Tony Curtis mal slovenské korene

Tony Curtis
Tony Curtis

Tony Curtis, rodným menom Bernard Schwartz (3. júna 1925 Bronx, New York, USA – 29. septembra 2010 Henderson, Nevada, USA) bol americký herec, producent a maliar. Narodil sa v New Yorku  v rodine uhorských židov, ktorí do USA emigrovali za lepším životom. Otec Emanuel Schwartz a matka Helena Ilona Kleinová sa narodili v dedine Valkova pri Poltári. Mali problémy uživiť päťčlennú rodinu, bývali v zadnej časti otcovho krajčírskeho obchodíku. Matke diagnostikovali schizofréniu. Ako mladistvý sa angažoval v pouličnom gangu. Keď mal 13, zomrel jeho mladší brat Julius pod kolesami nákladiaku. Počas 2. svetovej vojny slúžil tri roky v americkom námorníctve na materskej lodi ponoriek USS Proteus, s ktorou sa zúčastnil vojny v Pacifiku. Bol očitým svedkom japonskej kapitulácie v Tokijskej zálive 2. septembra 1945, ktorú sledoval zo vzdialenosti jednej míle na signálnom mostíku svojej lodi. Po skončení vojny sa vrátil do New Yorku. Pod vedením nemeckého režiséra Erwina Piscatora vyštudoval herectvo. Bol objavený hledačkou talentov Joyce Selznickovou. V roku 1948 začal hrať v Hollywoode. Najmä na začiatku svojej hereckej kariéry v 50. rokoch 20. storočia patril medzi najobdivovanejších a najpopulárnejších filmových krásavcov.

Medzi jeho najznámejšie filmy patrí snímka „Niekto to rád horúce“ režiséra Billyho Wildera z roku 1959, kde si zahral po boku Marilyn Monroe a Jacka Lemmona.

Počas svojho života vystupoval zhruba v dvoch stovkách filmov. Od 80. rokov 20. storočia sa tiež aktívne venoval maľovanie, jedno z jeho diel sa nachádza v newyorskom Metropolitnom múzeu.

„Tony mal slovenské korene,“ spresnila  Mariana Fedorová, priama a jediná sesternica slávneho herca. Podľa jej informácie hercova mama Helena Kleinová bola Slovenka, pochádzajúca z Vaľkova pri Poltári. „Bola to sestra môjho otca,“ povedala Mariana Fedorová. „V roku 1923 odišla do Ameriky, kde sa zoznámila so svojím budúcim manželom Emanuelom Schwartzom. Okrem Tonyho sa im narodili ešte ďalší dvaja synovia. Pravda, Tony Curtis je až jeho umelecké meno, narodil sa naozaj ako Bernard Schwartz.“

 

Pripravil: G. Murín

Zdroj: http://kultura.sme.sk/c/5572199/zomrel-tony-curtis-bol-slavny-a-mal-slovenske-korene.html

Podobné články

Statočný policajt Ján Kaľavský

V tejto databáze sme doteraz uvádzali samých úspešných Slovákov a Slovensky vo svete. Žiaľ, odkedy sa k moci dostala koalícia zla vedená psychicky labilným Matovičom, začínajú odchádzať do