Peter Šťastný, prekorčuľoval až do Europarlamentu

Peter Šťastný (* 18. september 1956, Bratislava) je bývalý slovenský hokejový útočník, člen Siene slávy NHL a IIHF. Reprezentoval Česko-Slovensko, Kanadu a Slovensko. Bol druhým najproduktívnejším hráčom NHL 80. rokov 20. storočia po Waynovi Gretzkom.

Zdroj: Getty Images

Vyrastal na vtedajšej periférii mesta vo štvrti zvanej Jama, ktorá svojím situovaním umožňovala športovať: „V zime, keď prišli prvé mrazy, roztrúsili sme sa po skupinách a chodili sme hľadať staveniská. Vracali sme sa s foršňami a robili z nich mantinely. Keď sa na to človek spätne pozrie – mali sme veľké šťastie, zimy boli dlhšie a tuhšie.“

Ľad sa držal od novembra do marca, výnimočne i neskôr. Sezóna pouličného hokeja na suchu s loptičkou však začínala vedno so školským rokom. Vtedajšie idoly predstavovali hráči ako Stan Mikita, Václav Nedomanský, Gordie Howe či Bobby Hull (pametnaroda.cz): „V čase mojej mladosti prišiel po tvrdých komunistických cenzúrach odmäk. Vďaka tomu som poznal príbeh Stana Mikitu. Bol Wayneom Gretzkym šesťdesiatych rokov. Akoby sme vo futbale mali Messiho, Pelého alebo Ronalda. Úžasný talent, a Slovák. V tej dobe to nebolo len tak. Kto sa označil za Slováka, rýchlo mu hrozila značka buržoázny nacionalista.“

Invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa (ČSSR) vtedy oba národy spojila. „Obrovská krivda a pocit nespravodlivosti vytiahli z ľudí to najlepšie. Ale i najhoršie, lebo mnohí využili príležitosť. Zacítili, že tam nie je šanca, tak začali nahrávať Kremľu a všelijakým Biľakom, Jakešom a Husákom. Spoločnosť to neskôr rozdelilo. Ja som bol vtedy v Pružine, v obci, odkiaľ pochádzajú obaja moji rodičia. Otec ma naháňal a aj som dostal zaucho, lebo ako malý hrdina som dúfal, že moji starší bratia sú v Bratislave – kde sa strieľalo – a demonštrujú, kým on sa bál o ich životy.“

Práve z otcovho úradníckeho platu žila osemčlenná rodina Šťastných. Bežnou súčasťou stravy bol chlieb natretý masťou. Slávnostnú tabuľu predstavovali iba nedeľné obedy a sviatky.

Peter Šťastný patrí medzi najvýznamnejšie postavy slovenského hokeja v histórii. Svoju hokejovú kariéru začínal v roku 1974 v Slovane Bratislava, kde spolu so starším bratom Mariánom a mladším bratom Antonom vytvorili obávanú útočnú trojicu bratov Šťastných. V zlatej ére bratislavského hokeja sa Slovanu pod vedením bratov Šťastných podarilo v sezóne 1978/79 prelomiť hegemóniu českých klubov a získať titul majstra Česko-Slovenska. V nasledujúcej sezóne získal Peter Zlatú hokejku – ocenenie pre najlepšieho hokejistu Česko-Slovenska.

V roku 1980 sa Peter spolu s bratom Antonom rozhodli odísť hrať hokej do NHL. V časoch Železnej opony sa takéto rozhodnutie dalo realizovať iba veľmi dramatickým spôsobom – ilegálnym opustením republiky so všetkými súvisiacimi následkami. Peter Šťastný komentoval svoje rozhodnutie opustiť republiku slovami: „Bolo to najlepšie rozhodnutie, ktoré som vôbec urobil. Dalo mojej rodine možnosti, o ktorých môžu ľudia za železnou oponou iba snívať. A možnosť hrať profesionálny hokej s mojimi dvomi bratmi, to bola šľahačka na torte.“

Turnaj v rakúskom Innsbrucku bol dokonalou príležitosťou. Všetko už bolo dohodnuté s predstaviteľmi Quebecu Nordiques, ktorí sa postarali o ich bezpečný transport do Kanady. Petrovi Šťastnému kanadské mesto učarovalo počas Kanadského pohára 1976. Podľa vlastných slov mal možnosť hrať aj za Philadelphiu, Calgary alebo New York Rangers. Aj vďaka draftu brata Antona Quebecom sa rozhodli pre miestny celok Nordiques.

Bratia Šťastní teda začali svoju profesionálnu kariéru v dnes už neexistujúcom klube Quebec Nordiques. O rok neskôr ich krok nasledoval aj najstarší z bratov – Marián a stali sa tak druhým bratským triom hrajúcim v jednom klube NHL po bratoch Bentleyovcoch, ktorí hrali za Chicago Blackhawks v 40-tych rokoch 20. storočia. Peter Šťastný odohral za Quebec celkovo 10 sezón. V sezóne 1989/90 prestúpil do New Jersey Devils a v sezóne 1993/94 do St. Louis Blues, kde v priebehu nasledujúceho ročníka ukončil svoju profesionálnu hráčsku kariéru. Stal sa skautom (vyhľadávačom talentov) St. Louis Blues pre Európu (do roku 2000).

Počas svojej kariéry v NHL sa Peter Šťastný stal druhým najproduktívnejším hráčom osemdesiatych rokov 20. storočia po famóznom Waynovi Gretzkom. V riadnej sezóne odohral spolu 977 zápasov, v ktorých získal 1 239 bodov za 450 gólov a 789 prihrávok. K tomu treba pripočítať 93 odohraných zápasov v play-off, kde získal 105 bodov za 33 gólov a 72 prihrávok.

Do roku 2005 pôsobil vyše 4 roky ako generálny manažér Slovenského zväzu ľadového hokeja. Od roku 2004 do roku 2014 bol poslancom Európskeho parlamentu. Obaja jeho synovia sú profesionálni hokejisti, starší Yan je hráčom HC CSKA Moskva, mladší Paul pôsobí v Colorado Avalanche. Yan reprezentoval USA na Majstrovstvách sveta 2005 vo Viedni i 2006 v Rige, Paul na svetovom šampionáte 2007 v Moskve a na zimných olympijských hrách 2010 vo Vancouveri.

Peter Šťastný je dodnes veľmi obľúbený v Zámorí, hlavne v Kanade.

 

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Peter_%C5%A0%C5%A5astn%C3%BD

https://www.pametnaroda.cz/sk/stastny-peter-20200222

https://www.hokejtour.sk/blog/stastny-riskoval-zivot-aby-si-zahral-v-nhl-lepsi-bol-uz-len-gretzky/

 

Spracoval: Gustáv Murín

 

Foto: Getty Images Free

 

 

 

Podobné články