Karol Jetting – bratislavský Robinson

Bratislavský Robinson
Bratislavský Robinson

Karol Jetting (* 3. 9. 1730 Bratislava – † 1790 Bratislava) bol úradník, cestovateľ a diplomat, známy ako bratislavský Robinson. Karol bol veľmi cieľavedomý. Naučil sa niekoľko svetových jazykov a ako mladík sa náhodou zoznámil s bohatým anglickým bankárom. Ten ho zamestnal v Londýne, kde si začal budovať kariéru.

Dotiahol to až na kráľovského úradníka v africkom Senegale. Cestou tam však jeho plachetnica stroskotala. Posádku zajali a Jetting sa stal otrokom. Pocítil hlad, poníženie, dokonca zažil aj bitku a až po dlhšom čase sa mu podarilo dostať sa späť do Anglicka. Jeho rozprávanie o príbehoch z Afriky vyvolalo rozruch.

Zaujal aj anglického kráľa, ktorý ho vymenoval za konzula v Marseille. Cestou sa loď opäť dostala do búrky, zablúdila a prepadli ju piráti. Znova sa stal otrokom, zažil ďalšie prepady až stroskotal na malom neobývanom ostrove. Takmer rok musel žiť ako Robinson, až ho nezachránila loď, ktorá plávala neďaleko ostrova. Na sklonku života sa Karol Jetting vrátil do rodnej Bratislavy, kde v roku 1790 celkom chudobný a zabudnutý zomrel.

Sedem rokov po jeho smrti (1797) vyšla knižka od neznámeho autora s názvom: „Der ungarische Robinson, oder Schicksale und wunderbare Abendteuer Karl Jettings, eines geborenen Ungars” (slov. Uhorský Robinson, alebo Karol Jetting, vynikajúci dobrodružný osud jedného rodeného Uhra).

Či išlo o skutočné vyrozprávanie dobrodružstiev, ktoré naozaj Jetting zažil, alebo len o fikciu, ostáva nevyriešené dodnes. Kniha mala veľký úspech. Prešporčania sa začali o Jettinga zaujímať. Zistili, že je pochovaný na Ondrejskom cintoríne a na jeho hrobe je len jednoduchý drevený kríž. Preto mu v roku 1844 prešporská mestská rada postavila náhrobok, aby si mesto uctilo slávneho rodáka.

 

Zdroje:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Karol_Jetting

https://www.czsk.net/svet/clanky/sr/jetting.html

https://bratislava.dnes24.sk/bratislavsky-robinson-legenda-alebo-skutocnost-187121

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články