Chcete dlho žiť? Nová kniha o zdraví!

LAB-book, celá obálka

Táto kniha nadväzuje na moju knihu Tak ako bohovia, ktorá vyšla vo vydavateľstve Slovart v roku 2001, ako štúdia o vplyve objavov v biológii na náš každodenný život. Odvtedy veda pokročila, ako som to dokumentoval v pravidelnej rubrike „Laboratórium“ v mesačníku Slovenské pohľady od roku 2012 do roku 2021. Nájdete tu najnovšie poznatky o vplyve našich stravovacích návykov na zdravie, prekvapujúce poznatky o jednotlivých potravinách, povzbudenie pre kávičkárov, varovania odborníkov k medializovaným „dobrým“ radám v módnych trendoch stravovania a prevencie, paradoxy cvičenia a návod na cvičenie v posteli, alternatívnu náhradu joggingu, nový pohľad na liečiteľstvo, to podstatné o zdravom spánku, ale aj o návrate určitých chorôb a ich prevencii, o revolučne novom prístupe k liečbe rakoviny, o liečivých účinkoch marihuany i historickom optimizme pandemických hrozieb. A to všetko okorenené kuriozitami zo sveta vedy, o ktorých sa nedozviete nikde inde…

Celá kniha je dostupná aj s venovaním a podpisom autora na e-shopoch internetového rádia InfoVojna, ako aj Hrebenda.sk a InLibri.

Tu je príklad:

Je známe, že priemerný vek Japoncov stúpol za polstoročie o dvojnásobok! Podľa Štatistickej ročenky Ligy národov z roku 1939 sa vtedajšia populácia „Krajiny vychádzajúceho slnka“ dožívala v priemere len 44,8 rokov. Dnes sú s priemerným vekom 83,3 rokov najdlhšie žijúcimi obyvateľmi Zeme. Na Okinawe sa ženy dožívajú v priemere 90 rokov! Okinawčania majú obecne nízke riziko artériosklerózy a rakoviny žalúdka, veľmi nízke riziko rakoviny závislej od hormónov, ako sú rakovina prsníka a prostaty.

Ako píšem o svojej knihe „Laboratórium – zdravie pod mikroskopom“:

Vedci z Japan Public Health Center na čele s Dr. Kayo Kurotanim sa rozhodli dokázať, že za to môže japonská kuchyňa. Tým nadviazali na predošlý výskum prof. Yamoriho, o ktorom si ešte niečo povieme.

Ponuka bežnej reštaurácie v Tókiu
Ponuka bežnej reštaurácie v Tókiu

Tento tím výskumníkov spracoval dotazníky od 36 624 mužov a 42 920 žien vo veku medzi 45 a 75 rokov. Boli sledovaní po dobu 15 rokov a žiadny z nich nemal v anamnéze chronické ochorenie pečene, ochorenia srdca, mŕtvicu alebo rakovinu. A nás môže potešiť, že výsledkom tejto štúdie, publikovanej v marci 2016 v The British Medical Journal, nie je výzva k žiadnej drastickej diéte. Môžete si dopriať mäso (pravda, preferované sú morské ryby) a dokonca aj alkohol – a nielen japonské ryžové víno saké, ale i pivo, víno a whisky!

A pritom štúdia za 15 rokov zdokumentovala u tých, čo sa držali tradičných japonských jedál, nižšiu celkovú úmrtnosť o 11-42%, u srdcovo-cievnych ochorení o 17-60% a v prípade rakoviny o 11-40% oproti tým, čo prepadli ponuke fast-foodov a iných módnych stravovacích zariadení. Už profesor Yamori upozornil, že na Havaji, kde sa konzumné návyky japonskej populácie dramaticky zamerikanizovali, sú následky v ich nižšom priemernom veku. Preto už v roku 2005 japonská vláda zaviedla program vzdelávania obyvateľstva o zdravej výžive.

Ideálna japonská strava, podľa už spomínanej štúdie pod vedením Dr. Kayo Kurotaniho, stojí na pokrmoch založených na obilninách, ako sú ryža, chlieb a rezance, ako najdôležitejšej kategórii potravín. Prekvapujúco až potom nasleduje zelenina, po nej ryby a mäso, pričom mliečne výrobky a ovocie sú v dolnej časti zoznamu všetkých odporúčaných produktov. Zato sa odporúča piť veľa čaju a vody.

