Dominikánska republika – otvorenie unikátneho múzea

Už o niekoľko dní bude slávnostne otvorené unikátne múzeum v Santo Domingu, hlavnom meste Dominikánskej republiky. Jeho expozícia je zložená z pokladov aj predmetov dennej potreby nájdených v potopených lodiach pri pobreží tohto štátu od čias Krištofa Kolumba. Je to symbolické, veď jeho hlavná loď, Santa María, totiž stroskotala na Vianoce 25. decembra 1492 práve pri pobreží ostrova Hispaniola, ktorý sa delí dnes na Haiti a Dominikánsku republiku.

Expozícia múzea 1
Expozícia múzea 1

Keďže od čias kolonizácie Karibiku a hlavne súperenia Španielska a Veľkej Británie o bohatstvo tejto Novej zeme sú pobrežné vody priam posiate stredovekými vrakmi lodí, múzeum je bohaté na najrôznejšie predmety pripomínajúce tú dobu. Volá sa MAR – Museo de las Atarazanas Reales. Sídli v moderne rekonštruovanej budove neďaleko vstupnej brány do starého koloniálneho centra oproti prístavu.

Expozícia múzea 2
Expozícia múzea 2

Tvorcom stálej expozície sa podarilo priblížiť tieto nálezy cez dramatické príbehy jednotlivých stroskotaní, ktoré predstavujú v krátkych animovaných filmoch, a dokladujú predmetmi dennej potreby účastníkov týchto dramatických okamihov. Je to veľmi silný zážitok počuť tieto príbehy a mať možnosť sa pozrieť na to, čo po obetiach i svedkoch tohto historického obdobia ostalo. K dokonalosti je toto priblíženie dávnominulých osudov dovedené v ďalšej pozoruhodnej inštitúcii neďaleko tohto múzea, nazvanom The Colonial Gate, kde vám napríklad práve dobytie Santo Dominga britským pirátom Drakeom priblíži 4D projekcia aj s animačnými pomôckami zabudovanými do sedadiel návštevníkov.

Expozícia múzea 3
Expozícia múzea 3

V už zmienenom unikátnom múzeu nájdeme aj rekonštrukciu podpalubia vojnovej lode z tej doby, či modely rôznych typov vojnových lodí.

Expozícia múzea 4
Expozícia múzea 4

Pozoruhodná je aj možnosť ovoňať pachy, s ktorými sa museli zžiť vtedajší moreplavci, keď ich loď prevážala rôzne potraviny, či vzácny tovar, ako boli koreniny, či iné dovtedy v Európe neznáme plodiny.

 

Predstavenie prezidenta FIJET ministrovi
Predstavenie prezidenta FIJET ministrovi

 

Spoločne s ministrom
Spoločne s ministrom

Na otvorenie skvelo pripravené múzeum mala možnosť vidieť už vopred výprava medzinárodnej novinárskej a spisovateľskej organizácie zameranej na turizmus FIJET (ktorá tohto roku slávi 65 rokov od svojho založenia), zložená z delegátov z Belgicka, Ekvádoru, Chorvátska, Maroka, Peru, Slovenska, Talianska a USA na čele s prezidentom Tijanim Haddadom z Tunisu. Slávnostné otvorenie čaká už len na vhodný termín z kancelárie prezidenta Dominikánskej republiky, Danilo Medinu.

Múzeum mu predstaví minister turizmu, Francisco Javier Garcia, ktorý uvedených delegátov tiež prijal, a toto múzeum im umožnil navštíviť. Hneď po oficiálnom otvorení je múzeum pripravené prijať aj vás.

Gustáv Murín

Cestu podporil Literárny fond.

Podobné články

Tri perly Dominikánskej republiky

Letecké spojenie do tejto ostrovnej krajiny ponúka až 23 rôznych aerolínií, ale od nás máte fakticky len dve možnosti spojenia: letieť s medzipristátím na Floride, alebo