Predstavujeme indonézsku kuchyňu

Indonézia I

V prvom podujatí gastronomického projektu – Deň národnej kuchyne – bola predstavená tá indonézska. Ako vidieť z obrázku, spočiatku ešte neboli prítomní iní diplomatickí hostia a aj oblečenie účastníkov, okrem pána veľvyslanca, bolo skôr neformálne. Takto o tom hovorí stručná správa:

Indonézia I
Indonézia I

„Myšlienka zorganizovania takéhoto špeciálneho gurmánskeho dňa vznikla pri návšteve Jeho Excelencie veľvyslanca Indonézskej republiky Džumantora Purba na praktickej časti maturitných skúšok študijných odborov kuchár, čašník a servírka v apríli 2013. Vďaka osobnej iniciatíve pána Gustáva Murína, známeho spisovateľa a osobného priateľa pána veľvyslanca, sa pretavila myšlienka zorganizovania Dňa indonézskej kuchyne do reality.

Riaditeľ školy PaedDr. Jozef Horák s kolektívom spolupracovníkov pripravili scenár, ktorý potom pani Tio Sarum Paet a pani Eliana Sitepo z Indonézskej ambasády, pod vedením šéfkuchára pána Muhammada Jusufa a ostatných zamestnancov, uviedli v podobe pripraveného menu.

Pred podávaním indonézskych špecialít sa uskutočnilo slávnostné zahájenie za účasti J. E. pána veľvyslanca a jeho sprievodu. Hosťami pána riaditeľa SOŠ boli zástupcovia zriaďovateľa školy: pani Mgr. B. Lukáčová, riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov a pán PhDr. Stanislav Bruna, riaditeľ odboru implementácie SO/RO pre OPBK, ako aj pán Gustáv Murín.

Po štátnych hymnách Indonézie a Slovenska sa prihovorili zamestnancom a žiakom školy riaditeľ školy a J. E. pán veľvyslanec. Hneď na úvod spoločne potvrdili, že táto akcia nebude len jednorazovou epizódou, ale že obidve strany majú záujem o vytvorenie tradície s osobitným zreteľom na vzájomné spoznávanie kultúr, do ktorej patrí aj oblasť gastronómie a cestovného ruchu. Slávnostné otvorenie spríjemnilo vystúpenie tanečníc z Indonézie, s ukážkou typických tanečných kreácií.“

Vzácni hostia aj osadenstvo školy mali v ten deň možnosť ochutnať toto menu:

Na úvod indonézska kuracia polievka, podávaná so zeleninou, omáčkou sambal oelek a krevetovými chipsami.

Predjedlom bolo kuracie satay podávané s orieškovou omáčkou a s ryžovým koláčom „lontong“.

Ako hlavné jedlo bolo Gado-gado – miešaná varená zelenina, ryžový koláč „lontong“, vyprážané tofu, tempe, vajíčka, to všetko preliate orieškovou omáčkou podávané s krevetovými chipsami

Dezert s názvom pisang goreng skrýval chrumkavý vyprážaný banán.

Takto sme teda začínali, a s každou ďalšou akciou tohto projektu objavovali nové možnosti. Ale už vtedy sme sa mohli presvedčiť, že úvodné príhovory a v nich obsiahnuté sľuby treba brať vážne. J. E. pán veľvyslanec Džumantoro Purbo splnil svoj sľub a pred ukončením svojej diplomatickej misie dohliadol na to, aby sa Deň indonézskej kuchyne stal na SOŠ Farského č.9 naozaj tradíciou. Stalo sa to 27. 10. 2016 a išlo v poradí už o jedenáste podujatie tohto projektu.

Tentoraz mohol 36-ročný šéfkuchár Muhammad Yusuf, ktorý hovorí perfektne po slovensky, využiť novovybudovanú kuchyňu školy s najmodernejšou technológiou. Po prvýkrát varil na Slovensku už v roku 2009 a prešiel kuchyňami vychytených reštaurácií v Piešťanoch, Bratislave, Bytči a v súčasnosti môžu jeho umenie oceniť aj návštevníci PB Restaurant and Café v Považskej Bystrici.

Usmievavý šéfkuchár Yusuf pripravil čestným hosťom, na čele s J. E. pánom veľvyslancom Djumantorom Purbom a jeho zástupkyňou Fitri Riyanti, skutočne pestré menu: ako studené predjedlo osviežujúci „Rujak Mangga“ (šalát s krevetami pečenými na masle), teplým predjedlom bolo chrumkavé „Ayam Goreng Tepung“ (kuracie kúsky v sladko pikantnej omáčke), hlavným chodom boli grilované kačacie prsia v sýto žltom karí „Bumbu opor“, podávané s voňavou dusenou ryžou a chrumkavou sezónnou zeleninou, a ako dezert boli mäkké ryžové guľky s palmovým cukrom „Klepon“ v omáčke z horúceho kokosového mlieka s voňavými listami Pandan a zmesou čerstvých lesných plodov.

