Sylvia Tiryaki je slovenská akademička, analytička a politická komentátorka, pôsobiaca v Turecku. Vyštudovala na Univerzite Komenského v Bratislave právo. Spolu so svojím dlhoročným kolegom Mensurom Akgünom založila v roku 2009 na tureckej univerzite Istanbul Kültür Universitesi výskumný inštitút GPoT Center, t. j. Centrum pre globálne politické trendy, kde zastáva funkciu zástupkyne riaditeľa. Popri tom prednáša medzinárodné právo, filozofiu, ľudské práva a históriu politického myslenia na Fakulte ekonomických a administratívnych vied na Istanbul Kültür Universitesi.
V júli 2015 ju pre denník Pravda vyspovedala novinárka Linda Nagyová:
…Okrem snahy o dialóg medzi znepriatelenými stranami Sylvia Tiryaki prednáša na vysokej škole aj medzinárodné právo, medzinárodné vzťahy, základy ústavného práva či ľudské práva. Keď začínala, mala triedy zložené len z tureckých študentov, teraz učí aj Nemcov, Slovákov, Francúzov, Poliakov, Pakistancov, Afgancov, Iračanov, Kurdov, Somálčanov, ale aj študentov z Azerbajdžanu, Tadžikistanu a z Nigérie.
„Mám aj múdrych študentov, aj menej múdrych. Ale vo všeobecnosti, čo vidím, medzi slovenskými a tureckými študentmi nie je veľký rozdiel. Možno jediný, Turci majú horšiu angličtinu. Aj v súčasnosti je školský systém v Turecku od základnej školy veľmi turkofónny, čo by sa mohlo zlepšiť,“ hovorí Sylvia. Profesorka má aj veľa študentov z Nigérie.
„Nigérijskí študenti vedia perfektne po anglicky, sú aj veľmi múdri, aj sú z veľmi dobrých škôl. Možno jediné, čo by som im trochu mohla vyčítať, je, že sú niekedy trochu ľahostajní k veciam, ku ktorým by ľahostajní byť nemuseli,“ prezrádza.
Sylvia Tiryaki sa všetkým svojim študentom snaží zdôrazniť, že medzinárodné právo je teória, niekedy veľmi romantická a väčšinou výsledok je aj tak záujmom tých silnejších, ale vždy je to lepšie mať, ako nemať. Tým, že jej študenti sú z rôznych kútov sveta, si pri citlivých otázkach dáva veľký pozor. „Vždy sa snažím najskôr zistiť, komu idem prednášať. Stalo sa totiž napríklad, že som mala v jednej triede chlapca z Nigérie, dievča z Iraku, ale aj kurdského chlapca z Iraku. Neviete, z akej rodiny pochádzajú, či ich niečím neurazíte. Preto robím tie prvé hodiny skôr poznávacie. Urobím si prieskum, dám im napríklad anonymný kvíz, aby som vedela, koho v tej triede mám,“ hovorí Sylvia. Učiť študentov z rôznych kútov sveta považuje Sylvia Tiryaki za najväčšiu výzvu…
Zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Sylvia_Tiryaki a Linda Nagyová, Pravda, 4.7.2015