Trdelník do sveta

Maďarský trdelník

Ak by sme chceli byť na legendárnu skalickú pochutinu hrdí, tak len opatrne. Hoci je registrovaná pod európskou ochrannou známkou pôvodu, nie je v tom zozname sama. Patrí sem aj podobný maďarský pekárenský výrobok pod menom Kűrtöskalács, teda komínový koláč. Ani naši Slováci vo Vojvodine netušia jeho slovenskú verziu a predávajú ho pod maďarským názvom aj na Dňoch slovenskej kultúry v Báčskom Petrovci.

Trdelník vo Vojvodine
Trdelník vo Vojvodine

Ten je dostať aj v Bratislave na račianskom vinobraní v inováciách – orechovej, škoricovej, vanilkovej, kokosovej, čokoládovej a aj v tajomných verziách Bounty a Rafaello.

Maďarský trdelník
Maďarský trdelník v Rači

Oproti tomu je slabou útechou, že tzv. staročeský trdelník, ktorý sa vo veľkom ponúka aj v mnohých pražských stánkoch s rýchlym občerstvením, je vraj len marketingový podvod. Ale ani v Skalici nie sú vraj originálni. Trdelník totiž pôvodne pochádza z rumunskej Sedmohradskej Transylvánie, kde sa toto sladké pečivo miestnej v nemeckej komunite údajne pečie už niekoľko sto rokov. A nemecký zdroj receptu naznačuje aj to, že Rakušania ho poznajú pod názvom Prügelkrapfen (teda niečo ako „koláč na palici“), Nemci ako Baumkuchen, podobne sa v Luxembursku volá Baumkuch, kde je obľúbenou a tradičnou pochúťkou na svadbách a slávnostiach. Podobný koláč pečený na otáčavom rošte majú aj v Švédsku ako Spettekaka a jeho pôvod majú tiež ošetrený ochrannou známkou.

Vo svete sa však predsa len presadil ten náš, čo môžeme dokázať hneď na niekoľkých príkladoch.

 

Náš trdelník inak

   Až budete v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi, nemôžete obísť cukráreň Lumieres na ulici Puškinova 25. Založil ju pred pár rokmi výhradne na trdelníkoch pán Janus. Ako mi prezradil, jeho syn študoval rok v Čechách a na výlete na Slovensku stál hodinu na trdelník a tak mu to zachutilo, že prehovoril otca, aby si otvoril takúto špecializovanú cukráreň.

Trdelník v Tbilisi I

Trdelník v Tbilisi II

Ale na slovenské trdelníky narazíte aj v zábavnom parku nad mestom (ako „komínový koláč“).

Trdelník v parku, Tbilisi

V neďalekom historickom mestečku Mskheta ich ponúkajú tiež ale už v inovovanej podobe ako kornútok. Pestrejšie zdobený a hlavne plnený. Zmrzlinami najrôznejších chutí aj s čerstvým ovocím. A táto inovácia je zrejme aj príčinou, prečo začal byť vo svete taký populárny.

Trdelník v Mskhete
Trdelník v Mskhete

Téme sa venoval aj Ladislav Bariak ml. (Aktuality.sk, 2. 3. 2016), ktorý píše: „Ľuďom z celého sveta zachutil ako kornút naplnený rôznymi plnkami. Či už ide o zmrzlinu, Nuttelu s ovocím alebo šľahačku a akýkoľvek toping od výmyslu sveta. Trdelník sa tak zaradil pod označenie ´food porn´. Tzv. hashtag s týmto označením pritom vyhľadávajú milovníci rozmanitých chutí po celom svete.“ Podľa autora sa na legendárnej Bondi beach populárna reštaurácia chystá mať v ponuke aj trdelník. Ikonický šéf nielen reštaurácie, ale aj zábavnej zóny pláže, Christian Avant, na sociálnej sieti vyhlásil: „Pokiaľ vieme, budeme prví nielen na Bondi beach, ale aj v celej Austrálii, ktorí budú ponúkať tradičný trdelník plnený skaramelizovaným kondenzovaným mliekom, Nutellou alebo horúcim karamelom s jahodami a orieškami. Možnosti sú vlastne nekonečné.“

Už si len môžeme želať, že tak ako si Američania môžu v najrôznejších kútoch sveta dopriať svoj obľúbený „mekáč“, my sa budeme na tých istých miestach môcť ponúknuť pravým (alebo aj inovovaným) slovenským trdelníkom!

No a na tú inováciu som narazil nedávno v Poprade. Ale tú istú ponuku pod tým istým názvom nájdete aj v Michalovciach, Martine, Košiciach, Nitre a vo viacerých Obchodných centrách v Bratislave. Potešilo…

Gustáv Murín

Reportáž pôvodne publikovaná v štvrťročníku GASTRO.

Podobné články

Hnus v Galérii mesta Bratislavy

To čo nám predvádza vedenie tejto galérie na čele s riaditeľkou Mgr. Katarínou Trnovskou, ArtD. nie je náhoda. Začalo to tým, že keď „progresívny“ barový

2. Košice C

17. november 1989 – mýtus a realita

Ako v známej anekdote s pointou „Všetko je inak“, aj v prípade Nežnej revolúcie je všetko inak. Aspoň čo sa týka falošného mýtu, ktorý dodnes šíria naše médiá