Srbsko na tanieri

Dňa 12.11.2015 na SOŠ Gastronómie a hotelových služieb Farského č 9 v bratislavskej Petržalke zavoňali originálne srbské jedlá.

Počas slávnostného obeda
Počas slávnostného obeda

Ako predjedlo bola servírovaná Gibanica s pršutom, Feta syrom a kukuričným chlebom Projara. Nasledovala veľmi sýta hovädzia polievka. Pozoruhodná bola chuťovka v podobe misky plnej opekanej fazule s cibuľkou. Hlavným jedlom bol Karadjordjevov kotlet, umne servírovaný vo zvitku spolu s opekanými zemiakmi a šopským šalátom. Ako dezert bol podávaný čokoládový koláč s orechami Bajadera. Aperitívom bola srbská rakija z hrušky, k jedlu sa podávali excelentné vína z Vojvodiny – Chardonne a Merlot z vinárstva Kiš.

Teplé predjedlo
Teplé predjedlo

Toto podujatie s edukačným cieľom je súčasťou dlhodobého projektu prezentácie národných kuchýň prostredníctvom veľvyslanectiev na Slovensku. Tentoraz boli hostiteľmi pán Veľvyslanec Šani dermaku s pani manželkou. Pán Veľvyslanec v krátkom príhovore ku študentom a pedagógom školy zdôraznil, že srbská kuchyňa spája typickú balkánsku kuchyňu s exotickejšími prvkami, pričom tradične kulinársky vychytenou časťou krajiny je Vojvodina s početnou slovenskou menšinou. Riaditeľ školy Dr. Jozef Horák podčiarkol, že s každým takýmto dňom národnej kuchyne sa projekt obohacuje, v tomto prípade tým, že študenti a majstri školy nielen varili a servírovali vyberané jedlá, ale ich mali možnosť aj vychutnať.

Hlavné jedlo
Hlavné jedlo

Za sviatočne vyzdobený stôl zasadli na strane diplomatov nielen pán Veľvyslanec s manželkou, ale aj Veľvyslankyňa Maďarskej republiky pani Éva Czimbalmosné Molnár, ktorá dlhé roky pôsobila v Bratislave ako vynikajúca riaditeľka Maďarského inštitútu a neskôr generálna konzulka v Košiciach. Spolu s ňou prijala pozvanie aj Veľvyslankyňa Vietnamskej republiky pani Ho Dac Minh Hguyet. Cieľom dlhodobého projektu je predstaviť študentom a pedagógom školy cudzokrajné receptúry, ktoré budú môcť využiť neskôr v praxi. Pri náročnej skúške v kuchyni študentov školy viedli majstri odborného výcviku Ľuboš Babušek, Zoltán Černák a Žaneta Svobodová, výzdobu slávnostného stolu i obsluhu zvládli na výbornú študenti v odbore čašník-servírka, koordináciu s Veľvyslanectvom na príprave celého dňa do všetkých detailov mala na starosti ing. Janka Krošláková.

Poďakovanie pani srbskej kuchárke
Poďakovanie pani srbskej kuchárke

Všetky jedlá boli vďaka sponzorstvu firmy MicroTri servírované učiteľom aj študentom. Pochutili si tak všetci.

Foto so študentami
Foto so študentami

Gustáv Murín

 

Recept na srbský nepečený koláč bajadera

Suroviny: 600 g cukru, 250 g masla, 200 g čokolády, 300 g mleetých keksov – petit beure, 300 g mletých orechov. Glazúra:  200 g čokolády, 6 lyžíc oleja.

Príprava: Skaramelizujte cukor v 2 dl vody. Pridajte maslo a keď sa roztopí, pridajte keksy a mleté orechy. Vezmite zo sporáku, dobre premiešajte, rozdeľte na dve časti a do jednej z nich pridajte 200g roztopenej čokolády. Na vyklopený plech dajte celofán, umiestnite zodpovedajúcu časť, vyrovnajte, potrite svetlou časťou a nechajte vychladiť. Roztopte 200 g čokolády s 6 lyžicami oleja a pretrite vychladený koláč. Na druhý deň nakrájajte podľa želania.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on tumblr
Share on google
Share on email

Podobné články

Kovačickí naivní maliari

Nástrahy slovanskej pohostinnosti

Žiadna iná profesia nie je v krajinách strednej a východnej Európy tak hostená, ako literáti. Každý si totiž pamätá porekadlo „Hladný ako spisovateľ“ a tak

Niš – nová brána do Srbska

Nízkonákladové letecké spoločnosti dnes spájajú Európu. A tak objavovať Srbsko sa dnes oplatí cez letisko v Niši, kde spiatočná letenka priamo z Bratislavy vyjde len na 20 eur.

Povestné belehradské splavovi

Belehrad, ako hlavné mesto Srbska, leží na sútoku riek Dunaj a Sáva. A na brehu rieky Sáva je celý breh pokrytý sériou vychytených, módnych reštaurácií.