Záver štúdie znie:Naše zistenia naznačujú, že vyvážená konzumácia ryže, obilia, zeleniny, ovocia, mäsa, rýb, vajec, sóje, mliečnych výrobkov a alkoholických nápojov môže prispieť k dlhovekosti znížením rizika úmrtia.“

Profesor Yukio Yamori
Profesor Yukio Yamori

Profesor Yamori bol vedúcou osobnosťou celosvetového projektu WHO-CARDIAC Study, keď v priebehu 15-tich rokov so svojím medzinárodným tímom preskúmal 60 populácií v 25 krajinách sveta. Mimochodom, na tento výskum sa v Japonsku zbierali aj bežní občania, ktorým prednášal o možnosti, ako predísť kardio-vaskulárnym chorobám vhodnou stravou. Získal tým až 300 tisíc dobrovoľných darcov, pričom niektorí venovali aspoň minimum 1000 jenov, čiže asi desať dolárov. A tu je sumár nášho obsiahlejšieho rozhovoru v odporúčaných potravinách:

Morské ryby – podľa profesora Yamoriho japonská dlhovekosť súvisí s vysokým obsahom taurínu, ktorý je prítomný v jedlách z morských rýb patriacich k ich každodennej strave. Táto látka znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Vďaka morským rybám majú Japonci aj vyšší príjem fosfolipidov. Profesor Yamori na moju priamu otázku nevylúčil ani prospešnosť sladkovodných rýb v našej strave, hoci obsah užitočných fosfolipidov je v nich nižší. Mimochodom, dôkaz o prospešnosti konzumácie morských rýb sa profesorovi podarilo nájsť vďaka populácii japonských prisťahovalcov v brazílskom Campo Grande. Tí za desaťročia života na novom kontinente opustili tradičný jedálny lístok. Namiesto denného príjmu jedál z rýb, ich konzumujú v priemere len raz za dva týždne. Tak sa priemerná dĺžka ich života skrátila až o 17 rokov oproti obyvateľom domovskej krajiny. A pritom prišli priamo z Okinawy, v ktorej obyvatelia sa tešia najdlhšej priemernej dĺžke života na svete.

Bufet čerstvých jedál
Bufet čerstvých jedál

Sója – výskumy profesora Yamoriho potvrdzujú, že 25 gramov sójo-vých bielkovín denne má preventívne účinky v prípade srdcových ochorení. V Japonsku je takáto dávka prítomná v tradičných jedlách, akými sú polievka Miso, alebo špecialita Nato, neodmysliteľné tofu a iné. Podľa profesora Yamoriho: „Pre Európanov je tento syr (tofu) príliš mäkký, až mazľavý, a nevonia im nijako lákavo. Prišli sme teda s nápadom ponúknuť dobrovoľníkom želé, obsahujúce 50 miligramov izoflavónov denne. Po ôsmich týždňoch sa u nich prejavilo výrazné zníženie krvného tlaku a aj ďalšie priaznivé sprievodné znaky.“

Ponuka denného menu
Ponuka denného menu

Soli za štipku – odborný tím profesora Yamoriho v Japonsku preskúmal deväť populačných skupín a zistil, že priamo v strede hlavných ostrovov, pod horou Fuji v prefektúre Shizuoka, je príjem soli chvályhodne nízky. Najnižší je práve u obyvateľov Okinawy. Ale aj u afrických Masa-jov je príjem soli nízky vďaka čomu medzi nimi nenašli ani jedného pacienta s vysokým krvným tlakom.

Zelený čaj – pozitívne účinky pitia zeleného čaju potvrdili ukazovatele rozhodujúce o výskyte kardiovaskulárnych ochorení. Medziiným je to spôsobené aj prítomnosťou katechínov a antioxidantov v zelenom čaji.

Ponuka japonského šéfkuchára
Ponuka japonského šéfkuchára

Rybí olej – fosfolipidy, obsiahnuté v tomto oleji, sú veľmi dôležité pri prevencii ochorení, ktoré sú dnes najčastejšou príčinou predčasných úmrtí, ako napríklad infarkt. Vďaka vysokému príjmu tejto zložky potravy v dennej diéte majú Japonci najnižší výskyt týchto chorôb na svete. Starší čitatelia si možno ešte spomenú, ako ich matky trápili povinnou lyžičkou rybieho oleja. To bol, priznajme, márny pokus napĺňať umelo to, čo majú Japonci vo svojej strave prirodzene.

Najpodstatnejšie pre nás však je, že všetky vyššie zmienené špeciality japonskej stravy sú už aj u nás dostupné za primerané ceny, takže naozaj platí heslo – dlhovekosť si už môžeme dovoliť!

 

P.S. Kniha je dostupná aj s venovaním a podpisom autora na e-shopoch internetového rádia InfoVojna, ako aj Hrebenda.sk a InLibri.

Podobné články

Pavel Dvořák objavuje pre nás Čínu

Pavel Dvořák, prekladateľ, syn historika, spisovateľa a vydavateľa Dvořáka. sa oženil s Číňankou v Číne, prekladá pre podnikateľov, ale prekladal aj pre známeho herca Jackie