Novoty Nového Mesta nad Váhom

Nové Mesto nad Váhom má pozoruhodnú históriu (pre podrobnosti stačí kliknúť na označené slovo).

Pešia zóna mesta I
Pešia zóna mesta I

Prvý krát som sa o nej dozvedel od Izraelského Veľvyslanca Zvi Aviner Vapniho (pre podrobnosti stačí kliknúť na označené slovo) z jeho osobného príbehu. Jeho praprapredok žil totiž práve v Novom Meste nad Váhom, z ktorého sa presťahoval do vtedajšieho Prešporka, aby sa stal pomocníkom rabína Chatáma Sófera. A práve ten mu poradil, aby sa vrátil do vlasti. Tak sa cez pokolenia Zvi Vapni vrátil späť k pôvodným koreňom jeho predkov. Pozoruhodné na tom je, že miesto svojej diplomatickej misie si nevyberal a keď padlo práve na Slovensko, až potom sa dozvedel tento zaujímavý rodinný príbeh. S jeho dovolením som ho zvečnil v Literárnom týždenníku, čomu sa veľmi potešil.

S Veľvyslancom Izraela Vapnim
S Veľvyslancom Izraela Vapnim

Do Nového mesta nad Váhom som po prvý krát zavítal na hneď dve besedy v miestnej knižnici minulý rok.

Knižnica
Knižnica

Pre študentov, ktorí boli veľmi pozorní:

Študenti I
Študenti I

 

Študenti II
Študenti II

Skvelá bola aj beseda pre dospelých, ktorým som premietal ukážky z DVD filmu (pre ukážku stačí kliknúť na označené slovo) „Peter Čongrády – slušne vychovaný mafián“. A až tu som sa dozvedel, aký blízky vzťah mal k mestu.

Príjemné zákutia mesta
Príjemné zákutia mesta
Príjemné zákutia mesta II
Príjemné zákutia mesta II

Medzi besedami som objavil na námestí pozoruhodné kníhkupectvo, ktoré, a ako som sa nedávno dozvedel, prekonalo zdarne aj korona-paniku a má výber z mojich kníh.

Kníhkupectvo na námestí
Kníhkupectvo na námestí

A dozvedel som sa to preto, že sa sem v tomto čase vraciam častejšie.

Pokojná pešia zóna
Pokojná pešia zóna

Vďaka ústretovosti a pohotovosti pani Stuparičovej, riaditeľky knižnice, som tu totiž objavil úžasné pramenné zdroje pre môj chystaný opus-epos o Slovenskom národnom povstaní. Chcem ho totiž novým generáciám priblížiť cez úžasné príbehy napríklad v knihe Dušana Slavkovského „Vo vzduchu aj na zemi“, ktorú som našiel len tu. A ďalšie z rokov 1960 a 1974 i 1979. V nich úžasné príbehy v podobe gréckych drám na kopaniciach 🙂 Tie kopanice som ako paradox uviedol zámerne, lebo mi ochotné pani knihovníčky odporučili aj knihy „Nepokorená Javorina“ a „Lubina vo vojnových príbehoch“, ktoré mi veľmi pomohli pochopiť hrdinstvo miestneho obyvateľstva, ktoré dokázalo podporovať a najmä cez zimné mesiace vyživiť, ošatiť, ale prípadne aj ošetriť, či prinajhoršom slávnostne pochovať miestnych partizánov. Verím, že tie príbehy v mojej budúcej knihe oceníte aj vy…

Čas tu plynie pohodovo
Čas tu plynie pohodovo

 

Podobné články

Literatúra na cestách 2024

V tomto roku sme si pripomenuli 80-te výročie SNP a práve k tejto príležitosti bol zavŕšený môj projekt trilógie povstaleckých príbehov. Vďaka ústretovosti vydavateľstva MAGNET-Press

Pamätné miesta Lesoparku

Oceňujem, že správa Lesoparku zachováva aj historické pamiatky v podobe pomníčkov (aj z II. svetovej vojny na „Malom Slavíne“) a pamätných stromov. Škoda, že nevieme,