Koštovka mestečka Svätý Jur

Je to typické trochu ospalé vinárske podkarpatské mestečko. Ideálna zastávka na cyklo-túre – pre pohodlnejších z rovinatej cyklotrasy „Ju-Ra-Va“, alebo z križovatky horských ciest Biely kríž.

Nad mestečkom sú zrúcaniny hradu Biely kameň, ktoré ale neznalý turista ľahko minie.

Čo však cestou z Bieleho kríža nemôže minúť je kostol s nezvyklou zvonicou.

Wikipédia o ňom píše:

„Jednou z najstarších historických pamiatok mesta je gotický kostol Svätého Juraja . Stavba bez veže bola postavená v poslednej štvrtine 13. storočia. Jeho vyvýšené presbytérium s podzemnou kaplnkou je dôkazom toho, že kostol nadviazal na staršiu románsku sakrálnu stavbu. Najvzácnejšou umeleckou pamiatkou je oltár Svätého Juraja z roku1527. Je najstarším pieskovcovým oltárom v strednej Európe. Zobrazuje život sv. Juraja. Oltár predstavuje prechod gotického slohu k renesančnému. Bol zreštaurovaný v roku 1992.

Zadný vchod a drevená zvonica (1990)

Drevená zvonica pri kostole svätého Juraja

Pochádza zo 17. storočia. Pravdepodobne bola postavená po tureckom vpáde. Nachádza sa v nej okrem iných aj zvon z roku 1400, ktorý v roku 1802 pukol pri požiari a po oprave v roku 1848 sa poškodil znovu. Koluje o ňom povesť, že v čase tureckých vojen ho zakopali a náhodne ho vyryla pasúca sa sviňa.“

Nájdete tu aj pozoruhodný mini-cintorín.

 

Po ceste dolu od tohto zvláštneho kostola so zvonicou narazíte na skvelé vinárstvo pána Bognára.

Vchod do vinárstva tieni naozajstný vinič aj so zrelými hroznami!

Zaujímavé je, že na WC sa chodí na faru cez pozoruhodnú „Rajskú záhradu“ až na to, že je tam síce historická studňa, ale fontány nefontánia.

Od koštovky vína vás vedie hlavné námestie k reštaurácii Krone.

A na spodnej strane námestia je pozoruhodná predajňa farmárskych produktov.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak okoštuje Jur!

Podobné články

Príkladná sídlisková iniciatíva

Okrajové bratislavské sídlisko Krasňany je vlastne satelitným mestečkom. Vybudované bolo koncom 50-tych rokov ako Záhradné mestečko. Tu sa po prvýkrát použili vnútroblokové oddychové zóny –