Vietnam – užitočné informácie

‚+ Nerozpakujte sa v ktoromkoľvek meste zobrať hotelovú izbu bez okien. Väčšina izieb má totiž okná buď do hlučnej ulice, alebo do dvora, kde protiľahlé okná sú na dosah a keďže tu nemajú záclony, beztak budete mať zatiahnuté závesy na zachovanie súkromia.
+ Klimatizácia v hoteloch je vražedne silná, príležitostne sa dá stíšiť alebo úplne vypnúť, ale bez nej je to ešte horšie.

+ Ak by sa vám cnelo po domove, tak v Hanoji existuje Slovenský dom, kde sa dajú kúpiť slovenské produkty. Inde sa k nim nedostanete, zato je možné dostať české pivo. V Hanoji na ulici Nguyen Truong To č. 103 nájdete „českou hospodu“, kde majú fľaškové pivo Zubr. Majiteľ hovorí po česky a táto „chuť domova“ vás vyjde najdrahšie v celom Vietname (50 000 dongov = 2 eurá, najlacnejšie vyjde na tretinu).

+ V Saigone (HČMC) je aj Ruský trh.

+  Kedysi tu boli vysoko cenené motorky Jawa, čo mali hodnotu troch bytov. Privážali si ich vlakom študenti od nás a tým pádom stúpali v očiach miestnych dievčat. Efekt bol ako pri Ferrari. Aj pravá Jawa bola červená…

Dedina keramickej nadprodukcie
Dedina keramickej nadprodukcie

+ Ak chcete vidieť bezútešnosť nadprodukcie, navštívte v blízkosti Hanoja tzv. Keramickú dedinu. Jej pôvodní obyvatelia produkovali keramiku už pred dvomi tisícmi rokov a pred 500 rokmi sa z juhu presťahovali sem o cca 100 kilometrov za lepšou „bielou“ pôdou. Tú však už vyčerpali a musia ju dovážať. Privítajú vás tu tisíce výrobkov od gýčov cez klasiku až po nápadité umenie. Ako oáza uprostred toho keramického ošiaľu pôsobí ateliér bokom od najväčších obchodov umelca menom Vu Duc Thang. Jeho originálne moderné skulptúry sa dobre predávajú až v Anglii. Vďaka tomu investoval do veľmi peknej záhrady s bonsaiami a osobného chrámu, kde má obetný oltár a starožitnú keramiku až z 12. storočia. Jeho drevená výzdoba má úžasné detaily, na jej výrobu čakal až rok.

+ Ak ste lovcami „šťastia“ máte šancu si ho tu kúpiť. Obvykle to býva poplatok za vtáčika, ktorých sú namačkaných v klietkach desiatky a patria k miestnemu chrámu. Za poplatok ho vypustia – a ony sa obvykle nechajú znovu chytiť v zadnom trakte chrámu. V Hanoji však pred Korytnačím chrámom pri jazere ponúkajú korytnačky všetkých veľkostí. Za poplatok rovnajúci sa najdrahšej fľaši piva Zubr dostanete tú najmenšiu, veľkosti pár centimetrov, a môžete jej darovať slobodu tým, že ju hodíte do toho jazera.

+ Majú tu aj Turistickú políciu v krikľavo zelených uniformách s neznámymi úlohami.

+ Našinca ohromia kvantá motoriek, hlavne skútrov. Tie sa valia v celých prúdoch a nemôžete sa spoliehať ani na semafory. Lebo ak pred nimi zastanú tí na ulici, ďalší pokračujú po chodníku. Na skútroch vlezú všade, aj do obchodíkov, a všetci trúbia o dušu, lebo sa objavujú aj v protismere (dokonca aj miestny autobusový spoj). Majú často bizarné helmy a hlavne ženy rúšky na ústach. Dopravní policajti majú smiešne uniformy lososovej farby a je ich málo, do premávky takmer nezasahujú. Nie sú tu žiadne moto-hliadky.

+ Saigon alias HČMC bol odjakživa považovaný za centrum hriechu a neresti. Je to o to pikantnejšie, že s oficiálnou komunistickou ideológiou sa to nezhoduje ani trochu. Miestni museli byť v šoku, keď sem po odchode Američanov vtrhli funkcionári zo severného Vietnamu, ktorým ešte trčala z topánok slama z ryžových polí. Ale tieto dva nezmieriteľné životné koncepty akosi našli staus quo, takže dnes vám v centre Saigonu ponúknu drogy aj devy. To druhé sa sústreďuje v trojuholníku ulíc Hai Ba Trung, Pham Ngu Lao a Nguyen Thai Hoc. Na križovatke tej poslednej s Trang Hung Dao nájdete miestnu špecialitu – moto-prostitútky!

