Bangkok – mesto veľkých kontrastov, II. časť

Pamätám si svoju prvú návštevu Bangkoku. Po príchode na letisko ma obklopilo asi desať taxikárov, stále mi chcel niekto niečo predať alebo “zabukovať” hotel. Samé úsmevy naokolo, ale keď som sa niekoho po anglicky niečo opýtala, zasa sa na mňa iba usmiali. Alebo mi len povedali áno, aj keď odpoveď bola nie, na čo som prišla neskôr. Potom som si zobrala taxík a nechala sa odviesť do štvrte, kde som si chcela nájsť hotel, lebo som prišla celkom bez plánu. V Bangkoku našťastie nie je problém s ubytovaním na poslednú chvíľu.

Jazda v taxíku ma pripravila na bláznivý a rýchly thajský spôsob šoférovania. Ale ako som dorazila na miesto, zabudla som na všetko. Zaujali ma budovy, chrámy, ulice plné stánkov a produktov, pouličné reštaurácie. Skúsila som chutné thajské palacinky, dala som si typickú thajskú špecialitu pat thai a ďalšie lahôdky. Nevedela som, kam sa skôr pozrieť, čo skôr skúsiť alebo kúpiť. Večerný Bangkok vám otvorí brány k bláznivému nočnému životu – bary, diskotéky, kluby, ladies boys (transvestiti), sex turizmus, to všetko je bežný, každodenný jav. Bangkok je skutočne mesto hrajúce toľkými farbami, že sa tam nemôžete nudiť ani na chvíľku.

Chutná thajská kuchyňa
Ja si neviem vynachváliť thajské jedlo. Rôzne hydinové špeciality ako napríklad kura na zelenom kari s čiernym korením, ktoré vám ponúknu s rezancami rôznych veľkostí alebo ryžou. Treba si ale dať pozor, lebo pokiaľ nie ste zvyknutí alebo nemáte radi pikantné, požiadajte určite o neštipľavé. Inak skončíte ako ja s fľašou vody v ruke a snahou uhasiť oheň v mojich ústach. Ja osobne mám obľúbené nasledovné tri jedlá. Thajské banánové palacinky nájdete všade. Predávajú a pripravujú ich hlavne pouliční predajcovia so stánkami na kolesách. Pri oprážaní palacinky vám dajú do nej banán, potom ju polejú rozpustenou čokoládou a kondenzovaným mliekom. Ručím vám, že jedna palacinka nebude vaša posledná a začne vaša thajská palacinková závislosť. Zbožňujem aj pat thai s rezancami. Ako som už spomenula, je to tradičné thajské jedlo, rezance zmiešané s rôznym korením, mäsom a výsledok je úžasný. Jednoznačne ho z jedálneho lístka nevynechajte.

Alebo si dajte opraženú ryžu s ananásom, ktorú v niektorých reštauráciach servírujú v čerstvo vydlabanom ananáse. Bangkok ponúka rôzne úrovne reštaurácií – od pouličných, cez lacnejšiu triedu, až po tie najlepšie. Je na vás ako chcete spoznať Bangkok. Ja som veľakrát jedla v pouličných reštauráciách a jedlo bolo výborné. Takže, ak máte silné žalúdky, nebojte sa skúsiť čokoľvek.

Raj na nakupovanie
Bangkok je skutočný nákupný raj. Neviete, kam sa skôr pozrieť. Nemáte problém čo kúpiť, ale čo nekúpiť, aby ste to vedeli odniesť. V malých obchodíkoch alebo pouličných stánkoch môžete zjednávať, niekedy aj o polovicu. Miestni predajcovia, vidiac že ste zahraničný turista, nadhodia niekedy privysokú cenu. Ak vám prvý predajca neposkytne dobrú cenu, choďte ďalej a určite nájdete podobný tovar alebo to isté a zjednávajte znovu. V Bangkoku sa nachádza preslávený víkendový trh Chatuchak, ktorý nazývajú matkou všetkých trhov. Každý víkend ho navštívi približne 200 000 ľudí. Nájdete tu skutočne všetko. Od nábytku cez doplnky do domácnosti, odevy, kabelky, doplnky, striebro, morské koníky, opečený hmyz… jednoducho všetko. Na trhu Chatuchak sa nachádza viac ako 15000 stánkov s tovarom a mne osobne nestačil jeden celý deň, aby som ho stihla prejsť. Chatuchak je jeden z najzaujímavejších, najchaosnejších, ale aj najpestrejších nákupných skúseností na svete.

