Sobáš po cypersky

Keď sa jednej našej známej jej malé dcéry pýtali, ktorý bol jej najšťastnejší deň, tá mladšia dcéra hneď aj ochotne našepkala „Svadba, že?“. Čo by asi povedali na sobáš po cypersky, kde sa nezriedka zíde až dvetisíc hostí. Moja cyperská spolužiačka Georgia Karajanni mi to opisovala ešte počas štúdií na Univerzite, ale najlepšie sa je presvedčiť priamo na tomto bohatom ostrove, kde sa mala z morskej peny zrodiť bohyňa Afrodita. Aj cyperské ženy sa v gréckej časti ostrova môžu cítiť ako bohyne. Začína to už svadbou.

Svadba na etapy

Taká poriadna svadba sa koná v miestnom Hiltone a spravidla ešte jednom hoteli podobnej úrovne. Uhostiť toľkých hostí, to chce dokonalú organizáciu. Po obrade sa koná recepcia pre všetkých pozvaných. Tí prichádzajú s gratuláciami a v prípade bohatšej rodiny s darmi, chudobnejší pár je obdarovávaný peniazmi v obálkach. Na peniaze stačí veľký kôš, na dary (ktoré sa, ako to už býva, obvykle notoricky opakujú) často ani dve veľké hotelové izby nie sú dosť. Mladý pár obvykle za svadbu vyzbiera čiastku v hodnote do štyridsať tisíc dolárov. Veľká svadba vyjde v hlavnom meste Nikózii na tridsať tisíc dolárov. Pri úvodnej recepcii je celá škála možností, od teplých jedál s bohatým výberom nápojov až po skromný zákusok s kolou. Táto časť svadby prebieha po stojačky, takže ak mladá nevesta dá v tejto formálnejšej časť slávnosti pri topánkach viac na parádu, čoskoro to pocíti. Podvečer sa zoberie „užší rodinný kruh“ do dvesto hostí a premiestnia sa buď do iného hotela, alebo reštaurácie. Tu sa už svadobčania usádzajú za bohato a pestro vyzdobené stoly. Podáva sa večera, ktorá môže mať dvanásť aj viac chodov. Pravda, tie cyperské sú podstatne menšie, než na čo sme zvyknutí u nás. Na malých tanierikoch môžu svadobčania okoštovať zo širokej škály mäsitých aj bezmäsitých jedál. Navrch samozrejme veľa zeleniny a ovocia. Zákusky sú veľmi sladké a zväčša presýtené medom. K tomu hrá hudba a tancuje sa do rána. Grécke tance sú na Cypre veľmi obľúbené a často ide o skupinový tanec do kruhu, keď sa všetci držia za vysoko zdvihnuté ruky a predpísanými krokmi ľudového tanca postupujú do jednej zo strán. Náš staroveký zvyk prenášať nevestu cez prah nového domu tu berú naozaj vážne. Je totiž zaužívaným zvykom, že rodina nevesty prináša ako veno nielen novopostavený dom, ale tento je aj kompletne zariadený. Od kobercov až po lustre. Taký dom navyše počíta už aj s rodinným prírastkom a tak je stavaný pre dve (a viac!) rodín. Ten, do ktorého nás uviedol stredoškolský profesor Savvas Challoumas v Larnake, bol dvojpodlažný s dvoma bytmi na poschodí a bytom a garážou na prízemí. Ten spodný byt prenajímajú, pretože profesor Challoumas býva so svojou ženou Annou sám. Deti sa im (ako to aj na Cypre býva ) rozpŕchli – jeden syn v Grécku, dcéra v Spojených štátoch a druhý syn sa dal do kláštora. Keď chce Anna raz do roka poriadne vygruntovať, musí si k tomu najať pomocníčku. Aj tak ich len to vrchné poschodie zamestná na celý deň od siedmej rána do siedmej večer.

Práca a rodina

Ale aby sme neostali v omyle – žena na Cypre nie je púha domáca upratovačka. Pani Anna má vlastný obchodík so suvenírami, kde však netrávi veľa času. Pracovná doba na Cypre je obecne ďaleko pohodovejšia, než v iných krajinách. Okrem pondelka sú všetky banky poobede zatvorené. Tak isto pošty, akurát, že k pondelku pridávajú ešte jeden deň, keď ich služby môžete využiť aj poobede. Ale pozor, obedná prestávka tu obvykle trvá od štvrť na dvanásť do štvrť na štyri, teda skutočne celé štyri hodiny! Tu si teda siestu naozaj dokážu užiť. A pri všetkej tej pracovnej ležérnosti sú grécki Cyperčania jednými z najbohatších Európanov. Pohoda a sýtosť všetkými darmi života patrí k životnému štýlu gréckych Cyperčanov. K tomu všetkému treba dodať, že Cyprus je pozoruhodný aj tým, že je tu minimálna kriminalita. Policajné hliadky sme tu prakticky vôbec nevideli. Možno aj preto sa zákonodarci mohli sústrediť na násilie v rodinách. Vydať sa na Cypre teda naozaj stojí za to. Pravda, nie každá mladá rodina sa dnes sťahuje do kompletne zariadeného domu a nie každá si pozýva dvetisíc hostí. Ale na Cypre sa vám jedno i druhé môže viac ako inde ešte naozaj prihodiť. Na Cyprus sa totiž pomerne úspešne vydávajú aj ženy zo strednej a východnej Európy. Nasledovníčkami Afrodity sa tak môžu stať aj niektoré Slovenky…

Autor: Gustáv Murín

Viac informácií o Cypre nájdete na http://www.walkers.sk/cyprus.php.

Podobné články

Chute ostrova Cyprus

Cyprus je tretím najväčším a tretím najľudnatejším ostrovom v Stredozemnom mori. Od júla 1974 je násilne rozdelený na väčšiu grécku časť a menšiu tureckú na