Prof. Dr. phil. Emília Hrabovec (* 23. júl 1964, Bratislava). Elitná pápežská historička vniesla nové svetlo do dejín našich katolíkov v Uhorsku a Československu. Ako členka elitného Pápežského výboru pre historické vedy sa zaoberá najmä odkrývaním tajných archívnych dokumentov, ktoré zostali dlhé roky ukryté pred verejnosťou. Zdrojom jej bádania je Historický archív Druhej sekcie Štátneho sekretariátu Svätého stolca (teda „zahraničnopolitický archív“ Vatikánu) a Vatikánsky tajný archív, ktorý uchováva okrem iného všeobecnú dokumentáciu Štátneho sekretariátu, archívy apoštolských nunciatúr, viacerých kongregácií a archívne pozostalosti rôznych cirkevných osobností.
V roku 1984 profesorka Hrabovec emigrovala z Československa a začala študovať históriu a angličtinu na univerzite vo Freiburgu, pokračovala na univerzite v Mníchove a pridala k tomu dva semestre vo švajčiarskom Bazileji. Po svadbe sa presťahovala do Viedne, kde v roku 1994 promovala na Inštitúte pre východoeurópske dejiny Viedenskej univerzity. Pokračovala doktorátom, habilitovala sa a bola vymenovaná za mimoriadnu profesorku. Po návrate na Slovensko pôsobila tri semestre ako dekanka Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity. V júni 2005 bola vymenovaná za profesorku v odbore história. Vo februári 2015 bola nominovaná na titul Slovenka roka 2015 v kategórií Veda a výskum. Za knihu „Svätý stolec a Slovensko 1918 –1922“ získala prestížnu vedeckú cenu rakúskeho historika Richarda Georga Plaschka, ktorú udeľuje Rakúska akadémia vied. V júni 2016 vyšla vo Vydavateľstve Univerzity Komenského jej ďalšia monografia „Slovensko a Svätý stolec v kontexte vatikánskej východnej politiky (1962 – 1989)“.
Prvé ťažisko svojho výskumu sústredila prof. Hrabovec na otázky vzťahov medzi Slovenskom a Svätou stolicou v štvoruholníku medzi Vatikánom, miestnou Cirkvou, československým štátom a slovenskými aktérmi. Osvetľuje konfliktné vzťahy medzi Vatikánom a Prahou, postoj najvyššej cirkevnej autority ku charakteru a vnútorným problémom štátu a spoločnosti, k politickým elitám, k priebehu zložitej emancipácie Slovenska z Uhorska, k zápasom o autonómiu Slovenska a k miestnej Cirkvi a duchovnej a náboženskej situácii na Slovensku. Charitatívnej činnosti je venovaná ďalšia oblasť výskumu, ktorý je sústredený na roky druhej svetovej vojny. Tento výskum čerpá najmä z bohatého fondu „Ufficio Informazioni Vaticano“ (Vatikánsky informačný úrad), ktorý je uložený vo Vatikánskom apoštolskom archíve.
Pozoruhodne rozsiahla je jej praktická pomoc pri žiadostiach o hľadanie nezvestných a sprostredkovaní správ, materiálnej pomoci a duchovnej útechy vojnovým zajatcom, internovaným civilom a rasovo či inak prenasledovaným. To umožňuje Vatikánsky informačný úrad, kde za osem rokov svojho pôsobenia spracovala profesorka Hrabovec množstvo takýchto žiadostí zo všetkých končín sveta.
Pani profesorka Hrabovec má aj bohatú knižnú tvorbu (TU).
Zdroje:
https://hnonline.sk/slovensko/339449-slovenka-ktora-odkryva-tajomstva-vatikanu
https://sk.wikipedia.org/wiki/Em%C3%ADlia_Hrabovec
https://www.zsi.sk/author/emiliahrabovec/
https://www.pantarhei.sk/autori/hrabovec-emilia
https://www.slovaci.at/clanok/items/Emilia-Hrabovec-Som-clovek-hladajuci-pravdu.html
Emília Hrabovec: Bez morálneho základu nie je možný výkon nijakého povolania
Spracoval: Gustáv Murín