Všetky tieto dobroty koštovali v prvom rade slovenskí hostia J. E. pána veľvyslanca, medzi ktorých patrili Rudolf Zajac Jr., zástupca šľachtiteľskej inštitúcie v Nitre, kde pripravujú špeciálne osivo pšenice pre Indonéziu, Ing. Igor Junas, generálny riaditeľ Kerametalu, ako aj Simona Kosztanko a Boris Mattos, zástupcovia Ekonomickej Univerzity v Bratislave. K vzácnym hosťom za slávnostne vyzdobenou tabuľou patril aj Ing. Roman Csabay, riaditeľ odboru školstva BSK. Nechýbali ani novinári, ktorí sa venujú téme gastronómie a turizmu: Justín Topoľský (Guest), Viera Dudášová (Gastro-revue), Andrea Hinková (Harmonia), Michaela Dobríková (Petržalské noviny), Rebeka Just (Exclusive) a Jana Vančová (Woman.sk).

Indonézia II
Indonézia II

Všetkých prítomných privítal riaditeľ školy Dr. Jozef Horák, ktorý zdôraznil, že študenti a majstri školy nielen varili a servírovali vyberané jedlá, ale ich majú možnosť aj sami ochutnať. Po príhovore J. E. pána veľvyslanca (so slovenským oslovením!) nasledoval krátky kultúrny program, v ktorom sa predstavila tanečníčka a sprevádzajúci hudobník s ukážkami dynamického indonézskeho folklóru. Po krátkom prípitku koordinátora projektu Gustáva Murína začala degustácia vybraných jedál.

Jedlá boli servírované aj učiteľom a študentom, ako aj zástupkyniam rodičov. Pochutili si tak všetci.

 

 

Recepty

 

Studené predjedlo

Indonézia III
Indonézia III

Osviežujúci „Rujak Mangga“ šalát s krevetami pečenými na masle.

 

3-4 porcie

 

ingrediencie A

1 ks stredne zrelého manga, lúpané, nastrúhané/krájané

1 ks uhorky, lúpaná, nastrúhaná/krájaná

1 stredne veľký ľadový šalát, nastrúhaný/krájaný

200 ml vlažnej vody

2 lyžice cukru

2 lyžice jablčného octu

štipka soli

 

ingrediencie B

12 ks stredne veľkých kreviet bez kože a chvostov

100 gr masla

1 lyžička limetkovej šťavy

soľ a korenie

 

ingrediencie C

omáčka:

½  stredne veľkej červenej papriky bez semien, nahrubo nasekanej

2-3 ks chilli

2 lyžice tamarindovej šťavy

2 lyžice palmového cukru

150 gr pražených arašidov

1 polievková lyžica rybacej omáčky

 

 

Postup:

ingrediencie A

V stredne veľkej mise zmiešame uhorky a mango, odložíme. Zatiaľ rozpustíme vo vode cukor, potom pridáme jablčný ocot a soľ, všetko zmiešame v miske s uhorkou a mangom, zabalíme a dáme do chladničky. Šalát držíme v chlade a preložíme do misiek 10 minút pred podávaním.

ingrediencie B

Na rozohriatu panvicu dáme maslo, počkáme, kým sa rozpustí, pridáme krevety, dochutíme soľou a korením, zalejeme limetkovou šťavou, odložíme.

ingrediencie C

Zmiešame všetky ingrediencie dokopy okrem rybacej omáčky. Predtým ako pridáme rybaciu omáčku, rozmixujeme všetky ingrediencie na pastu.

 

Servírovanie:

Zmiešame šalát a šťavu z kreviet dohromady, potom pridáme restované krevety. Dozdobíme lístkami mäty a mikro-šalátom alebo čerstvými jedlými kvetmi.

 

Teplé predjedlo

 

Indonézia IV
Indonézia IV

Chrumkavé „Ayam Goreng Tepung“ v sladko pikantnej omáčke.

 

3-4 porcie

 

ingrediencie A

400 gr kuracieho mäsa s kožou

2 lyžice jablčného octu

Kuracie mäso pokvapkáme jablčným octom, namarinujeme s ingrediencami B, prikryjeme fóliou a odložíme do chladničky.

 

ingrediencie B

½ lyžičky mletého čierneho korenia

½ lyžičky koriandrového prášku

1 cm zázvoru, strúhaného

5 strúčiky cesnaku, strúhaného

1 čajová lyžička soli

 

ingrediencie C

400 gr ľubovoľnej múky

40 gr ryžovej múky

10 gr soli

10 gr knoor /vegeta

5gr čierne korenie

1 gr zázvorového prášku

1 gr muškátového oriešku

1 gr čili prášku (voliteľné)

5 gr cesnakového prášku

Všetky ingrediencie zmiešame dohromady.

 

ingrediencie D

200 ml vody

600 ml oleja

Zmiešame.

 

ingrediencie E

100 ml sladkej sójovej omáčky ABC

100 ml sladkej a pálivej chilli omáčky

Obe omáčky dôkladne zmiešame.

