Predstavujeme indonézsku kuchyňu

Indonézia I

V prvom podujatí gastronomického projektu – Deň národnej kuchyne – bola predstavená tá indonézska. Ako vidieť z obrázku, spočiatku ešte neboli prítomní iní diplomatickí hostia a aj oblečenie účastníkov, okrem pána veľvyslanca, bolo skôr neformálne. Takto o tom hovorí stručná správa:

Indonézia I
Indonézia I

„Myšlienka zorganizovania takéhoto špeciálneho gurmánskeho dňa vznikla pri návšteve Jeho Excelencie veľvyslanca Indonézskej republiky Džumantora Purba na praktickej časti maturitných skúšok študijných odborov kuchár, čašník a servírka v apríli 2013. Vďaka osobnej iniciatíve pána Gustáva Murína, známeho spisovateľa a osobného priateľa pána veľvyslanca, sa pretavila myšlienka zorganizovania Dňa indonézskej kuchyne do reality.

Riaditeľ školy PaedDr. Jozef Horák s kolektívom spolupracovníkov pripravili scenár, ktorý potom pani Tio Sarum Paet a pani Eliana Sitepo z Indonézskej ambasády, pod vedením šéfkuchára pána Muhammada Jusufa a ostatných zamestnancov, uviedli v podobe pripraveného menu.

Pred podávaním indonézskych špecialít sa uskutočnilo slávnostné zahájenie za účasti J. E. pána veľvyslanca a jeho sprievodu. Hosťami pána riaditeľa SOŠ boli zástupcovia zriaďovateľa školy: pani Mgr. B. Lukáčová, riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov a pán PhDr. Stanislav Bruna, riaditeľ odboru implementácie SO/RO pre OPBK, ako aj pán Gustáv Murín.

Po štátnych hymnách Indonézie a Slovenska sa prihovorili zamestnancom a žiakom školy riaditeľ školy a J. E. pán veľvyslanec. Hneď na úvod spoločne potvrdili, že táto akcia nebude len jednorazovou epizódou, ale že obidve strany majú záujem o vytvorenie tradície s osobitným zreteľom na vzájomné spoznávanie kultúr, do ktorej patrí aj oblasť gastronómie a cestovného ruchu. Slávnostné otvorenie spríjemnilo vystúpenie tanečníc z Indonézie, s ukážkou typických tanečných kreácií.“

Vzácni hostia aj osadenstvo školy mali v ten deň možnosť ochutnať toto menu:

Na úvod indonézska kuracia polievka, podávaná so zeleninou, omáčkou sambal oelek a krevetovými chipsami.

Predjedlom bolo kuracie satay podávané s orieškovou omáčkou a s ryžovým koláčom „lontong“.

Ako hlavné jedlo bolo Gado-gado – miešaná varená zelenina, ryžový koláč „lontong“, vyprážané tofu, tempe, vajíčka, to všetko preliate orieškovou omáčkou podávané s krevetovými chipsami

Dezert s názvom pisang goreng skrýval chrumkavý vyprážaný banán.

Takto sme teda začínali, a s každou ďalšou akciou tohto projektu objavovali nové možnosti. Ale už vtedy sme sa mohli presvedčiť, že úvodné príhovory a v nich obsiahnuté sľuby treba brať vážne. J. E. pán veľvyslanec Džumantoro Purbo splnil svoj sľub a pred ukončením svojej diplomatickej misie dohliadol na to, aby sa Deň indonézskej kuchyne stal na SOŠ Farského č.9 naozaj tradíciou. Stalo sa to 27. 10. 2016 a išlo v poradí už o jedenáste podujatie tohto projektu.

Tentoraz mohol 36-ročný šéfkuchár Muhammad Yusuf, ktorý hovorí perfektne po slovensky, využiť novovybudovanú kuchyňu školy s najmodernejšou technológiou. Po prvýkrát varil na Slovensku už v roku 2009 a prešiel kuchyňami vychytených reštaurácií v Piešťanoch, Bratislave, Bytči a v súčasnosti môžu jeho umenie oceniť aj návštevníci PB Restaurant and Café v Považskej Bystrici.

Usmievavý šéfkuchár Yusuf pripravil čestným hosťom, na čele s J. E. pánom veľvyslancom Djumantorom Purbom a jeho zástupkyňou Fitri Riyanti, skutočne pestré menu: ako studené predjedlo osviežujúci „Rujak Mangga“ (šalát s krevetami pečenými na masle), teplým predjedlom bolo chrumkavé „Ayam Goreng Tepung“ (kuracie kúsky v sladko pikantnej omáčke), hlavným chodom boli grilované kačacie prsia v sýto žltom karí „Bumbu opor“, podávané s voňavou dusenou ryžou a chrumkavou sezónnou zeleninou, a ako dezert boli mäkké ryžové guľky s palmovým cukrom „Klepon“ v omáčke z horúceho kokosového mlieka s voňavými listami Pandan a zmesou čerstvých lesných plodov.

