Paul Newman sa hlásil k slovenskému pôvodu jeho matky

Paul Leonard Newman (* 26. január 1925 – † 26. september 2008) bol americký herec, režisér a podnikateľ ocenený Oscarom, dvoma Zlatými glóbusmi, Emmy a cenou Filmového festivalu v Cannes. Otec Paula Newmana (Arthur Samuel Neumann) bol nemecký žid, matka (Terézia Fecková) bola Slovenka, rodáčka z dedinky Ptičie neďaleko Humenného. O svojej mame píše aj vo svojej životopisnej knihe „Neobyčajný život obyčajného muža“.

Preslávil sa hneď svojím druhým filmom „Niekto tam hore ma má rád“ (1956), kde si zahral boxera Rockyho Graziana. V dráme „Dlhé, horúce leto“ (1958) si zahral hlavnú úlohu podpaľača Bena Quicka a zoznámil sa so svojou budúcou manželkou Joanne Woodwardovou. Ich manželstvo bolo na hollywoodske pomery vzácne súdržné a bez škandálov.

Najviac zaujal vo filmoch:

Frajer Luke (1967)

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Život a doba sudcu Roya Beana (1972)

Podraz (1973)

Pevnosť Apačov v Bronxe (1981)

Pán a pani Bridgeovci (1990)

Hral aj vo viacerých televíznych seriáloch a dokumentárnych filmoch.

Paul Newman bol známy svojím zanietením pre automobilový šport. Zúčastnil sa niekoľkých súťaží cestných vozidiel a jeho tím vyhral viacero šampionátov otvorených kôl pretekov IndyCar.

Bol spoluzakladateľom potravinárskej firmy Newman’s Own. Svoj podiel na jej zisku venoval charite. V máji 2007 suma týchto darov dosiahla 220 miliónov dolárov.

 

Zdroje:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Paul_Newman

https://www.csfd.cz/tvurce/93-paul-newman/prehled/

https://biografia.sk/paul-newman/

 

Spracoval: Gustáv Murín

 

Podobné články

August, 21., 1968 v Amerike

Celú noc prelietavali nad nami lietadlá. Mal som necelých desať rokov a žiadnu potuchu o politike, ale vedel som, že niečo nie je v poriadku.