Kniha „Od Havla po Pavla – život ve lži“: úspech v Prahe

Tlačová správa

Spisovateľ Gustáv Murín sa do Prahy vrátil triumfálne. Ani pokročilý predvianočný čas neodradil jeho priaznivcov, nielen z Prahy, ale aj vzdialených miest, či dokonca z Moravy, aby zaplnili prestížny Klub Lávka v samom centre Prahy.

Autor spolu s riaditeľom vydavateľstva Torden, Róbertom Mervom, predstavili tento najnovší autorov bestseller (prvý náklad do mesiaca vypredaný). Celý večer zorganizoval a pohotovo moderoval Jiří Havel, osobnosť internetového portálu Paralelne. Ide len o menovca hlavnej postavy predstavovanej knihy.

Tak sa prítomní dozvedeli prečo je kniha v češtine a že k jej napísaniu autora inšpiroval mediálny atentát na knižnom veľtrhu „Svět knihy“ a zvlášť konšpirátor tohto neetického činu menom Tabery, šéfredaktor časopisu Respekt. Ako Murín povedal: „… ako riaditeľ Slovenského literárneho centra som sa na pražskom knižnom veľtrhu „Svět knihy“ stal obeťou nevídaného mediálneho atentátu, kde redaktorka časopisu Respekt porušila nielen novinársku etiku, ale aj elementárnu ľudskú slušnosť. A vzápätí som sa dozvedel, že za tým stál šéfredaktor toho časopisu, nejaký Tabery. To on nahuckal vlastnú redaktorku, aby sa ma verejne opýtala, či bol Havel bábka cudzích záujmov. A tak som si povedal, že pánovi Taberymu vyhoviem, keď ho to tak zaujíma. Výsledkom je kniha, ktorá stojí na citáciách a svedectve samotných Havlových spolupracovníkov, chartistov, ďalších súčasníkov, historikov, komentátorov aj iných autorov z 35 kníh a 340 článkov a štúdií.“

Táto najnovšia Murínova kniha sa dokonca objavila v rešpektovanej ankete Lidových novín s ašpiráciou na titul Kniha roku v Českej republike.

Účinkujúci sa zhodli, že tento momentálne najúplnejší a najlepšie doložený životný portrét Václava Havla by nemal chýbať v Knihovne Václava Havla, kam knihu vydavateľstvo veľkoryso pošle.

Prítomní si nielen priniesli už zakúpené výtlačky, ale tiež priam vykúpili výtlačky prinesené vydavateľstvom, ktoré po prezentácii autor ešte dlho podpisoval.

Viac nájdete tuhttps://www.extraplus.sk/clanok/prahu-ovladol-torden-gustav-murin

Rozhovor ku knihe tu: https://www.armadnymagazin.sk/2025/11/17/obzvlast-pre-dnesny-den-aktualny-rozhovor-s-gustavom-murinom-o-knihe-od-havla-po-pavla-zivot-ve-lzi/

Podobné články

SAMI PROTI NOCI: Kde leží stred Európy?

Spisovateľ Gustáv Murín ako skúsený prozaik prichádza po dlhšej pauze v románovej tvorbe s unikátnym príbehom typu magického realizmu. Tak sa mu, aj z vlastnej skúsenosti, javí Orava,

SAMI PROTI NOCI: banderovci na Slovensku

Román „Sami proti noci“ je napísaný na princípe „Pars pro toto“, kedy na pôdoryse lokálneho príbehu odkrývame všetky veľké globálne problémy. Za jedinú noc Novinár

Ivan Gabovič: Tenis z prvej ruky…

Otázka typu „z mosta do prosta“: na čo je dobré pre tenisového hráča mať osobného kondičného trénera? Nestačí si povedať, že len odpozerám to, čo