Trdelník do sveta

Maďarský trdelník

Ak by sme chceli byť na legendárnu skalickú pochutinu hrdí, tak len opatrne. Hoci je registrovaná pod európskou ochrannou známkou pôvodu, nie je v tom zozname sama. Patrí sem aj podobný maďarský pekárenský výrobok pod menom Kűrtöskalács, teda komínový koláč. Ani naši Slováci vo Vojvodine netušia jeho slovenskú verziu a predávajú ho pod maďarským názvom aj na Dňoch slovenskej kultúry v Báčskom Petrovci.

Trdelník vo Vojvodine
Trdelník vo Vojvodine

Ten je dostať aj v Bratislave na račianskom vinobraní v inováciách – orechovej, škoricovej, vanilkovej, kokosovej, čokoládovej a aj v tajomných verziách Bounty a Rafaello.

Maďarský trdelník
Maďarský trdelník v Rači

Oproti tomu je slabou útechou, že tzv. staročeský trdelník, ktorý sa vo veľkom ponúka aj v mnohých pražských stánkoch s rýchlym občerstvením, je vraj len marketingový podvod. Ale ani v Skalici nie sú vraj originálni. Trdelník totiž pôvodne pochádza z rumunskej Sedmohradskej Transylvánie, kde sa toto sladké pečivo miestnej v nemeckej komunite údajne pečie už niekoľko sto rokov. A nemecký zdroj receptu naznačuje aj to, že Rakušania ho poznajú pod názvom Prügelkrapfen (teda niečo ako „koláč na palici“), Nemci ako Baumkuchen, podobne sa v Luxembursku volá Baumkuch, kde je obľúbenou a tradičnou pochúťkou na svadbách a slávnostiach. Podobný koláč pečený na otáčavom rošte majú aj v Švédsku ako Spettekaka a jeho pôvod majú tiež ošetrený ochrannou známkou.

Vo svete sa však predsa len presadil ten náš, čo môžeme dokázať hneď na niekoľkých príkladoch.

 

Náš trdelník inak

   Až budete v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi, nemôžete obísť cukráreň Lumieres na ulici Puškinova 25. Založil ju pred pár rokmi výhradne na trdelníkoch pán Janus. Ako mi prezradil, jeho syn študoval rok v Čechách a na výlete na Slovensku stál hodinu na trdelník a tak mu to zachutilo, že prehovoril otca, aby si otvoril takúto špecializovanú cukráreň.

Trdelník v Tbilisi I

Trdelník v Tbilisi II

Ale na slovenské trdelníky narazíte aj v zábavnom parku nad mestom (ako „komínový koláč“).

Trdelník v parku, Tbilisi

V neďalekom historickom mestečku Mskheta ich ponúkajú tiež ale už v inovovanej podobe ako kornútok. Pestrejšie zdobený a hlavne plnený. Zmrzlinami najrôznejších chutí aj s čerstvým ovocím. A táto inovácia je zrejme aj príčinou, prečo začal byť vo svete taký populárny.

Trdelník v Mskhete
Trdelník v Mskhete

Téme sa venoval aj Ladislav Bariak ml. (Aktuality.sk, 2. 3. 2016), ktorý píše: „Ľuďom z celého sveta zachutil ako kornút naplnený rôznymi plnkami. Či už ide o zmrzlinu, Nuttelu s ovocím alebo šľahačku a akýkoľvek toping od výmyslu sveta. Trdelník sa tak zaradil pod označenie ´food porn´. Tzv. hashtag s týmto označením pritom vyhľadávajú milovníci rozmanitých chutí po celom svete.“ Podľa autora sa na legendárnej Bondi beach populárna reštaurácia chystá mať v ponuke aj trdelník. Ikonický šéf nielen reštaurácie, ale aj zábavnej zóny pláže, Christian Avant, na sociálnej sieti vyhlásil: „Pokiaľ vieme, budeme prví nielen na Bondi beach, ale aj v celej Austrálii, ktorí budú ponúkať tradičný trdelník plnený skaramelizovaným kondenzovaným mliekom, Nutellou alebo horúcim karamelom s jahodami a orieškami. Možnosti sú vlastne nekonečné.“

Už si len môžeme želať, že tak ako si Američania môžu v najrôznejších kútoch sveta dopriať svoj obľúbený „mekáč“, my sa budeme na tých istých miestach môcť ponúknuť pravým (alebo aj inovovaným) slovenským trdelníkom!

No a na tú inováciu som narazil nedávno v Poprade. Ale tú istú ponuku pod tým istým názvom nájdete aj v Michalovciach, Martine, Košiciach, Nitre a vo viacerých Obchodných centrách v Bratislave. Potešilo…

Gustáv Murín

Reportáž pôvodne publikovaná v štvrťročníku GASTRO.

Podobné články

MOTÍV ATENTÁTNIKA PREKVAPUJÚCI!

Ale len pre toho, kto nepozná históriu. Veď aj preto zlyhali „preventívci“ ochranky, pretože atentátnik nezodpovedá profilu SÚČASNÉHO útočníka!!! Ale perfektne zodpovedá profilu, ku ktorému

FEMINIZMUS AKO TRETIE ZLO

Čo môže byť symbolickejší dar k vlastnému jubileu, než keď si autor aj sám venuje dho pripravovanú novú knihu. Gustáv Murín, oslávil svoje 65-te narodeniny