Dňom 7.5. sa na SOŠ Gastronómie a hotelových služieb Farského č 9 v bratislavskej Petržalke uzavrel prvý polrok 2015 dlhodobého projektu prezentácie národných kuchýň prostredníctvom veľvyslanectiev na Slovensku. V príhovore vďaka priaznivému počasiu pod holým nebom pán Veľvyslanec Alexander Ben-Zvi študentom a pedagógom školy zdôraznil, že izraelská kuchyňa obsahuje prvky jedál z až takmer 120-tich krajín, odkiaľ prišli súčasní občania Izraela. Pochopiteľne v nej dominuje stredomorská kuchyňa a základné jedlá susedných krajín, ale s originálnym rukopisom pána Veľvyslanca, ktorý sa aj s pani manželkou Ednou zdatne predstavili už vo viacerých kuchárskych programoch slovenských televízií.
Pán Veľvyslanec si dokonca trúfa vylepšiť aj tradičné slovenské halušky celkom originálnou úpravou. Riaditeľ školy Dr. Jozef Horák podčiarkol, že s každým takýmto dňom národnej kuchyne sa projekt obohacuje, v tomto prípade tým, že študenti a majstri školy nielen varili a servírovali vyberané jedlá, ale ich mali možnosť aj vychutnať.
Po príhovoroch a krátkom umeleckom programe za sviatočne vyzdobený stôl zasadli na strane diplomatov nielen pán Veľvyslanec s manželkou, ale aj pani konzulka Avital Gershon, izraelský šéfkuchár Tzahi Ben Shabat hotela Dan v Jeruzaleme s asistentom a Veľvyslanec Chorvátska Jakša Muljačič s manželkou a dcérou Tessou. Na slovenskej strane to boli okrem pána riaditeľa aj známy popularizátor gastronómie Justin Topoľský, šéfredaktorka časopisu Gastro pani Vierka Dudášová (jej dcéra Desana ukážky izraelskej kuchyne dokumentovala), šéfredaktorka Woman.sk pani Jana Vančová, šéfredaktorka časopisu Beauty Woman Daniela Drábová, koordinátor celého projektu Gustáv Murín a zástupcovia časopisu Náš učiteľ – šéfredaktor Mgr. Art. Vladimír Kubovčík a redaktorka Mgr. Renáta Májková. Podujatie sledoval aj štáb Západoslovenskej televízie a TV Bratislava už tradične ponúkla priestor na svojej web-stránke, kde majú reportáže z týchto kulinárskych hodov veľký ohlas.
Cieľom dlhodobého projektu je predstaviť študentom a pedagógom školy cudzokrajné receptúry, ktoré budú môcť využiť neskôr v praxi. Preto sú vyberané recepty originálne a zároveň jednoduché. Pri náročnej skúške v kuchyni študentov školy viedli majstri odborného výcviku Ľuboš Babušek, Zoltán Černák a Žaneta Svobodová, výzdobu slávnostného stolu i obsluhu zvládli na výbornú študenti v odbore čašník-servírka pod vedením ing. Aleny Brandšteterovej, koordináciu s Veľvyslanectvom na príprave celého dňa do všetkých detailov mala na starosti ing. Janka Krošláková.
Ako predjedlo bol servírovaný baklažánový šalátik zdobený čiernou olivou. K tomu humus a kuskus s pečeným zeleninovým šalátom podávané s pita chlebom. A ľahké biele víno.
Na prípravu hlavného jedla, Jeruzalemský mix, dozeral osobne pán Veľvyslanec Ben-Zvi so šéfkuchárom, ktorý pricestoval z Izraela, kde má šesť reštaurácií. Ten uviedol, že v rodnej krajine vyštudoval práve takú školu, akou je SOŠ Gastronómie a hotelových služieb na Farského č 9 v bratislavskej Petržalke. S riaditeľom školy Dr. Horákom sa zhodli, že pre prípravu jedál sú veľmi dôležití mäsiari (tí majú v izraelskej kuchyni po šéfkuchároch aj najvyššie platy) a na to má táto škola špičkovo vybavené samostatné pracovisko. Dr. Horák tiež poznamenal, že na podávaný Jeruzalemský mix bol problém získať dostatok kuracích vnútorností, ktoré popri kuracích prsiach tvorili základ na tanieri s originálne namixovaným izraelským šalátom. K tomu treba dodať, že v Izraeli je vďaka dvom až trom úrodám ročne zelenina veľmi rozšírená a hlavne lacná.
