Zážitky na Níle

Každý kto videl detektívku „Vražda na Níle“ si iste pamätá komfort miestnych riečnych lodí. Dodnes sú to plávajúce hotely, ale pretože sme v Egypte, treba počítať s niektorými miestnymi špecialitami. Iste nás napríklad zaskočí, že napriek veľmi teplému a slnečnému počasiu pri bazéne na hornej palube lode od vody tak fúka, že vás tá exotika rýchlo prejde. Keď zídete do vlastnej kajuty, už iste tušíte, že aspoň jedna lampa nebude fungovať, rádio nevydá ani hlások a televízor je vám zbytočný. Dvere sa nedajú poriadne zamknúť, lebo kľúč nefunguje a do kajuty občas presakuje voda, takže sa prestanete po čase čudovať prečo je tam taký puch. A ak koberec nepodmáča nílska voda, tak je to určite kvapkajúca klimatizácia. Ak ste vopred s tými zvláštnosťami zmierení, všetko ostatné vás potom môže už len tešiť.

Večery vám spestrí program s ukážkami miestnych tancov, ale aj normálnou diskotékou. Personál týchto lodí je obvykle pohotový, veľmi milý a so zmyslom pre humor. Vždy budete promptne obslúžení nielen dostatkom, ale až nadbytkom výborného jedla. Treba ale dodať, že to je spôsobené tým, že významná časť pasažierov nie je v stave čokoľvek zjesť. V žiadnej cestovnej kancelárii sa vám totiž nepochvália, že takzvanou „nílskou pomstou faraónov“ na lodi trpí v priemere polovica až dve tretiny zájazdu. Ak nechcete patriť k týmto nešťastníkom s vysokými horúčkami a dokonalým nezáujmom o sebeatraktívnejšie pamiatky, nepodceňujte všetky zásady prevencie črevných ochorení a to vrátane prípravkov s vysokým obsahom mliečnych baktérií. Ak toto zvládnete, tak sa cesta výletnou loďou dolu Nílom stane pre vás skutočne príjemným, celoživotným zážitkom. Základné informácie o navštevovaných pamiatkach vám poskytnú sprievodcovia a môžete si byť istí, že nevynechajú žiadnu z osvedčených turistických atrakcií – Assuánsku priehradu s chrámom na ostrove Philae, kamenársku veľkodielňu s nedokončeným obeliskom, nočný výlet do chrámu Kóm Ombó s „nílomerom“ a múmiami krokodílov, v Edfu výlet na otvorených kočoch do chrámu boha Hora a nakoniec centrum atrakcií v Luxore. Odtiaľto sa pôjdete pozrieť na Memnonove kolosy, do Údolia kráľov a k chrámu faraónky Hatšepsut. Najmenej pol dňa vám zaberie pôsobivý chrámový komplex v Karnaku. Nenechajte si tiež ujsť miestny bazár, kde sa nám dokonca podarilo zoznámiť s miestnym obľúbeným obchodníkom Hussenom Youseifom Alim, ktorého nájdete v stánku číslo 62. Nič sme si od neho nekúpili a predsa sme strávili v zaujímavej debate s ním príjemný večer aj s originálnym občerstvením a miestnymi pochúťkami.

Dovolenka pod ochranou

Egypt sa nám za posledné roky priblížil naozaj míľovými skokmi. Je ale nutné sa zmieriť s tým, že to nie je krajina pre voľný pohyb a vlastné objavovanie pamätihodností, či krásnych scenérií mimo obvyklých turistických trás. Jednak je tam krásnych a neobjavených scenérií naozaj poskromne a za druhé to ani nestojí za problémy s úradmi a nástrahami cestovania s neistými podmienkami ubytovania, stravovania a vlastne aj dopravy. Ostáva nám teda zmieriť sa s tým, že skutočnú krásu prírody si môžeme naplno vychutnať pri Červenom mori. Staroegyptské pamiatky zasa uspokoja tých, čo sa na históriu nešpecializujú, už na prvý pohľad a všetky ďalšie pohľady sa nutne opakujú. Ak ste videli jeden chrám, akoby ste videli všetky. To je, pravda, hodnotenie laické a pre laikov. Aj pyramíd je viacero a sú aj inde, než pri Káhire, ale námaha spojená s ich návštevou sa väčšine turistov nevráti tak, že by to za to naozaj stálo. Ani nákupmi (snáď s výnimkou zlata) nás Egypt nemusí hneď očariť. Ideál je teda skôr v správne vyváženom namiešaní všetkých týchto zážitkov. A takýto koktail histórie a podmorskej prírody si iste môžete dopriať aj viackrát…

Autor: Gustáv Murín

 

Viac informácií o Egypte nájdete na http://www.walkers.sk/egypt.php.

Podobné články

Gustáv Murín: Perly zo Stredomoria

Stánok s potravinami i posedením Marrea v Tržnici OC NIVY (Hlavná autobusová stanica, Bratislava) ponúka špeciality Stredomoria i podujatia spojené so stredomorskými krajinami.    Gustáv

Titulka

EGYPT Z POHĽADU BANÍKA (Egyptský príbeh)

Musím sa priznať, že väčšina notoricky odporúčaných turistických atrakcií ma sklamala. Hovorili sme o Grand Canyone, ale už skôr som zažil šok s Monou Lízou v parížskom Louvre.