Dňa 22. 3. 2022 vyšla táto správička na FCB MČ Rača v Bratislave:
„Klienti Denného stacionára včera, 22. marca medzi sebou privítali prírodovedca, biológa a spisovateľa v jednej osobe – pána Gustáva Murína, ktorý im predstavil svoju najnovšiu publikáciu ´Laboratórium – Zdravie pod mikroskopom´.
„Návod na dlhovekosť“ vychádza z vedeckého poznatku, že páry, ktoré si rozumejú, sa dožívajú vyššieho veku než jednotlivci. Rekordéri v tomto smere pochádzajú zo Slovenska – výnimočným manželským párom z roku 1552 boli János Rovin Rátz a jeho žena Sára. Ona žila údajne 164, on až 172 rokov. Spokojnými manželmi mali byť ohromujúcich 147 rokov…
Pre knihu, tak ako predošlé tituly autora, je typická stručnosť a vtip. Veď podtitul znie „Krátke rady na dlhý partnerský život“. K nemu nás vedie pestro ilustrovanými kapitolami o jedle, športovaní, teóriách starnutia, najnovšími výsledkami výskumu mladnutia, vzdelávaním do vysokého veku, umení vzájomne sa počúvať, význame osobných koníčkov, užitočnosti domácich maznáčikov a, samozrejme, láske. Na záver autor píše:
„Tento svet je duálny – noc a deň, príliv a odliv, teplo a chlad, ale aj jin a jang, muž a žena. Na každý problém existujú vždy aspoň dve riešenia, raz sa hodí jedno, inokedy druhé. Tak to skúsme a vykročme spolu. Cieľ je jasný – dlhovekosť vo dvojici.“
Táto kniha nadväzuje na knihu „Tak ako bohovia“, ktorá autorovi vyšla vo vydavateľstve Slovart v roku 2001, ako štúdia o vplyve objavov v biológii na náš každodenný život. Odvtedy veda pokročila, ako to dokumentoval v pravidelnej rubrike „Laboratórium“ v mesačníku Slovenské pohľady od roku 2012 do roku 2021. Nájdete tu najnovšie poznatky o vplyve našich stravovacích návykov na zdravie, prekvapujúce poznatky o jednotlivých potravinách, povzbudenie pre kávičkárov, varovania odborníkov k medializovaným „dobrým“ radám v módnych trendoch stravovania a prevencie, paradoxy cvičenia a návod na cvičenie v posteli, alternatívnu náhradu joggingu, nový pohľad na liečiteľstvo, to podstatné o zdravom spánku, ale aj o návrate určitých chorôb a ich prevencii, o revolučne novom prístupe k liečbe rakoviny i historickom optimizme pandemických hrozieb. A to všetko okorenené kuriozitami zo sveta vedy, o ktorých sa nedozviete nikde inde…
Pozoruhodne vnímaví a aktívni seniori si v Dennom stacionári na záver vypočuli aj informáciu, že k dvom publikáciám nášho OZ „Pamäti a spomienky“, ktoré sme im minulý rok predstavili priamo so seniorkou pani Juricovou…
S klientami Denného stacionára sme si sľúbili, že budúca publikácia môže byť už aj o niekom spomedzi nich…