Na prípravu čokoládového koláča dozerala osobne manželka Veľvyslanca pani Edna a veľmi si pochvaľovala talent a pohotovosť študentov pod dozorom ich odborných majstrov. K dezertu sa výborne hodilo červené víno zo svahov vrchu Hebron.
Gustáv Murín
PREDJEDLÁ
Baklažánový šalát (Porcia pre 6 osôb)
Prísady:
2 veľké baklažány
2 lyžice majonézy
Podľa chuti: šťava z citróna, cesnak, soľ
Postup:
Umyté celé baklažány uložíme na alobal. Vidličkou alebo iným ostrým predmetom v nich urobíme malé dierky, aby počas pečenia v rúre neexplodovali. Pečieme pri cca 200°C asi 30 minút. Počas pečenia ich aspoň raz prevrátime, aby boli z oboch strán upečené rovnomerne.
Po vyňatí z rúry, necháme chvíľu vychladnúť. Prekrojíme na polovicu a lyžicou vyberieme do pripravenej nádoby vnútro baklažánu. Roztlačíme ho vidličkou a pridáme dve veľké lyžice majonézy. Dochutíme šťavou z citróna, cesnakom a soľou. Všetko dobre premiešame. Na dekoráciu môžeme použiť čierne olivy, petržlen alebo cherry rajčinky. Podávame s pita chlebom.
Humus (Porcia pre 6 osôb)
Prísady:
½ balíka cíceru (surové bôby, cca. ½ kg)
1 pohár tahini pasty (pasta zo sezamu, možné zakúpiť v bio obchode)
4 veľké strúčiky cesnaku
2 polievkové lyžice šťavy z citróna
1 polievková lyžica olivového oleja
korenie podľa chuti
sóda bikarbóna
soľ
1 polievková lyžica pomletej červenej papriky (sladká)
½ pohára nasekanej čerstvej petržlenovej vňate
pita chlieb
silný stolový mixér
Postup:
Noc pred prípravou namočíme cícerové bôby do vody (cícer musí byť namočený celý úplne vo vode až povrch). Pridáme trochu (medzi prsty) soli, sódy bikarbóny.
Na ďalší deň cícer vyberieme z vody, precedíme, a dáme variť v novej čistej vode. Pridáme trochu soli a varíme približne 1 hodinu, až kým cícer nezmäkne. Bôby vyberieme z vody, precedíme, a dáme do mixéra. Vodu, v ktorej sme cícer varili si necháme. Môžeme tiež použiťaj cícer z konzervy, ktorý je už predvarený.
Do mixéra k cíceru pridáme cesnak, tahini pastu, šťavu z citróna, olivový olej. Zmes začneme mixovať. Postupne pridávame vodu použitú na varenie až kým nedosiahneme konzistenciu hladkej pasty. Pridáme korenie.
Podávame na tanieri, polejeme dodatočným olivovým olejom, posypeme pomletou červenou paprikou a petržlenovou vňaťou. Humus je najlepšie podávať so zohriatym pita chlebom.
