Slovák na špici športu v Kostarike

Ivan Mráz (* 24. 5. 1941, Levoča) je bývalý československý futbalista, útočník, reprezentant. Po skončení aktívnej kariéry pracoval ako tréner, novinár – spravodajca ČTK v Ríme, tréner a manažér v Kostarike.

Ako hráč prešiel postupne štyrmi klubmi: Slovanom Bratislava, Spartou, Duklou a MVV Maastricht. Hral na pozícii útočníka, V československej lige nastúpil k 161 stretnutiam, v ktorých nastrieľal 55 gólov. Za národný tím odohral 4 zápasy s bilanciou piatich gólov, za reprezentačný B-tím nastúpil v 3 zápasoch, za olympijskú reprezentáciu nastúpil v 6 zápasoch a dal 6 gólov, za juniorskú reprezentáciu nastúpil v 7 zápasoch a dal 4 góly a za dorasteneckú reprezentáciu nastúpil 4 zápasoch a dal 1 gól. Patril k futbalovému mužstvu, ktoré na LOH 1964 získalo strieborné medaily. Víťaz Československého pohára 1963/64, finalista 1966/67, víťaz 1971/72. V Pohári majstrov európskych krajín nastúpil v 17 stretnutiach a dal 12 gólov a v Pohári víťazov pohárov nastúpil v 5 stretnutiach a dal 6 gólov. Bol so 6 gólmi najlepším strelcom Pohára víťazov pohárov 1964/65.

Okrem Československa hral v Holandsku. Po skončení aktívnej kariéry sa uchytil ako manažér a tréner tímu Liga Deportiva Alajuelense, kde vyhral dva kostarické národné tituly v rokoch 1980 a 1991. V roku 1980 bol trénerom národného tímu Kostariky. V decembri 2010 bol Mráz vymenovaný za manažéra CF Universidad de Costa Rica. Ivan Mráz šéfoval kostarickej Federácii zimných športov a vlastnil úspešnú školu futbalových talentov. Tú v roku 2015 zavrel. Denníku Pravda k tomu už o rok nato povedal: „Cítil som sa opotrebovaný. Akiste aj preto, lebo v tom čase som pôsobil aj v poprednom klube Liga Deportivo Alajuelense, chvíľu tiež v CS Herediano a CS Cartago, v oboch ako generálny riaditeľ. Ako tréner som viedol univerzitný prvoligový tím. Strácal som motiváciu, prestávala ma práca baviť. Po pol roku som však zistil, že mám odrazu veľa voľného času. Nečinnosť ma začínala ubíjať, stával som sa neznesiteľným chlapom. Uvedomil som si, že futbal mi chýba, vrátil som sa k nemu a už sa zasa cítim dobre.“

Zveril sa aj so svojimi plánmi: „Polovicu roka by som chcel žiť v Česku a na Slovensku a ďalšiu v Kostarike. Odvykol som si od sychravého počasia, nemám rád zimu a dážď. Aj v Kostarike prší, ale dážď býva teplý. V Prahe žije syn i dcéra, v Bratislave brat, takže domov ma to ťahá, ale vydržal by som tu len v letných mesiacoch. V októbri by som sa vrátil do Kostariky, kde mám dvoch ďalších synov a vyhovuje mi príjemná klíma. Kde je slnko, tam je aj život.“

Na Youtube je dokument pod názvom „Najslávnejší Slovák v Kostarike“, kde hovorí po slovensky…

Zdroje:

http://hnonline.sk/svet/c1-37842840-slovak-na-spici-sportu-v-kostarike, https://en.wikipedia.org/wiki/Ivan_Mr%C3%A1z

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ivan_Mr%C3%A1z

https://zivot.pluska.sk/pribehy/slovak-stal-kostarike-legendou

https://alchetron.com/Ivan-Mr%C3%A1z

https://sportweb.pravda.sk/futbal/ostatne/clanok/342358-za-mraza-si-sparta-kupila-osvetlenie/

 

Spracoval: Gustáv Murín

Podobné články

August, 21., 1968 v Amerike

Celú noc prelietavali nad nami lietadlá. Mal som necelých desať rokov a žiadnu potuchu o politike, ale vedel som, že niečo nie je v poriadku.