MAFIÁNSKY MIESTOPIS BRATISLAVY č. 4 – koniec bossa Ondrejčáka

Obálka, predná

Z TV Bratislava som svojho času vykročil na pamätné miesta, kde mafia v hlavnom meste Slovenska páchala svoje zločiny, ale kde aj padli v kalužiach krvi niektorí jej bossovia.

Nedávno som vydal unikátnu encyklopédiu o slovenskom podsvetí v rokoch 1990 – 2021 pod názvom „Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla“. V časti „Obete a udalosti mafiánskeho vyčíňania“ tu sú takmer na každý deň opisy mafiánskych zločinov doplnené o „Kto bol kto v slovenskom podsvetí“ (knihu dostanete TU, v rozšírenej a aktualizovanej elektronickej podobe TU).

Piťo v klepetách
Piťo v klepetách

A tak tu nájdete aj charakteristiku aj posledného známeho bratislavského mafiánskeho bossa Juraja Piťa Ondrejčáka:

„Ondrejčák a jeho skupina piťovcov patrili už k novej generácii organizovaného zločinu u nás. Nevyhnutne sa tak hneď na úvod svojej zločineckej činnosti dostal do konfliktu so zavedenou Takáčovou bandou a Takáč ho vraj už mal naloženého v kufri auta, ale nechal sa uprosiť a nezabil ho (o niekoľko rokov pošle Piťo svojho zabijaka na Takáča, a ten už žiadnu šancu na prosby nedostane). Ako chlapec vraj Ondrejčák miništroval v rodnom Lamači (okrajová bratislavská štvrť) u populárneho kňaza Sucháňa. Mal vojenské vzdelanie, a tak organizoval aj svoju bandu. Začínal s Mikulášom Polónym u sýkoriek a po lúpeži, čo spáchali bez dovolenia a ochoty odviesť podiel bande, ich super-boss Kýbel vyhodil. Tak si založili svoju vlastnú skupinu. Základňu mali v bratislavskej štvrti Lamač. Piťovci predstavovali v podsvetí novú generáciu, ako organizovaná skupina sa od začiatku vyznačovali výraznými unifikovanými znakmi, čo nemal predtým žiadny iný gang na Slovensku, a ani v zahraničí by sme nenašli veľa podobných. Mali štandardné oblečenie, aj výzbroj, a nechýbalo ani mystické súručenstvo cez tetovanie. Piťo chodil na vojenskú akadémiu, a tak zaviedol maskáče a oblečenie značky Thor Steinar alebo Alfa, pištole značky Sig Sauer a nože značky Lasky či autá Mercedes G. Ujali sa najskôr ako ochranka iných mafiánov a zbohatlíkov, pričom boli povestní útokmi nožmi. Celá skupina uviazla v masívnom policajnom záťahu v novembri 2011.“

 

O tom ako skončil sme si povedali priamo na mieste činu.

TU je tá reportáž. Presvedčte sa na vlastné oči…

Podobné články