto Gorizia bolo založené v roku 1001, ako jedno z najstarších miest Európy, a naopak Nová Gorica vznikla až po II. svetovej vojne, v roku 1947, ako jedno z najmladších miest Európy. Stalo sa tak preto, že delimitáciou hraníc v rámci Parížskej zmluvy bolo pôvodné mesto Gorizia rozdelené medzi Taliansko a Slovinsko (vtedy súčasť Juhoslávie), pričom malá časť na východe sa stala základom nového mesta pod názvom Nova Gorica.
Ďalším protikladom je kuriózny nápad, keď podnikaví Slovinci založili v novovzniknutom meste celú sieť kasín, čím si v rámci malého pohraničného styku zabezpečili stáli príjem od talianskych návštevníkov, keďže tam boli kasína zakázané. Dnes už tento biznis upadá a budúci rok to má symbolicky dokázať kultúra, ktorá v tomto meste preváži.
Do tretice je tu protiklad slovinskej časti, ktorá má ledva 14 000 obyvateľov, a talianskej, ktorá má takmer trojnásobok.
A všetky tieto protiklady má zosúladiť projekt hlavného kultúrneho mesta Európy, v ktorom sa stretne Východ so Západom a minulosť s budúcnosťou. Symbolicky to predstavuje námestie, ktoré je napoly talianske a napoly slovinské a volá sa po slovinsky „Námestie Európy“, po taliansky „Piazza Transalpina“. Stojí pred monumentálnou železničnou stanicou, ktorá kedysi bola severnou stanicou mesta Gorizia a dnes je hlavnou stanicou mesta Nova Gorica…
Viac sa dozviete TU.