Všetky tieto dobroty koštovali v prvom rade slovenskí hostia J. E. pána veľvyslanca, medzi ktorých patrili Rudolf Zajac Jr., zástupca šľachtiteľskej inštitúcie v Nitre, kde pripravujú špeciálne osivo pšenice pre Indonéziu, Ing. Igor Junas, generálny riaditeľ Kerametalu, ako aj Simona Kosztanko a Boris Mattos, zástupcovia Ekonomickej Univerzity v Bratislave. K vzácnym hosťom za slávnostne vyzdobenou tabuľou patril aj Ing. Roman Csabay, riaditeľ odboru školstva BSK. Nechýbali ani novinári, ktorí sa venujú téme gastronómie a turizmu: Justín Topoľský (Guest), Viera Dudášová (Gastro-revue), Andrea Hinková (Harmonia), Michaela Dobríková (Petržalské noviny), Rebeka Just (Exclusive) a Jana Vančová (Woman.sk).

Indonézia II
Indonézia II

Všetkých prítomných privítal riaditeľ školy Dr. Jozef Horák, ktorý zdôraznil, že študenti a majstri školy nielen varili a servírovali vyberané jedlá, ale ich majú možnosť aj sami ochutnať. Po príhovore J. E. pána veľvyslanca (so slovenským oslovením!) nasledoval krátky kultúrny program, v ktorom sa predstavila tanečníčka a sprevádzajúci hudobník s ukážkami dynamického indonézskeho folklóru. Po krátkom prípitku koordinátora projektu Gustáva Murína začala degustácia vybraných jedál.

Jedlá boli servírované aj učiteľom a študentom, ako aj zástupkyniam rodičov. Pochutili si tak všetci.

 

 

Recepty

 

Studené predjedlo

Indonézia III
Indonézia III

Osviežujúci „Rujak Mangga“ šalát s krevetami pečenými na masle.

 

3-4 porcie

 

ingrediencie A

1 ks stredne zrelého manga, lúpané, nastrúhané/krájané

1 ks uhorky, lúpaná, nastrúhaná/krájaná

1 stredne veľký ľadový šalát, nastrúhaný/krájaný

200 ml vlažnej vody

2 lyžice cukru

2 lyžice jablčného octu

štipka soli

 

ingrediencie B

12 ks stredne veľkých kreviet bez kože a chvostov

100 gr masla

1 lyžička limetkovej šťavy

soľ a korenie

 

ingrediencie C

omáčka:

½  stredne veľkej červenej papriky bez semien, nahrubo nasekanej

2-3 ks chilli

2 lyžice tamarindovej šťavy

2 lyžice palmového cukru

150 gr pražených arašidov

1 polievková lyžica rybacej omáčky

 

 

Postup:

ingrediencie A

V stredne veľkej mise zmiešame uhorky a mango, odložíme. Zatiaľ rozpustíme vo vode cukor, potom pridáme jablčný ocot a soľ, všetko zmiešame v miske s uhorkou a mangom, zabalíme a dáme do chladničky. Šalát držíme v chlade a preložíme do misiek 10 minút pred podávaním.

ingrediencie B

Na rozohriatu panvicu dáme maslo, počkáme, kým sa rozpustí, pridáme krevety, dochutíme soľou a korením, zalejeme limetkovou šťavou, odložíme.

ingrediencie C

Zmiešame všetky ingrediencie dokopy okrem rybacej omáčky. Predtým ako pridáme rybaciu omáčku, rozmixujeme všetky ingrediencie na pastu.

 

Servírovanie:

Zmiešame šalát a šťavu z kreviet dohromady, potom pridáme restované krevety. Dozdobíme lístkami mäty a mikro-šalátom alebo čerstvými jedlými kvetmi.

 

Teplé predjedlo

 

Indonézia IV
Indonézia IV

Chrumkavé „Ayam Goreng Tepung“ v sladko pikantnej omáčke.

 

3-4 porcie

 

ingrediencie A

400 gr kuracieho mäsa s kožou

2 lyžice jablčného octu

Kuracie mäso pokvapkáme jablčným octom, namarinujeme s ingrediencami B, prikryjeme fóliou a odložíme do chladničky.

 

ingrediencie B

½ lyžičky mletého čierneho korenia

½ lyžičky koriandrového prášku

1 cm zázvoru, strúhaného

5 strúčiky cesnaku, strúhaného

1 čajová lyžička soli

 

ingrediencie C

400 gr ľubovoľnej múky

40 gr ryžovej múky

10 gr soli

10 gr knoor /vegeta

5gr čierne korenie

1 gr zázvorového prášku

1 gr muškátového oriešku

1 gr čili prášku (voliteľné)

5 gr cesnakového prášku

Všetky ingrediencie zmiešame dohromady.

 

ingrediencie D

200 ml vody

600 ml oleja

Zmiešame.

 

ingrediencie E

100 ml sladkej sójovej omáčky ABC

100 ml sladkej a pálivej chilli omáčky

Obe omáčky dôkladne zmiešame.

