Filmár Ilja Ruppeldt tvorí na Novom Zélande

Ilja Ruppeldt (9. 2. 1959, Dillí, India), MFA, filmár, vyštudoval VŠMU v Bratislave (1978-83).

Prvé pracovné skúsenosti získal v hranom filme, Slovenskej filmovej tvorbe ako asistent režiséra. Okrem iných asistoval režisérom ako Juraj Jakubisko, Juraj Herz, Andrej Lettrich, atď. Neskôr pracoval ako umelec vo voľnom povolaní a režisér v Krátkom filme Bratislava. Externe spolupracoval aj so Spravodajským filmom, Československou televíziou, ART filmom, spoločnosťou Rapid a Davay. Po novembri 89 pôsobil niekoľko rokov ako predseda Slovenského filmového zväzu a v ČST/STV pôsobil ako producent a šéfproducent v Producentskom centre dokumentárnej tvorby. Pôsobil aj ako kreatívny riaditeľ reklamnej agentúry Dorland BMA a EURORSCG Artmedia.

 

Zúčastnil sa zahraničných stáží: ORF Austria (1990), European Broadcasting Union TV Broadcasting (1991), The British Council (1991), Goethe Institute (1991), BBC (1992), U.S. Information Agency (1992). Mal možnosť aj nakrúcať koprodukčný projekt s Japonskom.

Priamo spolupracoval a naďalej spolupracuje s rozhlasovými a televíznymi stanicami: ABC, ČST, Discovery, Maori TV, NBC, RTVS a ZDF.

Tieto skúsenosti zužitkoval ako televízny a filmový producent na Novom Zélande, kde pôsobí od roku 1998. Najprv pedagogicky pôsobil na Novozélandskej univerzite v Hamilton. Dnes úspešne podniká ako producent a tvorca propagačných filmov.

Pracoval pre veľké medzinárodné korporácie ako Holcim, Peugeot, Philips, Bayer, Beca, Castrol, ale aj menšie národné spoločnosti.

Vytvoril približne 3 000 video projektov od celovečerných dokumentárnych filmov po 30-sekundové reklamy.

Súčasťou jeho práce boli aj novinové články a televízne rozhovory s horolezcom Hillarym, ako aj premiéry Japonska, Austrálie, Nového Zélandu, Česka, Slovenska.

Niektoré jeho filmy a reklamy boli ocenené na medzinárodných festivaloch. Tiež bol členom poroty na medzinárodných filmových festivaloch: Etnofilm Čadca, Ekofilm Ostrava. Okrem toho bol porotcom aj na IFFS Munich a New York Festivals (3x).

Ilja Ruppeldt žije striedavo na Slovensku a Novom Zélande.

 

Zdroje:

www.golem.co.nz

https://www.linkedin.com/in/ilja-ilya-ruppeldt-84576742/

https://www.youtube.com/watch?v=L8da1gn5JEA

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do