Ak vás neláka tradičné nakupovanie, Bangkok má štvrte plné veľkých nákupných centier, ktoré predávajú množstvo nadnárodných odevných značiek a za veľmi výhodné ceny. Odporúčam Siam Paragon Shopping Centre, Central World Shopping Complex alebo MBK Shopping Center a ďalšie. V Bangkoku by ste svoj výlet mohli stráviť iba nakupovaním, tak si na to dajte pozor.

Doprava, prach a smog
Bangkok je neslávne známy aj smogom, prachom a bláznivou dopravou. Málokedy tu klesá teplota pod 30 stupňov Celzia, čo v kombinácii so znečisteným vzduchom vôbec nie je príjemné. Preto ani domáci nechodia väčšie vzdialenosti pešo. Len po jednej jazde v tuk-tuku cez niekoľko hlavných ulíc, budete cítiť na svojej pokožke prach.
Je viacero spôsobov ako sa prepravovať po Bangkoku. Jednoznačne treba vyskúšať typický tuk-tuk, prípadne taxík alebo nový SkyTrain, ktorý spája populárne oblasti a dopraví vás k hlavným atrakciám. Ja osobne neodporúčam autobusovú dopravu, ktorá nie je časovo spoľahlivá. Raz som čakala jednu hodinu na mestskú dopravu a autobus aj tak neprišiel a nakoniec som si zobrala taxík. Takže ak sa ponáhľate, radšej zvoľte spoľahlivý spôsob dopravy.  Ak sa veziete tuk-tukom a cesta vás vychádza veľmi lacno (niekoľko bathov), môžete sa spoľahnúť, že vás šofér určite zavedie do niekoľkých obchodov. V nich za každého zákazníka, ktorého privedú a zostane aspoň 10 minút a prípadne niečo kúpi, dostávajú províziu. Takže okrem prehliadky pamiatok, chrámov, palácov, dostanete aj prehliadku obchodov.

Musíte vidieť a zažiť:
Najkrajší výhľad na Bangkok je jednoznačne z baru a reštaurácie na streche hotela State Tower.
Khao San Road je ulica zábavy a nákupov, je domovom cestovateľov z celého sveta. Životom pulzuje 24 hodín denne. Nájdete tú bary, kluby, reštaurácie, množstvo obchodov, pouličných stánkov a hlavne tisícky turistov.
V starej časti Bangkoku Ko Rattanakosin objavíte všetky najkrajšie a najvýznamnejšie paláce a chrámy.
Chatuchak – trh trhov, je jeden z najzaujímavejších na svete.
Jazda tuk-tukom je niečo, čo musíte v Bangkoku absolvovať a vyskúšať.
Ochutnať pat-thai, tradičné thajské jedlo, ktoré je lahôdkou pre väčšinu turistov.
Thajskú masáž, ktorú najdete úplne všade, jednoznačne nemôžete vynechať. Je to starostlivosť a relax, ktorý si v Thajsku zaslúžite. Doprajte si ho.

Musíte vedieť :
Zjednávajte. Hlavne na trhoch, v malých obchodíkoch alebo pouličných stánkoch. Je to bežný spôsob predaja.
Nápoje sú v plastických šáčkoch, ktoré si môžete zakúpiť v pouličných stánkoch.
Ladies boys – transvestiti. Natrafíte na nich úplne všade. Niekedy by ste ani nepovedali, že to nie je krásna žena, ale muž. Thajsko je známe svojou vysokou úrovňou v operáciách pohlaví.
Sex turizmus je úplne bežná každodenná záležitosť a intenzívna v určitých oblastiach Bangkoku. Veľmi veľa mladých dievčat, ktoré prichádzajú do mesta za vidinou lepšieho života, skončí ako prostitútky.
Dávajte si pozor na svoje osobné veci. Buďte opatrní s peňaženkami, výdajom peňazí a podobne. V Bangkoku je veľa rôznych zlodejíčkov.
Povedia ÁNO, ale v skutočnosti nevedia. To sa častokrát stáva, keď sa pýtate na radu alebo lokalitu miestnych ľudí. Nedokážu povedať, že jednoducho nevedia. Vo väčšine prípadov nehovoria anglicky. Radšej dôverujte svojej mape alebo nejakému inému turistovi, ktorý vám poradí.

 

Zdroj: www.cestovanie.sk

Podobné články