MSc. Petra Hamerlik, PhD. berie vedecký boj proti rakovine osobne

MSc. Petra Hamerlik, PhD. (1981, Zvolen) vyštudovala molekulárnu biológiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského a vyše desať rokov vedie vlastné laboratórium. V súčasnosti pôsobí na dvojitej pozícii – ako vedúca výskumu v spoločnosti AstraZeneca a ako profesorka na Univerzite v Manchestri vo Veľkej Británii. Patrí k svetovej špičke onko-výskumu.

Venuje sa výskumu nádorov mozgu, kde sa zameriava na ich skorú diagnostiku a vývoj nových liečiv. Je držiteľkou mnohých prestížnych grantov a ocenení a angažuje sa v nadáciách podporujúcich pacientov, ktorí sú postihnutí nádorovým ochorením mozgu.

 

Forbes o nej píše:

V Petrinej rodine sa kládol dôraz na dosiahnutie vysokoškolského vzdelania. Práve to bol podľa názoru jej rodičov dôležitý faktor úspešnej budúcnosti každého človeka: „Mamka bola učiteľka matematiky, nemčiny a výtvarnej výchovy na základnej škole, tatík bol zase profesorom na technickej univerzite.“

Zásluhu na tom, že si Petra zamilovala prírodu a neskôr aj vedu, mali hlavne jej starí rodičia, ktorí s ňou trávili veľa času v prírode: „Starká bola zdravotná sestra s vášňou pre prírodnú medicínu, učila ma o liečivých bylinkách, robili sme herbáre a miešali doma bylinkové čaje.“ Aj vďaka tomu sa na základnej škole zúčastňovala rôznych biologických či chemických olympiád.

„Na konci základnej a začiatkom strednej školy môj tatík ochorel na rakovinu mozgu. Po operácii sme si naivne mysleli, že je všetko v poriadku, pretože lekári vybrali celý nádor. Opak bol pravdou, nádor sa vrátil a o tatíka sme prišli. Vtedy som si povedala, že nechcem, aby niekto iný zažil to, čo sme zažili my. Rozhodla som sa, že zmyslom môjho života bude pomáhať iným prácou zameranou na liečbu rakoviny.“

V treťom ročníku na vysokej škole Petra vyhrala konkurz v rámci výmenného programu Erasmus do Holandska, ktorý jej zmenil život: „Sedem mesiacov strávených v Leidene prácou na vlastnom projekte v dobre financovanom laboratóriu a podpora skúsených kolegov zmenili moje vnímanie vedy a otvorili iný horizont toho, ako sa dá veda robiť.“ 

 

Obohacujúcu skúsenosť vystriedalo obdobie rozčarovania. Petre sa totiž nedarilo nájsť si doktorandské štúdium v zahraničí, v rámci ktorého by sa mohla sústrediť na nádory v mozgu.

Podala si približne 150 rôznych žiadostí, no zostala bez jedinej odpovede. „Na chodbách univerzity som vtedy našla plagát na doktorát zameraný na nádory v mozgu na Ústave patológie v Olomouci. Rozhodla som sa, že to vyskúšam.“ Ako sa neskôr ukázalo, tento krok jej otvoril dvere do sveta.

Petra získala grant elitného vedeckého pracovníka, ktorý ju dostal v rokoch 2012 a 2013 do USA.

Pokračovala ako najmladšia vedúca výskumného tímu v Dánsku, v Danish Cancer Society Research Center, ale napriek veľkému úsiliu sa nedarilo preniesť výsledky z laboratória do klinickej praxe.

Až prišla ponuka od firmy AstraZeneca, aby presídlila do Veľkej Británie, kde bude môcť robiť súbežne ako profesorka na Univerzite v Manchestri základný aj aplikovaný výskum.

Pre Slovenskú akreditačnú agentúru na Slovensku pomáha vyberať nádejné projekty.

V roku 2021 získala ocenenie ministra zahraničných vecí SR, Miroslava Lajčáka „Vyslanec dobrej vôle“.

Pri vyššieuvedenej príležitosti poskytla rozhovor pre Rádio Slovensko TU.

Viac o svojej práci hovorí sama v rozhovore TU.

 

Zdroje:

https://www.vedaodpoveda.sk/sk/hostia/2022/msc-petra-hamerlik-phd.html

https://talk.youradio.cz/porady/vedatorsky-podcast?page=2&sort=earliest

https://personalpages.manchester.ac.uk/advanced.php?dn=cn%3DPetra+Hamerlik

Rana osudu z nej urobila molekulárnu biologičku. Slovenka dnes pracuje v AstraZeneca

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články