Mezzosopranistka Jana Kurucová sa cez Berlín prespievala do celého sveta

Mezzosopranistka Jana Kurucová (* 12. októbra 1982, Tvarožná) študovala odbor Cirkevná hudba, dirigovanie a spev na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Neskôr absolvovala v rokoch 2001- 2003 štúdium “ Pedagogické minimum v opernom speve” na Konzervatóriu v Bratislave. Následne obdržala 2-ročné štipendium na “Universität für Musik und Darstellende Kunst in Graz“. Tu študovala operný spev u Prof. Agathe Kania a Prof. Gottfried Hornik.

Na svetovú scénu ju uviedol slávny tenor Rolando Villazón na Arte vo svojom programe „Hviezdy zajtrajška“. Je sólistkou opery v Berlíne, spieva na svetových scénach vrátane Číny.

V sezóne 2005/2006 bola členkou Bavorskej štátnej opery pod vedením Generálneho dirigenta Zubinho Mehtu, kde spievala Sandmännchen v Hänsel und Gretel, alebo Magd v Königskinder pod vedením Fabia Luisiho.

V rokoch 2006/2009 pôsobila v divadle v Heidelbergu. Predstavila sa ako Cherubín vo Figarovej svadbe,  Idamante v Idomeneovi, Sesto v La clemenza di Tito, Charlotta vo Wertherovi (J. Massenet), Rosina v Barbierovi zo Sevilly (G. Rossini) a v mnohých iných postavách. Pôsobila na Zimnom barokovom festivale v Schwetzingen, kde spievala Vivaldiho nohavicové postavy ako Megacle v L’olympiade, Licio v Tito Manlio…. Jej koncertné vystúpenia boli na Heidelbergskom zámockom festivale, s Essenskou filharmóniou, v Antverpách v Queen Elisabeth Hall, Open Air na Gendarmentmarkt v Berline.
Od septembra 2009 bola sólistkou DEUTSCHE OPER BERLIN, kde účinkovala v množstve postáv. Rosina, Cherubín, Fenena (G. Verdi: Nabucco), Mercedes (G. Bizet: Carmen), Flora (G. Verdi: La Traviata), Zerlina dirigent: Robberto Abbado, Mélisande (Pélleas et Mélisande) pod hudobnym vedením Donalda Runniclesa atď. Účinkovala ako Idamante v Mozart: Idomeneo v Národnom divadle v Prahe.

V septembri 2011 spievala v Teatro de la Maestranza v Seville (Španielsko) vo Figarovej svadbe. V sezóne 2012/2013 spievala po prvý krát v Deutsche Oper Berlin rolu ‚Maffia Orsiniho‘ v LUCREZII BORGII (po boku Edity Gruberovej a Pavla Bršlíka), ako aj rolu ‚Lišiaka‘ v Janáčkovej opere PŘÌHODY LÍŠKY BYSTROUŠKY , ‚Meg Page‘ vo FALSTAFFovi, ‚Suzuki‘ v MADAME BUTTERFLY, a ‚Zerlinu‘ v DON GIOVANNIM ako hosť v Teatro Petruzzelli v Bari. Tiež sa úspešne predstavila v Opere v Peking v Le nozze di Figaro ako ‚Cherubino‘, a v marci 2014 debutovala ako ‚Donna Elvira‘ v DON GIOVANNI‘ v Deutsche Oper Berlin ako aj v Opere Oslo.

V júni 2014 pri príležitosti Festivalu v Dortmunde oslávila s veľkým úspechom pod taktovkou Friedricha Haidera jej debut ako ‚ROMEO‘ v Belliniho Capuletovcov a Montekovcov, ktorý bol prijatý nadšenými kritikami a verejnosťou. Na konci sezóny bol rovnako úspešný aj jej debut v drážďanskej Semperoper ako „Rosina“ v  IL BARBIERE DI SIVIGLIA
Okrem svojich povinností v Deutsche Oper Berlin, v sezóne 2014/2015 spievala po prvý krát rolu ‚Elisabetty‘ v opere MARIA STUARDA v Ostrave, a debutovala ako CARMEN v Štátnej opere v Prahe. Nasledovali ďalšie predstavenia ako  „Donna Elvira ‚ v DON GIOVANNIM v Prahe, Berlíne a Bratislave.

V roku 2016 debutovala ako ‚Sesto‘ v GIULIO CESARE a po prvý krát sa predstavila vo Festspielhaus Baden-Baden ako ‚Marta‘ v BOITO: MEFISTOFELE. V poslednej sezóne spievala taktiež po prvý krát rolu ‚Dorabelly‘ v COSÌ FAN TUTTE  v Deutsche Oper Berlin a predstavila sa japonskému publiku ako ‚Cherubino‘ v LE NOZZE DI FIGARO v New National Theatre v Tokyu.

V máji 2018 sa predstavila ako ‚Martha‘ Boito: MEFISTOFELE po boku Josepha Calleju a Erwina Schrotta v Bavorskej štátnej opere a spievala rolu ‚Elisabetty‘ MARIA STUARDA po boku Diany Damrau a Javiera Camareny v Deutsche Oper Berlin, kde taktiež debutovala ako ‚Siebel‘ Gounod: FAUST.

Na jeseň 2018 debutovala ako ‚Prinz Orlovsky‘ DIE FLEDERMAUS. V januári 2019 debutovala ako ‚Muse/Nicklausse‘ HOFFMANNOVE POVIEDKY v Deutsche Oper Berlin. V rovnakom čase sa predstavila ako Carmen v Národním divadle v Prahe a v Slovenskom Národnom divadle v Bratislave. V apríli debutovala v Smetanovej sále v Prahe, kde sa zhostila altového partu v Dvořákovej Stabat Mater.
Od sezóny 2019/2020 je stálou členkou Štátnej opery v Hamburgu.

V apríli 2021 pracovala na koncertnom cykle ARTE CONCERT: EUROPE @ HOME po boku Daniela Hope, kde predstavila svoju krajinu: Slovensko rôznymi piesňami. V júni je debutovala rolu ‚Preziosilla‘ LA FORZA DEL DESTINO v Nemeckej opere v Berlíne. V Opere SND v Bratislave sa predstavila v roli CARMEN.

V slovenčine poskytla rozsiahly rozhovor: https://hc.sk/hudobny-zivot/clanok/rozhovory/628-jana-kurucova

 

Zdroje:

http://kultura.sme.sk/c/6824827/mezzosopranistka-jana-kurucova-aj-vesmir-spieva.html

https://snd.sk/profil/1595/jana-kurucova

https://www.janakurucova.de/home-sk

https://stream.filharmonia.sk/zoznamy/interpreti/?show=439

https://www.ndm.cz/cz/osoba/5580-kurucova-jana.html

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

SLÁVNOSŤ pamätí seniorov

Už po štvrtýkrát sme sa v Obecnej záhrade v Rači zišli pri prezentácii tentoraz desiatej a jedenástej publikácie projektu OZ „Pamäti a spomienky“. Oslávencov, ich