Moderná vietnamská keramika.
Moderná vietnamská keramika.

+ Najkrajšie miestne krásky nájdete v saigonskom klube Velvet na Ho Huan Nghiep. Ale musíte sa na návštevu slušne obliecť, žiadne krátke nohavice a sandále.

+ Ulica Bui Vien je tu obľúbená cudzincami omylom. Nie je na nej nič výnimočné, snáď len, že je to centrum penziónov pre batôžkárov. Nemá zmysel sem chodiť, lebo je to aj centrum pre zlodejov na motorkách, čo strhávajú kabelky cudzinkám, a prostitútok, ktoré tu posedávajú a čakajú na oslovenie. Radšej si nájdite posedenie blízko hotela.

+ Cestovať do delty Mekongu len kvôli „plávajúcemu trhu“ sa neoplatí. Nejde o bežný trh, ale skôr prekladisko tovaru a iste nájdete malebnejšie príklady napríklad v Bangkoku. Ušetrený čas venujte plážam v okolí Da Nangu.

+ Svetová rarita Ha Long, teda „Dračia zátoka“, ešte netrpí masovým turizmom. Stavba rezortov na umelom ostrove Tuan Chau, je tu len v začiatkoch. Odporučiť môžeme veľkorysý komplex Holliday Villa so všetkými atrakciami vrátane golfového kurzu s centrálnou budovou s bazénom a plážou, kde má aj podvečer voda nad 30 °C. Apartmány sú vybudované v strmom svahu v štýle koloniálnych víl. Nájdete tu všetky druhy izieb od rozlohy 36 m2 do 150 m2. Prezidentský apartmán má „len“ 91 m2. Ceny na noc sa pohybujú od 3,751 až 11,529 milióna dongov (150 – 461 eur). Príplatok za tretiu osobu na dvojke je 420 tisíc dongov (16,8 eur)

+ Vietnamské aerolínie nakúpili flotilu najnovších Airbusov, v ktorých sa cestuje pohodlne a pohostenie je na medzinárodnej úrovni. Jediný problém je, že zatiaľ lietajú len z Paríža a Frankfurtu nad Mohanom.

+    Rozpoltenosť je tu aj vo vzťahu k náboženstvu. Najreprezentatívnejšou sakrálnou stavbou Saigonu je jednoznačne katedrála Notre Dame. Vchod do nej stráži desať nudiacich sa, ale nekompromisných policajtov. Počas omše vstup zakázaný! A keď sa predsa len dostaneme dnu bočnými dverami, nájdeme tam toľko modliacich sa veriacich, ako je tých policajtov. A pritom oficiálne štatistiky tvrdia, že kresťanov rôznych vyznaní je v krajine od 6 do 10 miliónov! Ale keďže hlavne tu na juhu boli oporou predošlého režimu, komunistická vláda ich pozorne sleduje. Nové kresťanské chrámy s peknou architektúrou je možné vidieť v delte Mekongu. V kontraste s tým je pagoda Vinh Nghiem bez pozornosti polície. Je plná už od rána. Mnísi tu žijú z milodarov, ktoré pripomínajú prehľad tovaru hypermarketov ešte aj vo veľkobalení. Nechýbajú ani vrabce v klietke na vypúšťanie pre šťastie za malý poplatok. Občas zahliadnete aj mešity.

+ Tu (stačí kliknúť na predchádzajúce slovo) si môžete pozrieť reportáž Vladimíra Lichvára a Mariána Eliáša z Vietnamu na TA3.

Katedrála v Saigone
Katedrála v Saigone

Podobné články

Ceremoniál

Vietnam na tanieri

V rámci niekoľkoročného projektu „Dni národnej kuchyne“ sa študenti SOŠ Gastronómie a hotelových služieb Farského č. 9 v bratislavskej Petržalke pod vedením ich majstrov odborného

Masmédiá po vietnamsky

Povedzme si úprimne, o vietnamskej televízii a rozhlase nevieme nič a ak na ne príde reč, tak určite nie obdivná. Vzdelanejší vedia, že je štátna a že štátna ideológia