Hammel a Burian – unikátne trojrozmerné podujatie

Dňa 7.12.2023 sa Cafe Lampy na Černyševského ulici stalo miestom unikátneho podujatia: dvoj-vernisáže, koncertu a spoločenskej udalosti.

Dvoj-vernisáž predstavila už skúseného tvorcu obrazov, Pavla Hammela, a výtvarného debutanta, Juraja Buriana.

Môžeme si ich stručne predstaviť podľa informácií k podujatiu.

Pavol Hammel známy a populárny slovenský spevák, skladateľ, gitarista a hudobný producent. V skupine Prúdy spolupracoval s Mariánom Vargom, textármi Kamilom Peterajom a Borisom Filanom. Je tiež uznávaným výtvarným umelcom. V jeho výtvarnom prejave sa stretávame s prvkami abstraktnej maľby, dominujú geometrizujúce tvary, ktoré autor postupne rozvíja do výtvarných kompozícií a týmto spôsobom nás pozýva do poetického vnímania príbehov svojich piesní. Hammelove diela boli vystavené v mnohých významných galériách na Slovensku a v zahraničí.

Obrazy Pala Hammela.

Juraj Burian známy gitarista, skladateľ, aranžér, absolvent bratislavského konzervatória a bostonskej Berklee College of music,  spolupracuje s mnohými slovenskými, ale i zahraničnými muzikantmi. Kľúčové albumy Vaša Patejdla, Adrieny Bartošovej či Pavla Hammela sú spojené aj s jeho menom. Môžeme ho  stretnúť na koncertoch so speváčkou Andreou Zimányiovou a  hlavne na jazzových festivaloch a podujatiach. Juraj Burian predstavuje svoju tvorbu, ktorá nebola nikdy zverejnená a jeho obrazy sú prekvapením pre všetkých návštevníkov výstavy.

A Juraj Burian naozaj prekvapil remeselnou zručnosťou i nebývalou invenčnosťou.

 

Druhým rozmerom podujatia bol koncert, ktorý nadchol prítomných tým, ako Pavol Hammel dokáže s vtipom a nadhľadom namixovať osvedčené, aj nové pesničky. Juraj Burian ho stabilne sprevádza ako virtuózny gitarista, čo potvrdil unikátnym sólom.

A do tretice boli návštevníci svedkami malej oslavy narodenín Pavla Hammela, ktorý sa práve v ten deň dožil 75 rokov. Mini-tortu dostal aj jeho spoluhráč Juraj Burian.

Na záver príjemne stráveného kultúrneho večera bol oslávenec stredobodom pozornosti fanúšičiek a to aj mladších ročníkov.

Výstava potrvá do 19.1.2024, obrazy sú predajné a niektoré si už zakúpili prítomní hostia.

Podobné články

Piešťanský literárny okruh 2024

Môj už tradičný tvorivý pobyt v Domove Ivana Stodolu v Piešťanoch, ktorý vzorne vedie a udržiava Literárny fond, som už opäť tradične využil na stretnutie