Bangkok – mesto veľkých kontrastov, I. časť

Je to jedno z najzaujímavejších veľkomiest juhovýchodnej Ázie. Na jednej strane kozmopolitné, na druhej tradičné. Je hlavným mestom Thajska a predstavuje skutočný kontrast vplyvu západných kultúr a tradičného života ľudí kedysi presláveného Siamu.
Bangkok je domovom viac ako desať miliónov ľudí. Zažijete tu skutočné dopravné zápchy, smog, ale aj perfektné nákupy. Vychutnáte si chutnú thajskú kuchyňu – môžete si dať drink v bare na streche výškovej budovy State Tower, s tým najkrajším výhľadom na nočný Bangkok, alebo si môžete užiť večeru počas plavby loďou na rieke Chao Phraya. Niekoľko dní vám nebude dosť, aby ste videli a navštívili všetky nezabudnuteľné miesta Bangkoku – prekrásne chrámy a veľkolepé paláce, staré tradičné štvrte, ale aj nové moderne vystavané bizniscentrá.

Pohľad zo State Tower
Buď si ho zamilujete, alebo sa už nevrátite
Ja zbožňujem Bangkok a veľmi rada sa tam vraciam. Aj keď po každej ceste tuk-tukom (najrozšírenejší dopravný prostriedok) mám doslova prach po celej tvári, tá atmosféra, ktorou Bangkok pulzuje, je unikátna. Hovorí sa, že buď si Bangkok zamilujete, alebo sa tam viac nevrátite (ak dáte mestu šancu a neodídete hneď). Bangkok je bláznivý, rušný, plný vysokých budov a s nekontrolovateľnou dopravou. Kráľovské slony sa prechádzajú priamo v meste – aj to je Bangkok. Preto je tak výnimočný a nikde v Ázii nenájdete veľkomesto s takou zmesou kultúry, nočného života, histórie a moderného vplyvu.
Ak ste typ cestovateľa, ktorý sa nerád ponáhľa a radšej si vychutnáva atmosféru, budete určite potrebovať aspoň šesť až sedem dní na návštevu pamiatok, nákupy a výlety v okolí. Ale pokiaľ máte obmedzený čas, mali by ste to najviac zaujímavé stihnúť v rýchlom tempe za tri alebo štyri dni.
Každá štvrť je iná
Okrem štvrte Rattanakosin, ktorá je starou časťou mesta a nachádza sa v nej väčšina chrámov a palácov, sa Bangkok vyznačuje rôznorodosťou jednotlivých štvrtí.
Štvrť Sukhumvit ponúka prepojenie kozmopolitného vplyvu a tradičnej thajskej kultúry. Nachádzajú sa tu moderné reštaurácie, bary, veľké moderné obchodné domy, luxusné hotely ,ale na každom kroku cítite tradičnosť thajskej kultúry a zvykov. Takisto táto štvrť ponúka miesta plné hriechu, nájdete tu Red-light district, čo je ulica s prostitútkami a nočnými barmi.
Siam je štvrť, ktorá je centrom nákupov v Bangkoku. Sú tu niektoré z najvýznamnejších nákupných centier ako MBK Center, Siam Discovery Center alebo Siam Paragon.
Khao San Road je ulica, na ktorej sa zastaví skoro každý turista. Hlavne tí, ktorí majú nizky rozpočet a cestujú s batohmi na chrbte, teda dobrodruhovia. Khao San ulica im ponúka skvelé jedlo, nákupy, lacné ubytovanie, zábavu 24 hodín denne, suveníry, masáže a množstvo ďalších atrakcií, ktoré neustále lákajú cestovateľov z celého sveta. Každý na Khao San určite aspoň raz vstúpi, ak tam nestrávi aj celý pobyt.
Úplným opakom je štvrť Sathorn, ktorá je pokrytá výškovými budovami, modernými stavbami a veľkými obchodnými domami. Sídlia tu ambasády a korporátne spoločnosti tú majú kancelárie. Sathorn je bizniscentrom Bangkoku.

Khao San Road

Chrámy a paláce, ktoré musíte vidieť
V Bangkoku je množstvo chrámov a palácov, ktoré by ste mohli navštíviť, ale to by ste skutočne potrebovali aj vyše týždňa. Nasledovných päť chrámov považujem za jednoznačnú nutnosť vidieť a navštíviť. Vo väčšine týchto chrámov, čo platí hlavne pre dámy, vám nedovolia vstúpiť s veľmi odhalenými ramenami, prípadne príliš krátkymi sukňami. Na prehliadky odporúčam obliecť si tričko s rukávmi a dlhé nohavice. Aj keď je v Bangkoku veľmi teplo, radšej vynechajte tielka a kratučné šortky.

Grand Palace

Vaša návšteva Bangkoku nebude úplná, ak nenavštívite tento nádherný palác postavený v roku 1782, ktorý 150 rokov slúžil ako domov thajskému kráľovi, najvyššiemu súdu a administratíve vlády. Palác je výnimočný svojou architektúrou a impozantným dielom nadaných thajských remeselníkov.

Wat Arun (Chrám úsvitu)

Hovorí sa, že chrám Wat Arun bol útočiskom pre kráľa King Taksin v období obliehania Ayatthaya (bývalé hlavné mesto Siamu) vojskami Barmy. Kráľ dorazil do Wat Arun presne za úsvitu. Neskôr ho dal zrenovovať a nazval ho Chrámom úsvitu.

Wat Pho
Wat Pho je najväčším chrámom v Bangkoku a preslávil ho obrovský ležiaci Budha, ktorý je dlhý 46 metrov, jeho chodilá majú 3 metre a je pokrytý zlatými listami. Wat Pho je aj veľmi znám svojimi tradičnými thajskými masážami.

Wat Phra Kaeo (Chrám smaragdového Budhu)
Jeden z najdôležitejších chrámov v Thajsku, je výnimočný a vzácny hlavne obrazom Budhu v meditujúcej pozícii, ktorý bol vytvorený z jedného kusu smaragdového kameňa.

Národné múzeum

Múzem sa nachádza neďaleko Grand Palace a ponúkne vám pohľad na jeden z najkrajších kúskov tradičnej thajskej architektúry a tatiež na zbrane, poklady zo zlata a prierez celou históriou Thajska a zašlej slávy Siamu.

Predtým než sa vyberiete na prehliadku chrámov, pozrite si presne otváracie hodiny v jednej z lokálnych agentúr alebo na letáku. Neinformujte sa u vodičov tuk-tukov a u ľudí, ktorých nepoznáte.
Ďalšie miesta, ktoré odporúčam vidieť a budem o nich písať v ďalších častiach série o Bangkoku, sú plávajúce trhy, Chinatown a rieka Kwai. O thajskej kuchyni, masáži, doprave, sex turizme a ďalších výnimočnostiach Bangkoku viac už v nasledujúcom článku Bangkok – mesto veľkých kontrastov, II. časť.

 

Zdroj: www.cestovanie.sk

Podobné články