Stan Mikita bol legendárny kanadský hokejista slovenského pôvodu

Stan Mikita

Stan Mikita, vlastným menom Stanislav Guoth (* 20. máj 1940, Sokolče – † 7. august 2018, Chicago, Illinois, USA) bol kanadský hokejista slovenského pôvodu, člen Hokejovej siene slávy.

V detstve o hokeji netušil nič. Namiesto toho pásol na lúke kravy alebo chytal v potoku raky. Už ako malý chlapec však túžil z rodnej dediny odísť. A nečakane sa mu to podarilo.

Pred Vianocami v roku 1948 k nim prišli na návštevu bezdetní strýko s tetou z Kanady – a vzali ho so sebou. Chudobní rodičia svojmu druhorodenému synovi (mali ešte dve dcéry) z obavy pred vývinom v Československu túžili dopriať lepšiu budúcnosť. Malý Stano si myslel, že ide len na návštevu, napriek tomu celú cestu preplakal.

Spočiatku tej krásnej budúcnosti naozaj nič nenasvedčovalo. Stanka, po novom Mikitu – príbuzní si ho adoptovali a dali mu aj svoje priezvisko – rovesníci v mestečku St. Catharines neďaleko Toronta neprijali. Pre jeho exotický zjav a neznalosť jazyka ho šikanovali a označovali za bezdomovca. Našťastie, už v deviatich rokoch mu strýko kúpil korčule a on spoznal dovtedy neznámy šport.

Po troch sezónach, ktoré odohral za St. Catharines Teepees, prestúpil v roku 1959 do materského klubu Chicago Blackhawks. Už vo svojej druhej sezóne odohratej celej v drese jastrabov získal s tímom Stanley Cup a so šiestimi gólmi sa stal najlepším strelcom v play-off.

V nasledujúcej sezóne sa zo Stana Mikitu stala hviezda. Nastupoval v útoku s krídlami Kenom Wharramom a Abom McDonaldom resp. Dougom Mohnsom, v tom čase nazývanom „Scooter Line“. Stal sa najviac obávaným útočníkom v šesťdesiatych rokoch a vďaka nemu a jeho spoluhráčovi Bobbymu Hullovi disponovalo Chicago najsilnejším útokom dekády. V 60. rokoch sa Mikita štyrikrát stal najlepším strelcom ligy.

Vo svojich začiatkoch patril Mikita medzi najtrestanejších hráčov ligy, no potom sa rozhodol hrať čistejšie a napokon dvakrát vyhral Lady Byng Memorial Trophy, určenú pre najslušnejšieho hráča ligy. Údajne sa tak stalo po tom, ako mu raz po príchode domov zo série zápasov vonku manželka povedala, že pri sledovaní jedného zo zápasov v televízii sa jej ich malá dcéra, vidiac svojho otca často na trestnej lavici opýtala: „Mami, a prečo ocko musí stále sedieť tam dole?“

Posledné roky jeho kariéry sa niesli v znamení chronických zdravotných problémov spôsobených starými zraneniami. Preto v priebehu sezóny 1979/80 ukončil svoju hokejovú kariéru. V čase svojho odchodu patrilo v historických tabuľkách NHL Mikitovi druhé miesto v kanadskom bodovaní za Gordiem Howeom a v počte odohraných zápasov bol siedmy. V roku 1983 bol Stan Mikita uvedený do Hokejovej siene slávy NHL a v roku 2002 do Siene slávy slovenského hokeja.

Stanovi sa pripisuje aj vynález zahnutých čepelí hokejok, keď v jednom zápase sa mu čepeľ „nešťastne“ zakrivila po zaseknutí sa v špáre mantinelu. On a po ňom aj spoluhráči z tímu objavili čaro zahnutej čepele. Bol taktiež jedným z prvých hráčov, ktorí preferovali streľbu tzv. príklepom (hnonline): „Pri tréningu sa mi nalomila čepeľ. Zasekla sa v škáre pri dvierkach na striedačku a niekto do mňa buchol. Praskla, ohla sa, ale koniec úplne nepadol. Mal som so sebou jedinú hokejku a zostávalo ešte pätnásť minút tréningu. Nechcelo sa mi ísť do kabíny po inú. Nahnevane som s ňou napálil puk do mantinelu a hneď som cítil, že to letí inak.“

Stan Mikita po skončení športovej kariéry pracoval vo svojom bývalom klube Chicago Blackhawks v oblasti marketingu.

V roku 1983 bol Stan Mikita uvedený do Hokejovej siene slávy NHL a v roku 2002 do Siene slávy slovenského hokeja.

Po skončení aktívnej kariéry v roku 1980 sa Mikita dočkal pocty, keď sa stal prvým hráčom Blackhawks, ktorého dres (č. 21) vyvesili pod strechu domáceho štadióna. V októbri 2011 mu pred arénou United Center postavili aj sochu.

Po jeho smrti sa zistilo, že trpel aj ochorením – traumatickou encefalopatiou (CTE), ktoré vzniká v dôsledku opakovaných úrazov hlavy, resp. v dôsledku dlhodobej kariéry v kontaktných športoch.

 

Zdroje:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Stan_Mikita

https://hnonline.sk/history/profily/96019749-na-rodnom-liptove-pasol-kravy-a-o-hokeji-nic-netusil-ako-sa-stan-mikita-stal-hviezdou-nhl

https://www.eliteprospects.com/player/21497/stan-mikita

https://www.teraz.sk/sport/hokejpred-80-rokmi-sa-narodil-stan-miki/468141-clanok.html

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články