V rámci projektu „Slováci a svet“ si pripomíname vynikajúce slovenské osobnosti, ktoré sa presadili aj vo svete vedy. Dnes je to lekár-hematológ a profesor Uri Martinowitz (nar. 1946 v Bratislave). Vyštudoval Sackler School of Medicine, ktorá patrí k Univerzite v Tel Avive. Od svojich 17 rokov slúžil v Izraelských obranných silách na rozličných pozíciách a bol penzionovaný ako vysoký dôstojník.
Ide o významného špecialistu v hemato-onkológii po štúdiu v Sheba Medical Center, Tel Hashomer v Izraeli. Postgraduálne vzdelanie získal v Royal Free and King´s College Hospital v Londýne, hlavne v oblasti diagnostiky a liečby hemofílie a krvného zrážania.
Dr. Martinowitz založil v roku 1980 Centrum pre hemofilikov v Chaim Sheba Medical Centre v Tel Hashomeri s veľkým tímom, ktorí sa podieľajú na liečbe všetkých foriem hemofílie a krvácavých stavov. Uvedený tím má na starosti aj pacientov s poruchami krvného zrážania. Od roku 1993 sa centrum stalo školiacim miestom pre poruchy hemostázy v rámci Svetovej federácie pre hemofíliu.
Je čestným prezidentom a vedúcou osobnosťou vo výkonnom výbore World Federation of Hemophilia (WFH). Za jeho činorodú prácu pri postgraduálnom vzdelávaní, organizácii workshopov, tréningu hematológov, laborantov, chirurgov a ďalšieho zdravotníckeho personálu získal celý rad vyznamenaní doma aj v zahraničí, napr. Quality of Life Award, the Society of Law udeľovanú izraelským parlamentom, tiež Medicine Exemplary Physician´s Award a celý rad ďalších.
Dr. Martinowitz vyvinul nové liečebné postupy, zlepšil bezpečnosť a redukoval nákladovosť liečby krvácavých stavov. Pri tom úzko spolupracoval aj so slovenskými lekármi.
Publikuje najmä v medzinárodných časopisoch s vysokým ohlasom, hlavne v oblasti hemofílie, biologických adhezívnych látok, rôznych krvácavých stavov, transfúznej služby a kontroly krvácania v priebehu traumy.
Pripravil: G. Murín