Dr. Marek Buchman (* 1993, Levice). Jeho talent sa rozvinul v Škole pre mimoriadne nadané deti v Bratislave, ktorú založila PhDr. Jolana Laznibathová, CSc.. Buchman s IQ 160 sa pravidelne zúčastňoval matematických a fyzikálnych olympiád. Keď mal trinásť rokov, mama ho nahovorila, aby vyskúšal aj chemickú olympiádu a na prvý pokus vyhral krajské kolo. Motivovalo ho to, aby sa chémii začal venovať aj vo svojom voľnom čase a vďaka tomu sa mu spomínané krajské kolo olympiády podarilo vyhrať spolu šesťkrát po sebe. Čoskoro si ujasnil, že toto je ten smer, ktorým sa chce v živote uberať.
Vlastná snaha a šikovnosť mu onedlho priniesli sériu ocenení z medzinárodných chemických olympiád v Japonsku a Turecku, ako aj z mnohých vedeckých projektových súťaží. Najvýznamnejšími boli druhé a štvrté miesto v najväčšej vedeckej súťaži stredoškolákov na svete – Intel ISEF. Tam ako zatiaľ jediný Slovák získal dve pódiové umiestnenia za sebou, čo mu okrem diplomu a finančnej odmeny prinieslo aj česť, že po ňom pomenovali planétku Marekbuchman.
Ešte počas gymnázia sa zúčastnil prednášky prezidenta Hongkongskej univerzity. Po jej skončení ho oslovil s otázkami, ktoré ho zjavne zaujali a tak Buchmanovi ponúkol štipendium na bakalárske štúdium. Napokon z toho boli tri 6-týždňové stáže. Aj to mu pomohlo, aby ako jediný Slovák získal plné štipendium univerzity v Oxforde. Toto štipendium dostane ročne iba jeden zo všetkých prihlásených študentov a odborov. Je totiž držiteľom najvyššieho skóre v skúškach z organickej chémie na Oxfordskej univerzite.
Po absolvovaní magisterského stupňa išiel na doktorát do Houstonu v Texasu. Jeho tútorom sa tam stal profesor Nicolaou, s ktorým spolu (vo veku 24-rokov) podali prihlášku na patent najnovších zlúčenín a pripravili tri články pre prestížne vedecké časopisy. Odvtedy je už spoluautorom 2 medzinárodných patentov a viacerých recenzovaných článkov v JACS a JOC.
Pri výskume sa, ale veľmi často stáva, že výsledok experimentu nie je vôbec podľa očakávania. Ako sám povedal (startitup.sk): „Napríklad počas mojej diplomovky sa asi 6 mesiacov práce spísalo na zhruba pol strany, zatiaľ čo veľká časť zo 60 stranovej diplomovky pochádza z posledných pár týždňov pred jej odovzdaním, kedy sa mi konečne podarilo vyriešiť spôsob prípravy mojej cieľovej molekuly. Dokonca celá práca bola písaná na predpoklade, že sa mi moju molekulu podarilo vyrobiť a veľmi mi odľahlo, že to tak nakoniec aj dopadlo a že moja práca bola publikovaná v prestížnom vedeckom časopise Journal of Organic Chemistry.“
Okrem množstva ďalších ocenení, dva razy získal cenu Talent novej Európy, dvakrát cenu primátora Bratislavy, dvakrát cenu prezidenta SR a trikrát cenu ministra školstva.
Dnes je to predný projektový líder s osvedčenými výsledkami v riadení projektov o syntéze, čistení a identifikácii malých molekúl, vývoji a optimalizácii reakcií, návrhu syntetickej stratégie a mentoringu. Spolupracoval na displeji iPhone X a hľadá liek na rakovinu. A jeho sen je jasný (cas.sk): „Chcel by som získať Nobelovu cenu. Dúfam, že sa mi to raz podarí.“
Zdroje:
http://www.cas.sk/vedec
https://www.linkedin.com/in/marekbuchman/
https://30pod30.forbes.sk/30.php?d=martin-zahuranec
https://zive.aktuality.sk/clanok/45240/slovensky-student-marek-buchman-ziskal-fantasticke-2-miesto-na-prestiznej-svetovej-sutazi-intel-isef-v-usa/
https://www.cas.sk/clanok/612372/genius-z-levic-privadza-do-uzasu-vedecky-svet-spolupracoval-na-displeji-iphone-x-a-hlada-liek-na-rakovinu?orig_gallery_article=1
https://closer.sme.sk/c/20633054/24-rocny-genius-zo-slovenska-vystudoval-oxford-teraz-hlada-liek-na-rakovinu.html
Spracoval: Gustáv Murín