Cestovateľský denník Gustáva Murína – 13.5.2010

   Turecko – štyridsať rokov po…

 

Aká veľká zmena. Pravda, keď som tu bol pred 40 rokmi, tiež som mal šoféra. Ale to bol môj otec, ktorý nás, celú rodinku, viezol z Bratislavy do Bagdadu, kde tri roky (1967 – 1970) prednášal na Bagdadskej univerzite.

Dnes sem prichádzam ako novinár a zakladateľ prvej slovenskej cestovateľskej wikipédie, aby som s pomocou turistickej agentúry Gemini, poverenej najvyššími autoritami, porovnal vtedajšie a dnešné Turecko. Už som vyskúšal Turecké aerolínie a zistil, že boj s terorizmom nemôžete brať vážne, keď vám k obedu servírujú nerezový nôž a vidličku (a to na viedenskom letisku zvykli zabavovať aj manikúrové pilníky!). Nikto nikoho nezabodol (okrem šťavnatého kebabu) a bezpečne sme pristáli v Istanbule. Udelenie víz prebehlo tak rýchlo a bezproblémovo, ako keď vám u nás na pošte niekto prilepí za poplatok známku na list. Ani žiadny formulár som nemusel vyplňovať.

Od chvíle vstupu na pôdu krajiny pripomínajúcej mi detstvo, mám k dispozíci šoféra menom Atilla, ktorý mi na pohodlnej Toyote otvára dvere, kedykoľvek sa chystám nastúpiť. V aute mám k dispozícii vždy dopĺňanú minerálku, sladkosti a servítky.

S krajinou ma oboznamuje môj osobný turistický sprievodca Bora, ktorý odpovedá na každú otázku pre istotu dva krát. Už sme prebrali skoro všetky možné témy. Som zvedavý, čo viac si povieme za ten týždeň, čo ma tu pod jeho opaterou čaká.

Nemusím sa starať o jedlo, ani o pohár vína k nemu. Ešte aj poplatok za toaletu za mňa platí pohotovo Bora.

Ubytovali ma v päťhviezdičkovom hoteli a po večeri typu „švédskych stolov“ mám dojem, že som mal na tanieri výber celej tureckej kuchyne. Bora mi navyše naložil akúsi sladkú špecialitu, ktorou sa vraj živil praotec Noe, kým po potope sveta dosiahol pevnú zem na úpätí Araratu.

Odpadávam do postele. Zajtra ma čakajú už prvé pamiatky a nové zážitky. Držte palce…

Teroristi,traste sa!

Všetky cesty vedú do Istanbulu

 

Spolu na prvom čaji v modernej čajchane

 

Bora, ja a Atilla

 

(pokračovanie)

Viac informácií o Turecku nájdete na http://www.walkers.sk/turecko.php.

Podobné články

Kuriozity miest úľavy

Málokto vie, že verejné využívanie toalety urobil rímsky cisár Vespasián nesmrteľným svojim výrokom „Peniaze nesmrdia“. To keď v Ríme zaviedol poplatok z používania verejných toaliet

Japonsko

Kde to som? (Japonský príbeh)

Orientačný zmysel patrí k sebazáchovnej výbave ľudského druhu. V tomto smere je pozoruhodný nedostatok sebazáchovy u väčšiny žien, ktoré majú problém nielen s orientáciou napríklad v meste, ale dokonca si