 

ingrediencie F

olej na fritovanie

 

Postup:

Vezmeme kuracie mäso (A), obalíme ho v ochutenej múke (ingrediencie C), namočíme do vody (D), znova do múky (C), opakujeme 2 alebo 3 krát až je mäso poriadne upravené (B), smažíme na rozpálenom oleji (F) do zlatohneda až kým nie je chrumkavé. Podávame horúce so sladko pikantnou sójovou omáčkou (E), ozdobíme limetkou a lístkami koriandra a mikro-šalátom.

 

Hlavný chod

Indonézia V
Indonézia V

Grilované kačacie prsia v sýto žltom karí „Bumbu opor“ podávané s voňavou dusenou ryžou a chrumkavou sezónnou zeleninou.

 

3-4 porcie

 

ingrediencie A

500 gr kačacích pŕs

100 ml ustricovej omáčky

2 lyžice medu

10 gr soli

5gr čierneho korenia

 

Kačacie prsia posolíme a na silno rozohriatej panvici grilujeme, až kým koža nie je chrumkavá. Otočíme a odložíme. Rozohrejeme rúru na 190 °C. Zmiešame ustricovú omáčku s medom a korením potrieme kačicu predtým, ako ju dáme do rúry. Pečieme, kým nie je stredne prepečená. Pred servírovaním nakrájame na plátky.

 

ingrediencie B

3-4 ks ázijského bobkového listu (Daun salam)

2-3 ks listov limetky

2 ks citrónovej trávy, drvenej

1 cm škorice

400 ml kokosového mlieka

200 ml kuracieho vývaru

100 ml oleja

 

ingrediencie C

10 ks šalotky

4 strúčiky cesnaku

½ lyžičky čierneho korenia

2 cm zázvoru

2 cm kurkumy

1 polievková lyžica koriandra

10 ks rasce

soľ a cukor

V mažiari miešame všetko dokopy, až kým nám nevznikne hladká pasta.

 

ingrediencie D

100 gr brokolice

100gr karfiolu

100gr zelených fazuliek

100gr červenej papriky

 

Umyte a nakrájajte brokolicu, karfiol, zelené fazuľky a papriku. Dajte všetko do studenej vody s ľadom, aby farby ostali svetlé, s chrumkavou textúrou.

 

ingrediencie E

Povarte jazmínovú ryžu s lístkami limetky a citrónovou trávou.

 

Postup:

Na strednom ohni rozpálime panvicu a pridáme olej. Osmažíme jednotlivé ingrediencie C (vznikne nám pasta Bumbu opor), keď sa nám začnú uvoľňovať vône pridáme bobkový list, listy limetky, citrónovú trávu, chvíľu povaríme, pridáme kokosové mlieko, kurací vývar a škoricu a privedieme k varu. Dochutíme korením a soľou.

 

Servírovanie:

Chrumkavú zeleninu dáme do misy, zalejeme omáčkou Bumbu opor, naukladáme plátky kačacích pŕs. Podávame s ryžou. Posypeme smaženou chrumkavou šalotkou.

 

Dezert

Indonézia VI
Indonézia VI

Mäkké ryžové guľky s palmovým cukrom „Klepon“ v omáčke z horúceho kokosového mlieka s voňavými listami Pandan a zmesou čerstvých lesných plodov.

 

Ingrediencie A

400 gr ryžovej múky

100 gr lepkavej ryžovej múky

+/- 100 ml vlažnej vody

štipka soli

200 gr palmový cukor, nakrájaný na malé kúsky

500 ml vody

 

Do múky pridávajte po troške vody až kým nevznikne tuhá konzistencia, z ktorej sa dajú tvarovať malé guľky. Guľky plníme palmovým cukrom. Odložíme.

V hrnci privedieme vodu k varu. Dáme variť guľky až kým nevyplávajú na povrch. Po dovarení zmiešame s kokosovou omáčkou pripravenou z ingrediencií B.

 

Ingrediencie B

300 ml kokosového mlieka

1ks listu Pandan

100 gr palmového cukru

štipka soli

 

V malom hrnci zohrejte kokosové mlieko spolu s listom Pandan a palmovým cukrom, dochuťte soľou. Priveďte do varu a odstavte.

 

Servírovanie:

Nalejte omáčku s guľkami do malých dezertných misiek, ozdobte listom Pandan, čerstvými plodmi alebo jedlými kvetmi. Podávajte horúce.

 

 

Podobné články

INDICKÝ FESTIVAL FARIEB

Na jar 2024 tento festival oslavujúci práve pestré farby jari zavítal aj do Bratislavy. Veľvyslanectvo Indie na čele s pani Veľvyslankyňou, J.E. Apoorva Srivastava, pripravilo

Čína na pohľad, aj na dohľad

Pre našinca je Čína príliš vzdialená. Vybrať sa tam je ako obísť Zemeguľu. A tak sa oni vybrali k nám. Je skutočne príkladné, že Čína