Karol Strmeň sa prebásnil až do Spojených štátov

Karol Strmeň (vl. menom Karol Adam Bekényi, * 9. apríl 1921, Palárikovo – † 16. október 1994, Cleveland, USA) bol slovenský básnik katolíckej moderny, prekladateľ, novinár, kritik, vysokoškolský profesor a osobnosť slovenského exilu.
Vzdelanie získaval v Nových Zámkoch a Šuranoch, kde aj odmaturoval. Dva roky štúdoval teológiu v Ostrihome, odkiaľ však musel v roku 1942 kvôli národnému cíteniu odísť do Bratislavy na Filozofickú fakultu Slovenskej univerzity v Bratislave (kombinácia čeština – filozofia).
Prvé literárne diela publikoval v študentskom časopise Rozvoj, neskôr prispieval aj do časopisov Slovenské pohľady, Elán, Kultúra, Smer a ďalšie. Vydal osem zbierok reflexie, lyriky a duchovnej poézie.
Venoval sa prekladom z francúzštiny (Paul Claudel, Rainer Maria Rilke), angličtiny (Edgar Allan Poe), taliančiny (Dante Alighieri), ale tiež prekladal staršiu poľskú poéziu (Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kam poéziu (Leopold Staff, Kazimierz Wierzyński, Julian Tuwim, Janusz Minkiewicz, Tymoteusz Karpowicz, Tadeusz Różewicz, Bogdan Czaykowski). Asi jedenásť jeho diel ostalo len v rukopisnej podobe.
Spolu s prozaikom Milom Urbanom riadil kultúrnu rubriku týždenníka Gardista. V roku 1945 pred postupujúcou Červenou armádou emigroval na Západ. Počas úteku jeho vlak neďaleko Plzne zasiahol letecký útok. Strmeň utrpel zlomeninu nohy a zhoreli mu viaceré básne a preklady.
Po zastávkach v Nemecku a Taliansku v roku 1949 s manželkou Oľgou (rodenou Sidorovou) emigrovali do USA a definitívne sa usadili v americkom Clevelande. Spočiatku žili vo veľmi skromných podmienkách, spolu s rodinou mali prenajatý jedinú izbu.
Strmeň postupne doštudoval a stal sa profesorom na Clevelandskej univerzite. Plne sa začal venovať jazykom (ovládal francúzštinu, italčinu, nemčinu, angličtinu, maďarčinu, slovanské jazyky), literatúre, pedagogike, organizovaniu exilového života a redaktorskej práci v krajanských periodikách Ave Maria (od roku 1957), Most (v roku 1959) ), Slovák v Amerike či Slovenské noviny. Významne prispel k založeniu Slovenského ústavu v Clevelande.
Po Nežnej revolúcii a páde komunizmu sa na Slovensko vracal, naposledy v roku 1993. Zomrel v Clevelande na následky autonehody, keď za volantom automobilu sedela Strmeňova dcéra.
Jeho meno nesie základná škola v Palárikovej, v ktorej je tiež zriadená stála expozicia jeho literárneho diela. 
Výber z jeho celoživotnej básnickej tvorby vyšiel na Slovensku až r. 1991 pod názvom „Sfinga spieva pri jasličkách“ a „Testament 1“ (2000), ďalší pod názvom „Poézia 1-3“ (1999 – 2001).
Zdroje:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Karol_Strme%C5%88
https://www.litcentrum.sk/autor/karol-strmen/zivotopis-autora
https://www.databazeknih.cz/zivotopis/karol-strmen-34751
Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články