Ing. Tibor Spitz (1929, Dolný Kubín). Významný umelec a chemik, preživší holokaust. Jeho otec bol kantorom židovskej obce a matka bola učiteľkou. On a celá jeho rodina mala byť transportovaná až ako posledná, no tušili čo ich čaká. Po vypuknutí SNP v roku 1944 sa ukryli v lese a prežili vo vykopanom bunkri niekoľko mesiacov. Študoval chémiu v Prahe. Po ukončení štúdia pracoval ako inžinier, odborník na vedecké a sklárske technológie v československom sklárskom priemysle. V roku 1968 utiekol cez Kubu na Západ, aby žil v Kanade a neskôr v Spojených štátoch. Po kariére vedca sa stal profesionálnym umelcom a lektorom v oblasti holokaustu. „Všetko to čo som v živote doposiaľ prežil sa ani zďaleka nedalo porovnať s hrôzami môjho detstva. Preto som sa rozhodol žiť šťastne, milovať zem, ľudí a vďačiť za každý rodiaci sa deň, v ktorom môžem rozdávať lásku a hľadať porozumenie.“ Toto je jeho životné krédo. Usadil sa s rodinou v meste Kingston, NY.
Ako ambiciózny chemik sa dočkal najväčších úspechov. Dostal sa totiž do výskumného tímu, ktorý má veľký podiel na masovom rozšírení počítačov a videorekordérov.
Jeho patenty výrazne prispeli k vývinu nových technológií aj v sklárskom priemysle (Hospodárske noviny): „Mali sme veľký podiel na zavedení masovej výroby počítačov, teda aj na tom, že sa takto celosvetovo ujali. Boli postupne lacnejšie a dostupnejšie, keďže sme dokázali ich výkonnosť veľmi rýchlo znásobovať. V tom čase sme mnoho rokov držali až 90 percent svetovej výroby.“ Pozoruhodná je aj jeho výtvarná tvorba.
Zdroje:
https://www.upn.gov.sk/sk/tibor-spitz-1929/
https://en.wikipedia.org/wiki/Tibor_Spitz
https://www.rtvs.sk/televizia/program/9733
Spracoval: Gustáv Murín