Profesor slovenskej histórie a kultúry na Ottawskej univerzite v Kanade

Profesor Marián Mark Stolárik (22.04.1943, Turčiansky Svätý Martin) patrí k najvýznamnejším šíriteľom odborných poznatkov o slovenskej histórii, politike, a kultúre v regióne Severnej Ameriky.

V roku 1951 sa s rodičmi vysťahoval do Kanady. V rokoch 1979 – 1991 pôsobil ako predseda, vedúci riadiaci pracovník a riaditeľ tlače Balchského inštitútu pre etnické štúdiá vo Filadelfii, od roku 1992 univerzitný profesor na Katedre slovenských dejín a kultúry na Ottawskej univerzite.

V roku 1977 založil „Slovak Studies Association“, združujúcu vedeckých pracovníkov zaoberajúcich sa štúdiom týchto poznatkov. Od roku 1983 tiež rediguje vedeckú ročenku „Slovakia“, ktorú vydáva Slovenská Liga v Amerike. Profesor Stolárik založil na Ottawskej univerzite Slovenský archív, ktorý zhromažďuje cenné dokumenty súvisiace so slovenskou emigráciou do Kanady a USA.

 

Prof. Stolárik v Klube spisovateľov
Prof. Stolárik v Klube spisovateľov

Odborník na dejiny imigrácie do Severnej Ameriky a jej etnické skupiny s dôrazom na slovenskú skúsenosť. V tejto oblasti publikoval osem kníh a vyše 60 článkov vrátane Slovaks in Bethlehem, Pennsylvania, 1880 – 1976 (1985) a Immigration and Urbanization: The Slovak Experience, 1870 – 1918 (1989). Editoval publikáciu The Slovak Republic: A Decade of Independence (2004).

V rokoch 1993–1999 predseda Kanadskej Slovenskej ligy. Založil a redigoval The Slovak Studies Newsletter (1977 – 1987).

Pán profesor bol účastníkom stretnutia delegácie SC PEN, ktorú viedol vtedajší predseda Dr. Gustáv Murín, v roku 2004 na pôde nášho Veľvyslanectva v Ottawe s našimi významnými krajanmi v Ottawe.

V roku 2015 ešte stihol na pozvanie Spolku slovenských spisovateľov prednášať v Klube spisovateľov, ktorý krátko na to zlikvidoval podvodník v spolupráci s úplatnými funkcionármi.

 

Zdroje: http://www.uszz.sk/sk/na-dni-otvorenych-dveri-mzv-a-ez-sr-aj-tematika-slovakov-zijucich-v-zahranici

http://www.slovenskezahranicie.sk/sk/osobnost/59/marian-mark-stolarik

https://www.spolok-slovenskych-spisovatelov.sk/fotogaleria/beseda-s-profesorom-stolarikom/

 

Pripravil: Gustáv Murín

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on tumblr
Share on email

Podobné články

Marcinko

„Tvrdý bojovník“ Marcinko

Ďalším Slovákom, ktorý sa presadil v ďalekom svete bol Richard „Dick“ Marcinko (* 21. november 1940, Lansford, Pensylvánia, USA – † 25. december 2021). Najviac