Dežo Hoffmann (* 24. máj 1912, Banská Štiavnica – † 26. marec 1986, Londýn). Do sveta fotografie vstúpil so skúsenosťami kameramana filmových žurnálov a neskôr vojnového korešpondenta. Ako kameraman spoločnosti 20th Century Fox bol v roku 1936 vyslaný na reportáž do Barcelony, kde zo dňa na deň vypukla Španielska občianska vojna. Tu sa zoznámil s Robertom Capom (ktorý sa narodil v Kráľovskom Chlmci na východnom Slovensku) a Ernestom Hemingwayom a spoločne pracovali na reportážach počas celej občianskej vojny. Tretie zranenie bolo vážne a spôsobilo mu krátkodobú stratu pamäti. Dostal sa do internačného tábora na Francúzskej strane Pyrenejí v St. Cyprien. V roku 1940 tiekol do Anglicka a pripojil sa k jednotkám československej armády, po ktorej nasledovalo zaradenie do britských ozbrojených síl Kráľovského letectva.
Jeho hlavnou zbraňou bol však fotoaparát. Byť v správnej chvíli na správnom mieste, predvídať a rýchlo sa zorientovať v spletitých situáciách bolo nesmierne náročné, no zároveň to najcennejšie, čo si Hoffmann preniesol po vojne do svojho osobitého fotografického rukopisu, najskôr pri fotografovaní vystúpení, koncertov, televíznych špeciálov a neskôr najmä pri fotografovaní slávnych osobností zo sveta šoubiznisu.
Po vojne sa usadil v Anglicku. Pred koncom vojny sa oženil s Angličankou Lilly, s ktorou mal dve deti: dcéru Dolores a syna Davida. Otvoril nahrávacie a fotografické štúdio v Leicestri. Na želanie Josipa Broza Tita nakrútil prvý povojnový dokument o Juhoslávii.
V roku 1962 sa Hoffmann po prvýkrát stretol s Beatles, vtedy ešte pomerne neznámou liverpoolskou kapelou. Stal sa ich priateľom a poradcom a jeho fotografie mapujú cestu. Beatles od ich začiatkov až po roky svetovej slávy. Ikonické fotografie vyskakujúcich hudobníkov sa stali nielen značkou Beatles, ale predovšetkým značkou ich autora – Deža Hoffmanna. Napriek Lennonovmu „never nikomu nad tridsať“ mu Beatles verili, hoci mal už päťdesiat. Dokonca ho poslúchali na slovo, čo v ich prípade znie priam neuveriteľne. „Bol naším dobrým priateľom. Rešpektovali sme ho. Keď povedal ‚dajte si okuliare‘, dali sme si ich,“ vyhlásil po rokoch Paul McCartney. V roku 1962 boli štyria liverpoolski hudobníci presvedčení, že Dežo Hoffmann je ten najlepší fotograf na svete. Nastupovali na svoju hviezdnu dráhu a aj vďaka jeho záberom, ktoré vyšli v hudobnom týždenníku Record Mirror, prudko vyštartovali nahor. A Dežo Hoffmann ich na ceste k úspechu sprevádzal. Stal sa ich dvorným fotografom. Urobil s nimi tisícky záberov. Navzájom si celé roky veľmi dôverovali. Beatles verili Dežovi Hoffmannovi a on im. Svedčí o tom aj fakt, že nikdy medzi sebou nepodpísali nijakú zmluvu. Stačilo slovo jednej alebo druhej strany.
Pred objektívom jeho fotoaparátu stáli aj ďalšie legendy ako The Rolling Stones, Eric Clapton, Jimi Hendrix, Pink Floyd, David Bowie, Elton John, Stevie Wonder, Louis Armstrong, Chuck Berry, Frank Sinatra, ale aj Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Marlon Brando, Jerry Lee Lewis, Bob Marley, Cliff Richard, Sophia Loren a ďalší. Hoffmann urobil vo fotografickej estetike pop-music doslova revolúciu. Jeho fotografie mali brilantnú hĺbku, bol v nich život, nespútanosť, pohyb, sloboda a hoci z dnešného pohľadu sú tieto veci považované za samozrejmé, na konci 50. a začiatku 60. rokov išlo o prevratný spôsob zachytenia umelcov na fotkách.
V roku 2023 vznikol o D. Hoffmanovi film. Spoluscenáristom bol Marián Pauer historik fotografií, ktorý sa zvlášť Hoffmanovi venoval a knižne.
Niekto udržiava jeho pamiatku aktívnou web-stránkou: https://dezohoffmann.sk
Zdroje:
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/ludia/dezo-hoffmann-dvorny-fotograf-beatles.html
https://slovenskyinstitut.cz/program/projekcia-filmu-dezo-hoffmann-fotograf-beatles/
Spracoval: Gustáv Murín