Jeho otec bol amatérsky filmár. Narodil sa v roku 1909 a patril ku generácii, ktorá bola fascinovaná technikou. Mal jednu z prvých špeciálnych kamier na Slovensku, ktorou filmoval rodinné filmy.
Ján Bratislave študoval arabistiku a literárnu vedu, chcel sa živiť písaním.
Plány mu zmenila okupácia v auguste 1968. Zatúžil po slobode a po svete (Profil/Pravda): „Dostal som povolenie vycestovať na tri mesiace, ale musel som opustiť rodičov, súrodencov, celú rodinu. Šiel som s vedomím, že sa už nikdy nebudem môcť vrátiť.“
Popri štúdiu pracoval ako robotník. Neskôr získal i ekonomické vzdelanie a titul MBA na Institut Européen d’Administration des Affaires vo Fontainebleau vo Francúzsku, takže sa mohol zamestnať v poisťovni.
Vo filmovom priemysle v tom čase nastávali zmeny – pribúdali súkromné televízie, ktoré potrebovali nové formáty, rástla obľuba videokaziet, firmy sa museli prispôsobiť moderným trendom. Mediálny magnát Leo Kirch hľadal ľudí, ktorí tomu rozumeli. Mojto ho zaujal už počas pohovoru v roku 1978. Kirchov životopisec Thomas Clark Slováka opísal ako mladého muža „s oceľovomodrými očami a trochu pridlhými vlasmi“, ktorý bol „strašne frustrovaný“. Kirch ho však ihneď zamestnal. Spriatelili sa a Mojto to dotiahol až na miesto jeho zástupcu.
Svoju kariéru teda začal v Kirch Group, ako novinár so špecializáciou na film, divadlo a literatúru. Vypracoval sa za 14 rokov až do roku 2001 zodpovedný za programový sektor.
Ako producent a koproducent v KirchMedia bol Jan Mojto zodpovedný za stovky hodín programov a spolupracoval s hercami ako Ben Kingsley, Richard Harris, Gary Oldman, John Malkovich a Gérard Depardieu, ako aj s režisérmi ako Ermanno Olmi, Roger Young, Robert Dornhelm a Florian Henckel von Donnersmarck.
Založil si vlastnú firmu, ktorá sa venovala najmä produkcii televíznych seriálov a veľkých programov. Rakúska vláda mu vtedy ponúkla i miesto šéfa verejnoprávnej televízie a rozhlasu ORF, no keďže mal rozrobené projekty, odmietol.
Ako šikovný obchodník sa prejavil v roku 2004. KirchGruppe skrachovala a jej spoločnosti boli na predaj. Podarilo sa mu získať firmu Beta Film s autorskými právami na tisíce filmov aj hudobnú spoločnosť Unitel s právami na vyše tisíc nakrútených koncertov a opier.
S EOS Mojto koprodukoval uznávaný celovečerný film „Pád“ režiséra Olivera Hirschbiegela s Brunom Ganzom v hlavnej úlohe o posledných dňoch Adolfa Hitlera. „Downfall“ sa dostal do užšieho výberu pre najlepší cudzojazyčný film roku 2005. Film Floriana Henckela von Donnersmarcka „The Lifes of Others“, jeden z vrcholov portfólia Beta Cinema, získal Cenu Akadémie (Najlepší cudzí jazyk) 2007. Okrem iného EOS koprodukoval vysoko hodnotená sériu HBO „Rím, Drážďany – Peklo“, najúspešnejší nemecký miniseriál všetkých čias, ktorý bol predaný do 95 krajín, Vedľajšie účinky o škandále s talidomidom z 50. a 60. rokov a adaptácia Tolstého „Vojny a mier“ od Roberta Dornhelma. S Unitel Mojto produkoval „Mozart22“, audiovizuálnu nahrávku všetkých Mozartových opier na Salzburskom festivale 2006, operný film „Bohéma“ s Annou Netrebko a Rolandom Villazónom v réžii Roberta Dornhelma a „Beethovena9“ s Viedenskou filharmóniou a Christianom Thielemannom.
Žije v Bavorsku a jeho manželkou je príslušníčka nemeckej šľachty s rodovým zámkom. Do Nitry sa vracia najmä kvôli matke a súrodencom a občas ho pritom sprevádzajú známe osobnosti, napríklad Gérard Depardieu či Geraldine Chaplinová.
Čítajte viac: https://mynitra.sme.sk/c/3500222/jan-mojto-nechcel-som-prezit-zivot-iba-v-tuzbe.html