Štefan Boleslav Roman – uránový kráľ

Roman

Štefan Boleslav Roman (* 17. apríl 1921, Veľký Ruskov – † 23. marec 1988, Toronto, Kanada), bol kanadský priemyselník slovenského pôvodu. Pochádzal zo siedmych detí. Otec Juraj absolvoval prácu v USA a tak ho počas Hospodárskej krízy v roku 1937 napodobil 27-ročný syn Juraj s manželkou, pribrali aj 16-ročného Štefana. USA už neprijímali imigrantvo bez problémov, tak zamierili do Kanady.

V časopise Forbes sú opísané jeho začiatky za oceánom: “ V novej vlasti si našli prácu na farme, pri paradajkách. Keď chceli farmárčiť na svojom, potrebovali na pomoc zviera. Traduje sa historka, že im ho farmár zo susedstva nechcel požičať za peniaze, len za pracovnú silu. A tak Juraj na isté obdobie vymenil mladšieho brata za koňa. Štefan neskôr pracoval aj ako robotník v kanadskej továrni General Motors. Ďalšie plány načas zmarila II. svetová vojna. Štefan Roman narukoval do kanadskej armády, no po dvoch mesiacoch ho zo zdravotných dôvodov prepustili do civilu. Vojnové roky strávil pri monotónnej práci v továrni na strelivo, kde mal kopec času premýšľať, ako ďalej.“

Okrem fyzickej práce, skúsil sťastie aj na burze akcií (Forbes): „Prvý skutočný úspech zaznamenal až osem rokov po vojne, keď speňažil 10-tisícovú investíciu do banskej spoločnosti Concord Mining Syndicate. Po objavení ropy v jej teritóriu predal akcie firmy za dva milióny. Obratom za to kúpil podiely v sume iba 8 centov za akciu v North Denison Mines, ktorú napokon celú ovládol. S prispením šťastia potom jeho firma kúpila práva na najväčšie ložisko uránu na svete. Šesťdesiate roky boli pre uránové bane komplikované, no Denison Mines vytrvali. Kanadská vláda vtedy spustila program vytvárania zásob uránu financovaný z federálnej pokladnice… Pre Romana nastali zlaté uránové časy.“

Ani ako boháč, nezabudol na svoje rodné Slovensko. Celý život podporoval boj Slovákov za slobodu a štátnu samostatnosť. Založil Svetový kongres Slovákov a stal sa jeho predsedom v rokoch 1971-1988.

Vyznamenania: pápežské vyznamenanie Rad veliteľa rytierov Svätého Gregora Veľkého. Čestný doktorát troch kanadských univerzít. Vyznamenanie kanadskej vlády: Rad Kanady. Nemci mu udelili Cenu Karola IV..

Predsedníctvo SNR mu udelilo v roku 1990 Národnú cenu SR in memoriam.

V roku 1995 prezident SR, M. Kováč, udelil Š. B. Romanovi najvyššie štátne vyznamenanie, Rad Bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam.

V bratislavskej Petržalke je po ňom pomenovaná ulica.

 

Zdroje:

http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0tefan_Boleslav_Roman

kniha: J.M.Burza (zost.), Uránový kráľ, Kanadsko-slovenská obchodná komora, 2021.

Uránový kráľ zo Slovenska: V Kanade začínal ako zberač paradajok, zomrel ako boháč

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

August, 21., 1968 v Amerike

Celú noc prelietavali nad nami lietadlá. Mal som necelých desať rokov a žiadnu potuchu o politike, ale vedel som, že niečo nie je v poriadku.