Kuskus a pečený zeleninový šalát (Porcia pre 6 osôb)
Prísady:
500g instantného kuskusu (stredné alebo hrubé zrno)
1 baklažán pokrájaný na 2-3cm kocky
2 cukety pokrájané na kolieska
2 sladké papriky (jednu červenú druhú žltú) pokrájané na veľké kúsky
10 neolúpaných strúčikov cesnaku
3 roztlačené strúčiky cesnaku
1/2 pohára olivového oleja
Soľ a čierne korenie podľa chuti
3 polievkové lyžice píniových orieškov
1 červená cibuľa pokrájaná na pásiky
1 malý zväzok bazalkových lístkov pokrájaných na pásiky
Postup:
Predhrejte trúbu na 200°C. Pripravte instantný kuskus podľa inštrukcií na obale. Na plech pokrytý papierom na pečenie umiestnite baklažán, cukety, papriku a neolúpané strúčiky cesnaku. Zmiešajte olivový olej so soľou, korením a roztlačeným cesnakom. Zmes vylejte na pripravenú zeleninu. Pečieme v trúbe asi 20 minút do zlatista. Necháme mierne vyhladnúť. Na panvici opražíme píniové oriešky bez oleja, pokiaľ nedostanú zlato-hnedú farbu.
Kuskus zmešame s pečenou zeleninou, pridáme píniové oriešky, cibuľu, bazalku a všetko znovu premiešame. Pred podávaním ešte raz polejeme olivovým olejom.
HLAVNÉ JEDLO
Jeruzalemský mix (Porcia pre 4 – 6 osôb)
Prísady:
½ kg kuracích pŕs nakrájaných na kocky
½ kg kuracích sŕdc nakrájaných na polovičky
200 g kuracích pečienok nakrájaných na polovičky
2 biele cibule, nakrájané na plátky
bylinky: čierne korenie, morská soľ, podrvené semienka koriandru, trochu korenia kamun (možné zakúpiť v bio-obchode)
olivový olej
soľ
Postup:
Osmažíme cibuľu na panvici. Cibuľu vyberieme z panvice a odložíme do misy nabok. Následne každý druh mäsa dáme do oddelenej misky, v ktorom ho zmiešame spolu s bylinkami a trochou olivového oleja.
Na panvici následne dáme osmažiť mäso, nie naraz ale postupne. Najprv pridáme kuracie prsia, po pár minútach pridáme kuracie srdcia a následne kuracie pečienky.
Keď je všetko hotové, k mäsu pridáme späť cibuľu a pridáme trochu soli, prichutíme podľa chuti.
Podávame teplé napríklad s humusom a pita chlebom.
Izraelský šalát (Porcia pre 4 osoby)
Prísady:
1 šťavnatý prepolený citrón
4 zrelé paradajky pokrájané na kocky
4 neošúpané uhorky pokrájané na kocky
1 červenú cibuľu pokrájanú na jemné kocky
1 sladkú červenú papriku pokrájanú na kocky
1 roztlačený strúčik cesnaku
1/2 čerstvej pokrájanej zelenej štipľavej papriky
Štipka škorice
Soľ a čierne korenie podľa chuti
3 polievkové lyžice extra panenského olivového oleja
2-3 polievkové lyžice posekanej petržlenovej vňate a/alebo koriandru a/alebo lístkov mäty
Postup:
Vytlačte šťavu z polovice citróna. Odstráňte jadierka z druhej polovice, ošúpte ho a pokrájajte na jemno.
Pokrájaný citrón spolu so šťavou vložte do misy, pridajte zvyšné ingrediencie a premiešajte. Podľa chuti pridajte soľ a čierne korenie. Ihneď podávajte.
Čokoládový koláč (pre 10 osôb)
Prísady do koláča:
1 pohár múky
1 balíček prášku do pečiva
1 pohár cukru
1 pohár instantného prášku z kakaa (musí byť instantné, aby sa rozpustilo)
1 pohár oleja (nie olivového)
4 vajcia
½ balenia smotany na šľahanie
Prísady na polevu:
100 g tmavej čokolády rozlámanej na kúsky
½ smotany na šľahanie
Postup:
Rúru zapneme na 180 ºC. Všetky prísady do koláča dáme spolu do misky, dobre premiešame. Zmes dáme do formy na pečenie (guľatého tvaru o priemere 26 cm, al. štvorcového tvaru). Pečieme 30 minút. Koláč vyberieme z rúry. Čokoládu rozpustíme v smotane na šľahanie a touto polevou pokryjeme koláč ešte kým je teplý.