Stará mama nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu, Johna Charlesa Harsanyiho, sa narodila v Leviciach

Prof. John Charles Harsanyi (* 29. máj 1920, Budapešť, Maďarsko – † 9. august 2000, Berkeley, Kalifornia, USA).

Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu; ekonóm, matematik a filozof.

Jeho stará mama Katherine Baderová sa narodila v Leviciach.

Maturoval na Fasorskom gymnáziu a v štúdiu pokračoval na Budapeštianskej univerzite (dnes Univerzita Loránda Eötvösa). V roku 1942 úspešne ukončil štúdium medicíny. Počas okupácie Maďarska v druhej svetovej vojne, bol Harsányi od mája do novembra 1944 nútený pracovať v pracovnom oddieli. V novembri 1944 nacisti rozhodli, že celá jeho jednotka bude presunutá do Rakúska (kde väčšina jej členov neskôr zahynula), Harsányimu sa však podarilo ujsť ešte pred odjazdom vlaku z Budapešti a ukryl sa v jednom jezuitskom kláštore u pátra Jakaba Raileho.

V roku 1946 sa vrátil na univerzitu a v roku 1947 získal doktorát z filozofie a pôsobil na univerzite ako pomocný učiteľ. Tu spoznal aj svoju budúcu manželku, študentku Annu Klauberovú.

V apríli 1950 spoluilegálne prekročili maďarské hranice cez močaristý terén, ktorý bol menej strážený ako iné pohraničné oblasti. Sám o tom povedal:

„Ale aj tak sme mali veľké šťastie, že nás maďarskí pohraničníci nezastavili a nestrieľali. Po niekoľkých mesiacoch čakania v Rakúsku na naše austrálske povolenia na pristátie sme 30. decembra 1950 skutočne dorazili do Sydney v Austrálii. 2. januára 1951 sme sa s Anne zosobášili. Jej neutíchajúca emocionálna podpora a jej praktický zdravý rozum boli pre mňa vždy veľkou pomocou. Keďže moja angličtina nebola veľmi dobrá a v Austrálii mi neuznávali maďarské univerzitné diplomy, väčšinu z našich prvých troch rokov som tam musel robiť v továrni. Ale večer som absolvoval ekonomické kurzy na univerzite v Sydney. (Prešiel som zo sociológie na ekonómiu, pretože som považoval konceptuálnu a matematickú eleganciu ekonomickej teórie za veľmi príťažlivú.) Dostal som určitý kredit za svoje maďarské univerzitné kurzy, takže som musel robiť len dva roky ďalšej kurzovej práce a musel som písať diplomovú prácu z ekonómie, aby som mohol získať titul M.A. Tento titul som získal koncom roku 1953.

Roku 1950 kvôli silnejúcemu vplyvu komunizmu opustil Maďarsko a cez Rakúsko odišiel do Austrálie, kde prvé tri roky pracoval ako robotník a po večeroch navštevoval večernú ekonomickú školu na Univerzite v Sydney. Štúdium ukončil v roku 1953 a v rokoch 1954 až 1956 vyučoval ekonomiku na University of Queensland v Brisbane. V roku 1956 získal Rockefellerovo štipendium a odišiel na dva roky na Stanfordovú univerzitu, kde pod vedením Kena Arrowa získal doktorát z ekonomiky v roku 1958. V roku 1958 sa vrátil spolu so svojou manželkou do Austrálie na univerzitu v Canberre. V roku 1961 sa však vrátil do USA a získal miesto na univerzite v Detroite a v roku 1964 sa stal profesorom na Univerzity of California v Berkeley.“

John C. Harsányi staval na práci Nasha, ktorý zaviedol matematické princípy teórie hier. Vylepšil Nashov rovnovážny model zavedením predvídateľnosti konania súperov na základe šance, že si vyberú jeden ťah alebo protiťah pred druhým. Harsanyi bol tiež odborníkom na etiku , ktorý robil formálne vyšetrovania vhodného správania a správnych sociálnych rozhodnutí medzi konkurentmi.

Cenu Švédskej banky za ekonómiu na pamiatku Alfreda Nobela mu udelili v roku 1994 v jednej tretine spolu s Reinhardom Seltenom a Johnom Forbesom Nashom za priekopnícku analýzu rovnováh v teórii nekooperatívnych hier.

Na sklonku života trpel Alzheimerovou chorobou. John Charles Harsanyi zomrel na srdcový infarkt 9. augusta 2000 vo veku 80 rokov.

 

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/John_Harsanyi

https://beliana.sav.sk/heslo/harsanyi-john-charles

https://www.nobelprize.org/prizes/economic-sciences/1994/harsanyi/biographical/

ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – John Charles Harsanyi

 

Spracoval: Gustáv Murín

 

Podobné články