Profesor Mgr. Norbert Werner, Ph.D. odhaľuje záhady vesmíru

Profesor Mgr. Norbert Werner, Ph.D. (1981) je astrofyzik, ktorý sa narodil v Rožňave, kde vychodil základnú školu a gymnázium.

Študoval fyziku a následne astronómiu aj astrofyziku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (1999-2004). Súčasne navštevoval Oddelenie medziplanetárnej hmoty Astronomického ústavu SAV vo Vysokých Tatrách. Diplomovú prácu napísal o kométach, ktoré prelietavajú extrémne blízko pri Slnku.

Doktorantské štúdium absolvoval v rokoch 2004-2008 na Utrechtskej Univerzite a v Holandskom ústave pre výskum vesmíru – SRON Netherlands Institute for Space Research. Rok 2007 strávil ako štipendista Marie Currie EAR na Ústave Maxa Plancka pre Astrofyziku v Mníchove, v Nemecku.

V roku 2008 získal grant NASA – Chandra/Einstein fellowship  (každoročne ho získa len päť uchádzačov), vďaka čomu pôsobil do roku 2016 v Ústave časticovej astrofyziky a kozmológie Stanfordskej univerzity v Kalifornii (USA).

Medzi jeho najväčšie úspechy patrí objav tzv. kozmickej pavučiny. Fyzici existenciu tohto riedkeho plynu, ktorý je akýmsi stavebným materiálom vesmíru síce predpokladali, nikomu sa ho však doteraz nepodarilo nájsť. V rozhovore Vladimírom Jancurom pre denník Pravda (celý rozhovor TU) zaujal aj svojím vzťahom k umeniu: „Mám rád výtvarné umenie i hudbu, rockovú aj klasickú. Ale v čase dospievania som mal veľmi rád Vangelisa a Jeana Michela Jarreho, lebo ich hudba mi pripomínala vesmír. Niektoré skladby maďarskej skupiny Omega a britských Pink Flyod mi tiež pripomínali vesmír. Pink Flyod je dodnes moja najobľúbenejšia kapela.“

 

 

Zhluk galaxií, ktoré pozoroval N. Werner a jeho tím pomocou družice XMM-Newton. Autor: ESA
Zhluk galaxií, ktoré pozoroval Wernerov tím pomocou družice XMM-Newton. Autor: ESA

 

Od roku 2016 je vedúcim výskumnej skupiny astrofyzikov „Lendület Hot Universe“ na Eötvös Loránd University v Budapešti. Zároveň učí ako docent na Katedre teoretickej fyziky a astrofyziky na Masarykovej univerzite v Brne a je tiež  hosťujúcim docentom na Vysokej škole vedy na Hirošimskej univerzite v Japonsku. Využívajúc hlavne vesmírne observatóriá, ale aj pozemné a vzdušné teleskopy, študuje najhorúcejšie miesta a energeticky najživšie javy vo vesmíre.

Významne sa podieľal na objavoch horúceho plynu a tmavej hmoty vo vláknach spájajúcich dve kopy galaxií. V posledných rokoch sa venuje najmä výskumu pôsobenia čiernych dier na vývoj najväčších galaxií vo vesmíre, výskumu kôp galaxií a kozmickej pavučiny – konkrétne najmä fyzike a chemickému zloženiu horúceho plynu, ktorý vypĺňa kopy galaxií. Zaujíma sa o interakciu tohto horúceho plynu s obrími čiernymi dierami, ktoré sa nachádzajú v strede každej kopy galaxií. Podieľal sa napríklad na výskume pôsobenia supermasívnej čiernej diery v strede galaxie M87 v súhvezdí Panny.

Je autorom vyše 110 článkov (vyše 3 600 citácií).

Popri výskumu sa venuje popularizácii astronómie prostredníctvom prednášok  v spolupráci s médiami. V rokoch 2003-2007 organizoval medzinárodný astronomický tábor, ktorého sa každý rok zúčastnilo 70 mladých ľudí, z viac ako 20 krajín, vo veku 16-24 rokov.

Jeho názor na to, či existuje iný život vo vesmíre sa dozviete TU.

 

Zdroje:

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/251840-skuma-srdcia-vzdialenych-galaxii/

https://dennikn.sk/463866/astrofyzik-norbert-werner-presvedceny-ze-vo-vesmire-zivot-velmi-rozsireny/

https://www.muni.cz/lide/239396-norbert-werner

Doc. Mgr. Norbert Werner, Ph.D.

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články