Slovenka, ktorá vládne počítačom v USA

   Profesorka Ružena Bajcsyová, rodená Kučerová (angl. Ruzena Bajcsy; * 28. máj 1933,  Bratislava) informatička a počítačová vedkyňa, špecializujúca sa na oblasť robotiky v USA. Mala veľmi dramatický osobný život spôsobený ťažkými stratami v rodine počas II. svetovej vojny. Patrí medzi 50 najvýznamnejších vedkýň Ameriky. Na Slovensku jej v úspešnej vedeckej kariére zabránil komunistický režim, a to aj napriek tomu, že patrila medzi najlepších absolventov Slovenskej technickej univerzity. Komunisti jej nedovolili zostať na škole – musela tvrdo pracovať v továrni spoločnosti Tesla a na univerzitu sa vrátila až po piatich rokoch po doktorát. „Tých päť rokov v Tesle bolo za trest. Za to, že som nebola dobrou komunistkou. V Amerike som začínala úplne od začiatku. Teraz pracujem s robotikou a umelou inteligenciou.“ povedala pre Hospodárske noviny. Pôsobila ku koncu svojej kariéry aj ako emeritná riaditeľka ústavu CITRIS (angl. Center for Information Technology Research in the Interest of Society, Centrum pre výskum informačných technológií v záujme spoločnosti) na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Bola tiež vedúcou riaditeľstva National Science Foundation v oblasti počítačov a informácií s právomocou nad rozpočtom 500 miliónov dolárov. Od roku 2001pôsobila na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Začala tu unikátny projekt: „Už niekoľko rokov sa podieľam na rozvoji tzv. teleimerznej technológie. Ide o digitalizáciu objektov či ľudí, ktorí môžu byť následne umiestnení do virtuálneho prostredia. Túto technológiu demonštrujem prostredníctvom tanca. Mám na to jedného tanečníka v kalifornskom Berkeley, ďalšieho v štáte Illinois na opačnom konci Spojených štátov.“ Na tomto projekte spolupracuje s ďalšími významnými profesormi z Illinoiskej a Kalifornskej univerzity: „Chceme ukázať, že títo tanečníci dokážu v rámci virtuálneho sveta spolu tancovať v reálnom čase, hoci sú od seba fyzicky vzdialení tisícky kilometrov. Je to veľmi úspešné, ukazuje to, čo dokážu dnešné technológie.“

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová jej udelila v septembri 2022 počas návštevy v New Yorku najvyššie štátne vyznamenanie – Rad bieleho dvojkríža II. triedy – za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

 

Zdroje:

https://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/686407-ako-vzkriesit-slovensku-vedu-treba-ocenit-vynimocnost/

https://tech.sme.sk/c/23268675/nacisti-aj-komunisti-jej-vzali-rodinu-aj-tak-sa-stala-legendou-robotiky.html

https://www.topky.sk/cl/1000680/1414463/EXKLUZIVNY-ROZHOVOR-s-megauspesnou-Slovenkou–Jedna-z-TOP-50-vedkyn-v-USA-

http://hnonline.sk/svet/c1-36241060-slovenka-ktora-vladne-pocitacom-v-usa

Priekopníci vedy: Ružena Bajcsy je prvou dámou umelej inteligencie, počítačových vied a robotiky

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

August, 21., 1968 v Amerike

Celú noc prelietavali nad nami lietadlá. Mal som necelých desať rokov a žiadnu potuchu o politike, ale vedel som, že niečo nie je v poriadku.