Travis Kalanick, zo slovenskej rodiny, založil taxi-službu Uber

Travis Kalanick, 64. najvplyvnejší muž na svete.

Jeho pradedo sa volal Ján Kalanin a pochádzal z malej horskej dediny Valaškovce. Od roku 1937 dedina neexistuje, ľudí presťahovali do Humenného a z Valaškoviec sa stala vojenská strelnica. Ján Kalanin odišiel do Ameriky koncom 19. storočia, podobne ako skoro tretina ľudí z tejto dediny. Desiatky z nich sa už domov nevrátili a zostali žiť v Amerike.

Ján Kalanin robil v bani. Najskôr v Pensylvánii, potom v Ohiu a napokon sa začiatkom 20. storočia presťahovali do mestečka Stockett, v Montane na opačnom konci USA, blízko kanadských hraníc. Valaškovčania dolovali uhlie v Stockette pre Veľkú severnú železnicu od roku 1895 až do 20. rokov minulého storočia.

Kalaninovci, ktorí sa v novej vlasti pre výslovnosť začali volať Kalanickovci, si časom kúpili farmu, na ktorej vychovali najmenej 8 detí. Otec Travisa Kalanicka sa už narodil v Kalifornii, kam sa časť rodiny presťahovala.

Travis Kalanick sa v Los Angeles narodil 6. augusta 1976. Štúdium na Kalifornskej univerzite nedokončil, v roku 1998 odišiel a založil svoj prvý startup – službu na zdieľanie súborov Scour, ktorá však pre žaloby za porušenie autorských práv skrachovala.

Druhý podobný startup, Red Swoosh, dopadol lepšie a Kalanick ho predal za zhruba 20 miliónov dolárov.

Vznik Uberu:

V zasneženom Paríži 2008 sa Travis Kalanick spolu s Garrettom Campom zamyslel nad možnosťou privolať si taxík jedným dotykom na obrazovke smartfónu.

Po návrate sa Camp kúpil doménu UberCab.com (tak sa pôvodne volal Uber). Nakoniec na projekt nahovoril aj Kalanicka, ktorý sa neskôr nazval „hlavný inkubátor“ projektu.

Na začiatku išlo o objednávanie si luxusných limuzín, prvými zákazníkmi v San Franciscu boli rodičia Travisa.

Uber sa však rýchlo rozšíril. Momentálne funguje v 543 mestách, vrátane Bratislavy. Cez Uber sa dajú doručovať balíky, jedlo či dokonca objednať si helikoptéru. Kalanick sa neskôr stal riaditeľom spoločnosti.

„Niečo ako jeho spoločnosť predtým svet nezažil. Uber je pravdepodobne najrýchlejšie rastúci startup v histórii. Z Ubera sa dokonca stalo aj sloveso, podobne ako z Googla,“ napísal Time pred vyše rokom.

Uber má momentálne hodnotu necelých 70 miliárd dolárov, vďaka čomu je jednou z najväčších súkromných firiem na svete, nie ďaleko za Volkswagenom. Pravdou však je, že posledný rok bol pre firmu stratový. A nepomohli jej ani posledné škandály spoločnosti a jej riaditeľa Kalanicka.

Najskôr ho mnohí kritizovali po tom, čo sa šoféri Ubera nepridali k solidárnemu štrajku taxikárov, keď americký prezident Donald Trump zaviedol zákaz vstupu ľudí zo 7 moslimských krajín a na letiskách zadržali stovky ľudí.

Po vlne kritiky Kalanick odstúpil z výboru poradcov Donalda Trumpa, kde je napríklad aj Elon Musk.

Kalanick bol generálnym riaditeľom Uberu v rokoch 2010 až 2017. Z Uberu odstúpil v roku 2017 po narastajúcom tlaku vyplývajúcom z verejných správ o neetickej firemnej kultúre spoločnosti, vrátane obvinení, že ignoroval správy o sexuálnom obťažovaní v spoločnosti. Kalanick si udržal svoje miesto v predstavenstve, kým sa nevzdal kresla 31. decembra 2019. V týždňoch pred rezignáciou Kalanick predal približne 90 % svojich akcií v Uber so ziskom približne 2,5 miliardy dolárov. Po predaji sa Kalanick v roku 2017 umiestnil na 238. mieste v rebríčku Forbes 400 najbohatších Američanov s čistou hodnotou 2,6 miliardy dolárov. V roku 2018 Kalanick založil rizikový fond s názvom 10100, ktorý má investovať do elektronického obchodu, inovácií a nehnuteľností na rozvíjajúcich sa trhoch, ako sú Čína a India. V tom istom roku Kalanick oznámil investíciu takmer 150 miliónov dolárov do spoločnosti City Storage Systems na prestavbu nehnuteľností; zároveň oznámil, že bude jej generálnym riaditeľom.

Založil aj startup pod názvom CloudKitchens, ktorý bol v roku 2021 hodnotený na 15 miliárd dolárov. Vychádzal zo svojej vízie online potravinového ekosystému a o tom, na čom jeho platformy pracujú, aby to umožnili. Vysvetlil, že účelom jeho pracovného života je „digitalizácia fyzického sveta“ a pre reštaurácie a iné potravinárske spoločnosti, ktoré si budú vyžadovať zníženie náklady na donášku jedla pri zachovaní jeho pohodlia. Výsledok vidíme v podobe kuriérov s jedlom aj v našich uliciach.

Magazín Forbes Travisa Kalanicka zaradil na 64. miesto najvplyvnejších ľudí na svete, hneď za sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. V roku 2015 ho magazín Time vybral medzi finalistov ankety osobnosť roka.

 

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Travis_Kalanick

https://www.forbes.com/profile/travis-kalanick/

Uber Co-founder Travis Kalanick Envisions ‘Internet Food Court’ Future

 

Spracoval: Gustáv Murín

 

 

Podobné články