Jon Bon Jovi má slovenské korene

Jon Bon Jovi, vlastným menom John Francis Bongiovi, Jr. (* 2. marec 1962, Perth Amboy, New Jersey, USA) je americký spevák, skladateľ, herec a filantrop, najviac známy ako zakladateľ, gitarista a hlavný spevák skupiny Bon Jovi, ktorá je po ňom pomenovaná.

Počas svojej kariéry vydal dva sólové albumy a jedenásť štúdiových albumov so svojou skupinou, z ktorých bolo predaných viac ako 120 miliónov kusov na celom svete. Skupina Bon Jovi bola v roku 2011 druhou najbohatšou skupinou sveta, hneď po U2, s príjmami okolo 125 miliónov dolárov ročne. Je majoritným vlastníkom klubu amerického futbalu, Philadelphia Soul. V roku 2010 prezident Barack Obama vymenoval Jona Bon Joviho do Rady Bieleho domu pre komunitné riešenia (White House Council for Community Solutions).

Ako sólový spevák získal mnohé ceny, vrátane Zlatého glóbusu za hit „Blaze of Glory“. Získal čestný doktorát Monmouth University v New Jersey v roku 2001.

Zúčastnil sa kampane prezidentských kandidátov Ala Gorea v roku 2000, Johna Kerryho v roku 2004 a Baracka Obamu v roku 2008.

Podľa časopisu Hit Parader bol na tridsiatom prvom mieste v rebríčku najlepších metalových spevákov všetkých čias.

V sedemnástich rokoch vypomáhal svojmu bratancovi Tonymu Bongiovi v nahrávacom štúdiu. Jedna z jeho prvých piesní bola Runaway. Navštívil viacero nahrávacích štúdií, vrátane Atlantic Records a Mercury Records, ale všetky túto pieseň odmietli. Navštívil aj rockovú rozhlasovú stanicu WAPP 103.5FM „The Apple“ v New York City. Riaditeľ stanice ju zaradil do vysielania so štúdiovými hudobníkmi v pozadí piesne, ktorá sa stala miestnym hitom. Následne v roku 1983 nahrávacie štúdio Mercury Records podpísalo s Jonom zmluvu a Jon oslovil hudobníkov Richieho Samboru, Davida Bryana, Tico Torresa a Aleca Johna, s ktorými vytvoril skupinu Bon Jovi.

V októbri 1984 skupina vystupovala ako predkapela Kiss na koncerte v Queens Hall v britskom Leedsi. S pomocou nového manažéra, Doca McGheeho, skupina v roku 1984 vydala debutový album Bon Jovi. V USA sa stal zlatým albumom za predaj viac ako 500 000 kusov.

V roku 1985 vydali Bon Jovi druhý album 7800° Fahrenheit a hoci mal album o niečo slabší ohlas, neskôr sa stal najobľúbenejším medzi fanúšikmi skupiny. Zlomovým momentom bolo, keď Desmond Child začal písať piesne pre ich tretí album Slippery When Wet. Skupina získala svetovú popularitu hitmi ako „You Give Love a Bad Name“, „Livin’ On A Prayer“, a „Wanted Dead or Alive“. Od vydania albumu v roku 1986 sa predalo viac ako 28 miliónov kópií na celom svete.
V roku 1988 skupina vydala ďalší album New Jersey s hitmi ako „Bad Medicine“, „Lay Your Hands on Me“ a „I’ll Be There for You“. Roky 19901992 boli venované hlavne koncertom, bolo ich približne 200 na piatich kontinentoch.

V roku 1992 vydali ďalší album Keep the Faith, v ktorom skupina prešla na viac rockandrollový štýl. Album Cross Road z roku 1994 pokračoval v nastúpenom štýle a predalo sa z neho viac ako 20 miliónov kusov. O rok neskôr nasledoval tiež veľmi úspešný album s názvom These Days. Po vydaní tohto albumu si Jon zahral v niekoľkých filmoch.

V roku 2000 sa kapela opäť stretla, aby nahrala album s názvom Crush. A práve z tohto albumu pochádza asi najväčší hit skupiny Bon Jovi „It’s My Life“ a ďalšia známa balada „Thank You For Loving Me“. O rok neskôr sa fanúšikovia mohli dočkať prvého koncertného albumu s názvom One Wild Night.

V roku 2002 vydali album Bounce, ktorý bol dosť ovplyvnený teroristickými útokmi z jedenásteho septembra. V roku 2004 nasledoval box set s názvom 100,000,000 Bon Jovi Fans Can’t Be Wrong, kde zverejnili piesne, ktoré napísali už počas predošlých rokov, ale nehodili sa im na žiadny album. V roku 2005 nasledoval album s názvom Have a Nice Day, z ktorého sa stala hitmi trojica piesní: „Have A Nice Day“, „Welcome To Wherever You Are“ a „Who Says You Can’t Go Home“. Po dvoch rokoch kapela opäť nahrala album a to s názvom Lost Highway s hitmi „(You Want To) Make a Memory“, „Lost Highway“, „Till we ain’t strangers anymore“ a „Whole lot of leaving“. Album sa stal ich tretím svetovým no.1 albumom po Slippery a New Jersey. Po vydaní albumu bola kapela na turné, ktoré sa skončilo po roku a zaznamenalo obrovský úspech. Fanúšikovia zaplnili haly a štadióny, napr. v Mníchove, Londýne či Tokiu.

Tento fenomenálny muzikant má slovenské korene.  Otec bol sicílskeho a slovenského pôvodu, starí rodičia z matkinej strany zase pôvodu nemeckého a ruského.

 

Pripravil: G. Murín

Zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Jon_Bon_Jovi

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do

Marcinko

„Tvrdý bojovník“ Marcinko

Ďalším Slovákom, ktorý sa presadil v ďalekom svete bol Richard „Dick“ Marcinko (* 21. november 1940, Lansford, Pensylvánia, USA – † 25. december 2021). Najviac