Profesor Ervin Fodor vyvíja obranu proti chrípkovým vírusom na Oxfordskej univerzite

Ervin Fodor (1965) je profesorom virológie, ktorý zastáva pozíciu čitateľa v experimentálnej patológii na Škole patológie Sira Williama Dunna na Oxfordskej univerzite. Je tiež profesorom na Exeter College v Oxforde. Má titul MSc z chemického inžinierstva (Slovenská technická univerzita v Bratislave) a titul DPhil z patológie (Univerzita v Oxforde).

Po postdoktorandskom štúdiu na Icahn School of Medicine na Mount Sinai v New Yorku a Sir William Dunn School of Pathology na Oxfordskej univerzite získal v roku 2002 štipendium MRC Senior Non-Clinical Research Fellowship, po ktorom v roku 2008 nasledovalo akademické štipendium RCUK. 

V roku 2011 bol vymenovaný za univerzitného lektora a potom na Oxfordskej univerzite s titulom profesor virológie. Fodorov výskum sa zameriava na molekulárnu biológiu chrípkových vírusov.

Prvým vrcholom jeho práce bol vývoj systému reverznej genetiky na generovanie rekombinantných chrípkových vírusov po transfekcii plazmidov. Táto technológia, vyvinutá v spolupráci s Petrom Palesem a Adolfom García-Sastre na Icahn School of Medicine a George Brownlee na Oxfordskej univerzite, sa potom použila na vytvorenie živých oslabených vakcín proti chrípkovému vírusu, ktoré sa používajú aj v britskom Národnom očkovaní proti detskej chrípke.

Jeho novšia práca sa zameriava na molekulárne mechanizmy používané chrípkovými vírusmi na kopírovanie ich genetickej informácie uloženej v molekulách RNA, interakcie chrípkových vírusov s hostiteľskou bunkou a bunkové odpovede na vírusovú infekciu. V spolupráci s Jonathanom Grimesom z Divízie štrukturálnej biológie na Oxfordskej univerzite prispel k pochopeniu štruktúrneho základu syntézy RNA vírusu chrípky riešením štruktúr RNA polymerázového komplexu vírusu chrípky.

Je držiteľom ceny AstraZeneca za rok 2019 od Biochemickej spoločnosti. Fodor je členom Akadémie lekárskych vied a bol zvolený za člena EMBO v roku 2021.

O svojom výskume sám píše: „Naše laboratórium sa zameriava na objasnenie základných molekulárnych mechanizmov, ktoré sú základom replikácie RNA vírusov, ako sú chrípka, Nipah a SARS-CoV-2. Konkrétne sa snažíme odhaliť štrukturálne a funkčné vlastnosti RNA polymerázy týchto vírusov, ako aj mechanizmy transkripcie, replikácie a prenosu vírusového RNA genómu. Naším cieľom je získať hĺbkové molekulárne poznatky o mechanizmoch replikácie týchto RNA vírusov, čo v konečnom dôsledku pripraví cestu k vývoju nových antivírusových prístupov.

Spolupracujeme so štrukturálnymi biológmi, fyzikmi, chemikmi a imunológmi pomocou interdisciplinárneho prístupu vrátane molekulárnej a bunkovej biológie, proteomiky, mikroskopie s jednou molekulou a mikroskopom s vysokým rozlíšením, štrukturálnej biológie (röntgenová kryštalografia a kryoelektrónová mikroskopia) a virológie. Organizujem tému Virológia na Škole medicíny a biomedicínskych vied Final Year Honors a v rámci tejto témy poskytujem prednášky a tutoriály. Taktiež prispievam prednáškami z virológie v druhom ročníku medicíny a biomedicínskych vied.“

 

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ervin_Fodor

https://www.exeter.ox.ac.uk/people/professor-ervin-fodor/

Molecular Mechanisms of RNA Virus Replication

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

SLOVINSKO: Budeme si rozumieť?

Znám anekdota hovorí, že Slovinci sú Slováci, čo išli na dovolenku k moru – a zabudli vrátiť 🙂 V praxi to vytvára mylný dojem, že