Prof. Monika Gullerová uspela na prestížnej Univerzite v Oxforde

Prof. Monika Gullerová (* 30. 8. 1978, Trenčín) vyštudovala molekulárnu biológiu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde rozvinula svoju vášeň pre molekulárnu biológiu a experimentálnu onkológiu. V roku 2001 jej bola udelená Cena Dekana Prírodovedeckej fakulty UK. Po promócii sa presťahovala do Viedne, kde získala titul PhD. a rozšírila svoje výskumné záujmy o základnú vedu o regulácii transkripcie. Tu objavila novú funkciu proteínu v bunke. Práve to jej vystavilo vstupenku do Oxfordu. V roku 2006 sa Monika pripojila k laboratóriu profesora Nicholasa Proudfoota v Oxforde ako postdoktorand, ktorý skúmal funkcie kohezínových a RNA interferenčných dráh. Počas postdoktorandského štúdia získala cenu L’Oreal/UNESCO Women in Science UK a nastúpila na Exeter College ako Staines Medical Research Fellow. Súčasne Monika študovala na Harvard Medical School a Kyoto University. V roku 2013 Monika založila svoje vlastné laboratórium na Sir William Dunn School of Pathology v Oxforde, financované z ceny MRC’s Career Development Award. Jej výskumná skupina skúma reakciu na poškodenie DNA, najmä to, ako RNA sprostredkuje rýchlu a účinnú opravu poškodenia DNA. V roku 2015 jej bolo udelené štipendium Hugh Price Fellowship na Jesus College. Nedávno získala prestížne štipendium Senior Research Fellowship od Cancer Research UK na financovanie jej výskumu stability genómu a jeho významu pre rakovinu.

V roku 2022 získala titul Full Professoship in Molecular Medicine na Oxforde ako prvá Slovenka. Nedávno Monika vstúpila do translačného výskumu a spojila poznatky základnej vedy s vývojom nových liekov. Je akademickou spoluzakladateľkou Dark Blue Therapeutics.

Monika Gullerová je držiteľkou viacerých ocenení a grantov, má na svojom konte aj 1 patent. Výsledky svojich prác prezentovala na mnohých odborných seminároch a konferenciách. Titul Vyslankyňa dobrej vôle jej bol udelený ministrom zahraničných vecí SR v roku 2013.

Jej objavy priniesli novú nádej ľuďom s genetickými chorobami. Pre Hospodárske noviny to vysvetlila: „Vymyslela som novú a revolučnú metódu, ktorá funguje na základe akéhosi vypínania génov. Umožňuje nám vopred zistiť, čo sa s bunkou stane v budúcnosti, teda či bude zdravá alebo chorá.“

Osobné vyjadrenia v inom, rozsiahlom rozhovore, ako 41-ročná (2019):

Pociťujete to, že ste ženou vo Vašom odbore ako výhodu, alebo naopak nevýhodu?

Ja som sa týmto veľmi nezaoberala. Ak vás niečo baví, tak väčšinou sa úspech dostaví. A ak ste úspešná, nezáleží na pohlaví. Akadémia sa postupne mení a ženy sú viac podporované ako pred desiatimi rokmi. Ak niekde cítim, že som žena, tak je to biznis. Momentálne zakladám s Univerzitou spinout biotechnologickú firmu a na všetkých mítingoch s investormi som jediná žena. Tam je to cítiť.

Máte rodinu a dieťa. Čomu sa venujú Vaše deti a manžel? Koľko rokov majú deti (dieťa)?

Mam 2 a pol ročnú dcérku Charlotte, ktorá je mojim malým zázrakom. Môj partner sa zaoberá financiami a nehnuteľnosťami.

Boli ste na materskej dovolenke, alebo ste neustále pracovali, a popri tom ste skĺbili materské povinnosti?

Oxfordská univerzita ponúka materskú na 6 mesiacov, na ktorej som akože bola, ale v realite som sedela pri mikroskope týždeň po pôrode s malou na rukách. Ja som bola na „materskej“, ale môj tím pokračoval ďalej, a teda čiastočne aj ja.

Ako vyzerá Váš bežný deň?

Ráno sa postarám o malú a zoberiem ju do škôlky. Potom mám pred sebou pracovný deň, počas ktorého mam niekoľko mítingov, komisií, telekonferencií alebo mítingy s mojim tímom. Po piatej idem pre malú do škôlky, spolu prídeme domov, spoločná večera a dám malú spať. Pár chvíľ s partnerom, možno nejaký film. Do postele chodím hrozne skoro, lebo malá sa ešte v noci budí a väčšinou spí s nami.

 

Zdroje:

http://hnonline.sk/c1-48590810-mlada-vedkyna-zo-slovenska-obratila-svet-genetiky-naruby

https://hnonline.sk/svet/307115-slovenka-co-urobila-geneticku-revoluciu

https://www.wadham.ox.ac.uk/people/monika-gullerova

https://www.petratoth.sk/bohyna-rozhovor/monika-gullerova

http://www.szemelyisegek.hu/index.php?os=zivotopis&ID=59548

http://www.gullerova.com/people.html#current

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články