 

ingrediencie F

olej na fritovanie

 

Postup:

Vezmeme kuracie mäso (A), obalíme ho v ochutenej múke (ingrediencie C), namočíme do vody (D), znova do múky (C), opakujeme 2 alebo 3 krát až je mäso poriadne upravené (B), smažíme na rozpálenom oleji (F) do zlatohneda až kým nie je chrumkavé. Podávame horúce so sladko pikantnou sójovou omáčkou (E), ozdobíme limetkou a lístkami koriandra a mikro-šalátom.

 

Hlavný chod

Indonézia V
Indonézia V

Grilované kačacie prsia v sýto žltom karí „Bumbu opor“ podávané s voňavou dusenou ryžou a chrumkavou sezónnou zeleninou.

 

3-4 porcie

 

ingrediencie A

500 gr kačacích pŕs

100 ml ustricovej omáčky

2 lyžice medu

10 gr soli

5gr čierneho korenia

 

Kačacie prsia posolíme a na silno rozohriatej panvici grilujeme, až kým koža nie je chrumkavá. Otočíme a odložíme. Rozohrejeme rúru na 190 °C. Zmiešame ustricovú omáčku s medom a korením potrieme kačicu predtým, ako ju dáme do rúry. Pečieme, kým nie je stredne prepečená. Pred servírovaním nakrájame na plátky.

 

ingrediencie B

3-4 ks ázijského bobkového listu (Daun salam)

2-3 ks listov limetky

2 ks citrónovej trávy, drvenej

1 cm škorice

400 ml kokosového mlieka

200 ml kuracieho vývaru

100 ml oleja

 

ingrediencie C

10 ks šalotky

4 strúčiky cesnaku

½ lyžičky čierneho korenia

2 cm zázvoru

2 cm kurkumy

1 polievková lyžica koriandra

10 ks rasce

soľ a cukor

V mažiari miešame všetko dokopy, až kým nám nevznikne hladká pasta.

 

ingrediencie D

100 gr brokolice

100gr karfiolu

100gr zelených fazuliek

100gr červenej papriky

 

Umyte a nakrájajte brokolicu, karfiol, zelené fazuľky a papriku. Dajte všetko do studenej vody s ľadom, aby farby ostali svetlé, s chrumkavou textúrou.

 

ingrediencie E

Povarte jazmínovú ryžu s lístkami limetky a citrónovou trávou.

 

Postup:

Na strednom ohni rozpálime panvicu a pridáme olej. Osmažíme jednotlivé ingrediencie C (vznikne nám pasta Bumbu opor), keď sa nám začnú uvoľňovať vône pridáme bobkový list, listy limetky, citrónovú trávu, chvíľu povaríme, pridáme kokosové mlieko, kurací vývar a škoricu a privedieme k varu. Dochutíme korením a soľou.

 

Servírovanie:

Chrumkavú zeleninu dáme do misy, zalejeme omáčkou Bumbu opor, naukladáme plátky kačacích pŕs. Podávame s ryžou. Posypeme smaženou chrumkavou šalotkou.

 

Dezert

Indonézia VI
Indonézia VI

Mäkké ryžové guľky s palmovým cukrom „Klepon“ v omáčke z horúceho kokosového mlieka s voňavými listami Pandan a zmesou čerstvých lesných plodov.

 

Ingrediencie A

400 gr ryžovej múky

100 gr lepkavej ryžovej múky

+/- 100 ml vlažnej vody

štipka soli

200 gr palmový cukor, nakrájaný na malé kúsky

500 ml vody

 

Do múky pridávajte po troške vody až kým nevznikne tuhá konzistencia, z ktorej sa dajú tvarovať malé guľky. Guľky plníme palmovým cukrom. Odložíme.

V hrnci privedieme vodu k varu. Dáme variť guľky až kým nevyplávajú na povrch. Po dovarení zmiešame s kokosovou omáčkou pripravenou z ingrediencií B.

 

Ingrediencie B

300 ml kokosového mlieka

1ks listu Pandan

100 gr palmového cukru

štipka soli

 

V malom hrnci zohrejte kokosové mlieko spolu s listom Pandan a palmovým cukrom, dochuťte soľou. Priveďte do varu a odstavte.

 

Servírovanie:

Nalejte omáčku s guľkami do malých dezertných misiek, ozdobte listom Pandan, čerstvými plodmi alebo jedlými kvetmi. Podávajte horúce.

 

 

Podobné články

Ras-Al-Khaima, zabudnite na Dubaj?

O Dubaji každý z nás už iste počul a mnohí tam boli aspoň ako pasažieri diaľkových letov, keďže je tu obvykle medzipristátie. Ale o najsevernejšej

Kuriozity miest úľavy

Málokto vie, že verejné využívanie toalety urobil rímsky cisár Vespasián nesmrteľným svojim výrokom „Peniaze nesmrdia“. To keď v Ríme zaviedol poplatok z používania verejných toaliet