Dr. Ondrej Vízi zmapoval faunu Skadarského jazera zo strany Čiernej Hory

Dr. Ondrej Vízi (17. 8. 1948, Báčsky Petrovec, neoficiálne hlavné mesto slovenskej menšiny v srbskej Vojvodine), mal najlepšie možné slovenské školy – ZŠ Jána Čajaka a Gymnázium Jána Kollára. Na univerzite v Belehrade vyštudoval biológiu tak úspešne, že vzápätí prišla ponuka zúčastniť sa na medzinárodnom projekte financovanom slávnym Smithsonian inštitútom a Univerzitou vo Visconsine.

To ho posunulo do Čiernej Hory skúmať Skadarské jazero a tu nadobro aj zakotvil. Ako povedal Michalovi Spevákovi pre Slovenský svetový kalendár: „Bol som mladý, vydržal som. Už prvý pohľad na Skadarské jazero ma fascinoval. Vtedy bolo viac vtákov. Mal som svoj čln. A slobodu pohybu. Strávil som svoj čas neobmedzene na hladine Skadarského jazera, medzi rybármi v trstine. Jazero je totiž laboratóriom života.“

Je to najväčšia vodná plocha na Balkáne, ktorého rozloha kolíše od 356 do 376 km². Výskumníka Vízu zaujal fakt, že toto jazero je najzápadnejším miestom hniezdenia pelikánov. Časom sa venoval aj ich ochrane. Pracoval ako ornitológ v Biologickom ústave a neskôr v Republikovom ústave na ochranu prírody, ale do histórie vedy v Čiernej Hore sa zapísal predovšetkým ako zakladateľ a riaditeľ Prírodovedeckého múzea tejto malej krajiny.

Pre už zmienený kalendár to zhrnul slovami: „Múzeum bolo založené na lúke. Začali sme z ničoho. Mali sme stoly a stoličky požičané, a jeden počítač. Zamestnali sme mladých biológov. Ukazovateľ je, že múzeum z 25 zamestnaných má 14 vysokoškolsky vzdelaných ľudí, z čoho 6 doktorov vied nás kandiduje na takmer najvzdelanejšiu ustanovizeň v Čiernej Hore, ale možno aj v regióne. Spokojný idem do dôchodku…“

 

Zdroje:

https://www.slovenskykalendar.com/portret-vyznamneho-ornitologa-ondreja-viziho-z-ciernej-hory/

https://www.cbd.int/doc/world/me/me-nbsap-01-en.pdf

https://www.ucg.ac.me/skladiste/blog_1019/objava_56169/fajlovi/Obrazac%20PD%20Andrej%20Vizi.pdf

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

Literatúra na cestách 2024

V tomto roku sme si pripomenuli 80-te výročie SNP a práve k tejto príležitosti bol zavŕšený môj projekt trilógie povstaleckých príbehov. Vďaka ústretovosti vydavateľstva MAGNET-Press

SLOVINSKO: Budeme si rozumieť?

Znám anekdota hovorí, že Slovinci sú Slováci, čo išli na dovolenku k moru – a zabudli vrátiť 🙂 V praxi to vytvára mylný dojem, že